Anasayfa / Polemik Haberleri / 2 YÜZLÜ AVRUPA

2 YÜZLÜ AVRUPA

Avrupa’nın İki Yüzü! ABD ve AB’nin yaptırım çağrılarına rağmen, bazı Avrupa şirketleri Suriye ile ticarete devam ediyor. Rusya da silah satışını sürdüreceğini açıkladı.


 Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın muhaliflere yönelik sert tutumu bu ülkeyle ticaretin yapılmaması çağrılarını artırsa da Avrupalı petrol şirketleri Suriye ile milyonlarca dolarlık iş yapmayı sürdürüyor.
Ticari kaynaklar, Fransız petrol şirketi Total’ın Suriye’nin Baniyas kentindeki rafineriye boşaltması için İspanya’nın petrol şirketi Repsol’a neft sattığını söylediler. 30 bin tonluk kargonun değerinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu belirtildi.
Fransız ve İspanyol şirketlerinin ayrıca daha önce ham petrol taşımacılığıyla ilgili iki ihaleyi kazandığı da kaydedildi. Total ve Repsol, her iki konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.
Suriye Devlet Başkanı Esed’in muhaliflere yönelik sert politikası nedeniyle ülkenin önemli gelir kaynağını oluşturan petrol ve doğalgaz ticaretinin boykot edilmesi çağrıları yapılıyor.
Günde 380 bin varil petrol üreten Suriye, ürettiği petrolün üçte birini ihraç ediyor ve petrol ihracatının önemli bölümünü de Avrupa’ya yapıyor.
Rusya Silah Satışına Devam Ediyor
Rusya’nın en büyük silah ihracat firması Rosoboronexport’un genel müdürü Anatoliy Isaykin, Rusya’nın Suriye’ye yönelik silah satışına devam edeceğini bildirdi.
Isaykin, düzenlediği basın toplantısında, Suriye’ye geçen yıl silah teslimatı yaptıklarını, bu yıl da silah satışına devam edeceklerini belirterek, Rosoboronexport firmasının geçenlerde imzaladığı, aralarında YAK-130 tipi savaş uçağının da olduğu silah sistemlerini Suriye’ye teslim edeceklerini belirtti.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Rusya’dan Suriye’ye olan silah ihracatını durdurmasını isteğine karşın Kremlin yönetiminden bu konuda işaret gelmediği ifade ediliyor. Rusya, silah satışlarının bölgede güvenlik ile uluslararası hukuku ihlal etmediğini ileri sürüyor.
Öte yandan, Isaykin, bu yıl Rusya’nın silah ihracatının geçen yıla göre 400 milyon dolar artarak 9 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.
 


 

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir