Anasayfa / Otomotiv Haberleri / OTOMOTİVDE DÜŞÜŞ

OTOMOTİVDE DÜŞÜŞ

Deprem sonrasında faaliyetleri durdurulan büyük üretim merkezlerinin 24 Mart itibariyle küresel otomotiv sektöründe 320 bin adetlik üretim düşüne neden olduğu belirtiliyor. Parça tedarikinde şimdiye kadar sıkıntı yaşamayan Kuzey Amerika’daki üreticilerin ise Nisan başı itibariyle bu problemle karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. 


Otomotiv sektörüne yönelik danışmanlık hizmeti veren Massachusetts merkezli şirketi IHS Automotive Başkan Yardımcısı Michael Robinet, “Hali hazırda elde bulunan parça stokunun bitmesiyle üretim faaliyetlerinde yeniden hızlı şekilde durma yaşanacak. Bu sorunu Kuzey Amerika’daki fabrikaların yaşamasıyla küresel çaptaki üretim kaybı hız kazanacak” dedi.


TOYOTA 140 BİNİ AŞTI


Deprem sonrasında büyük otomotiv şirketlerinden çarpıcı boyutta üretim kaybı sayıları geliyor. Dünyanın en büyük üreticisi Toyota 140 bin taşıtı, Honda ise 46,600 taşıt, 5 bin tane de motosikleti üretemediğini açıkladı. Mitsubishi Motors üretimi miktarını 15 bin adet azaltırken, ABD’li üretici Ford ise henüz bir kayıp yaşamadığını açıkladı.


Japonya’nı en büyük üçüncü otomobil üreticisi Honda ise parça tedarikinde yaşanan sıkıntı nedeniyle 1 Nisan itibariyle Kuzey Amerika’daki üretiminin sekteye uğrayabileceğini açıkladı. Honda yetkilisi, ABD’nin Ohio, Alabama, Indiana eyaletleriyle Kanada ve Meksika’daki fabrikalarındaki üretimin etkileneceğini belirtti.


Üretimini 31 bin adet azaltan Mazda’da, ABD’den gelen siparişlerini ertelemek zorunda kaldı.


Japon Nissan ve ABD’li General Motors şirketlerinden ise şimdiye kadar üretim kayıplarıyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadı.


METALİK BOYA SIKINTISI


Alman Merck KGaA’nın radyasyon sızıntısı yaşanan Fukişima santraline 28 mil uzağındaki otomobillerde kullanılan metalik boya pigmenti üreten fabrikasındaki üretimin durması da sektördeki üretime büyük darbe vuruyor.


Şirket yetkileri çalışanların fabrikaya yeniden ne zaman döneceğini bilmediklerini, fabrikaya dönülse dahi üretime başlamanın dört ile sekiz hafta alacağını belirtiyor.


Bloomberg

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir