Otomotiv üretimi rekora gidiyor

Otomotiv üretimi rekora gidiyor

Otomotiv sektörü üç vardiya üretimle, 2008’deki tarihi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Oyak Renault’dan sonra Tofaş, Ford Otosan, Hyundai Assan üç vardiyaya geçip, kriz öncesine dönecek
Bu yıl 1 milyon 200 bin adetle üretimde tarihi rekor hedefleyen Türk otomotiv sektörü, üç vardiya çalışmaya hazırlanıyor. Ekonomik kriz döneminde iki vardiya çalışmaya başlayan Tofaş, Ford Otosan ve Hyundai Assan üç vardiya üretimle kriz öncesine dönecek. Üç vardiya, 2008’de 1 milyon 147 bin adet olan üretim rekorunun kırılmasını kolaylaştıracak. Yıl sonunda üçüncü vardiyaya geçmeyi planlayan Tofaş, bu planını öne çekti. Opel için 150 milyon euro yatırımla Bursa’da hafif ticari araç üretecek olan Tofaş, mart ayından itibaren üç vardiya üretime başlayacak. 630 milyon dolarla Türk otomotiv sektöründeki en büyük yatırımı açıklayan Ford Otosan da yeni Transit’in üretimiyle üç vardiyaya geçecek. Oyak Renault ise Bursa’daki tesislerinde uzun zamandır üç vardiya üretim yapıyor. 100 milyon dolarlık yatırımla yılda 80 bin adet i20 modeli üreten Hyundai Assan ise Hindistan’daki i20 üretimi tamamen Türkiye’ye kayarsa, üçüncü vardiyaya geçecek. Hyundai Assan, kriz öncesinde üç vardiya çalışıyordu.

İSTİHDAM ARTACAK
Tofaş CEO’su Ali Pandır, vardiyayı üçe çıkarmakla hem Opel/Vauxhall markaları Fiat Doblo temelli Opel Combo modelinin üretimine hazırlık yapılacağını hem de iç piyasalarda olası bir yukarı yönlü artışa hazırlıksız yakalanmayacaklarını söyledi. Pandır, “İlk aşamada 500 işçi istihdamı yapacağız. İşçi alımlarına bugünden itibaren başlıyoruz. 2011’in son çeyreğine kadar işçi alımlarını bin 200 kişiye çıkaracağız” dedi.

Yeni işçi alımı başlıyor
ÜÇ vardiya üretimle birlikte otomotiv fabrikalarındaki istihdam da artacak. Tofaş, bu yıl sonuna kadar bin 200 kişiyi işe alarak toplam çalışan sayısını 8 bin adedin üzerine çıkaracak. Ford Otosan’da Ar-Ge’de çalışan mühendislerin sayısını bine çıkaracak. Oyak Renault da bu yıl 500 kişiyi işe alacak. Otomotiv fabrikalarındaki istihdam artışı, sektöre parça üreten yan sanayide de istihdamı artıracak.

Lastikçiler üç vardiyaya çıktı
EKONOMİK canlanma ve otomotivdeki üretim artışı, lastik fabrikalarına da yaradı. Brisa, Pirelli, Goodyear 3 vardiyaya çıktı. Geçen yıl Türkiye’de üretim yapan otomotiv firmalarına 5.5 milyon adet lastik satışı yapan lastik sektörü, bu sayıyı 2011’de 6 milyon adede çıkaracak. 2011’de toplam lastik pazarı 17.5 milyon adede yükselecek.

Tofaş’ın üretimi 320 bine çıkacak
2010’DA Tofaş’ın, 312 bin adetle Türkiye’de en çok otomobil ve hafif ticari araç üreten otomotiv firması olduğunu söyleyen Pandır, 2011’de üretimin 320 bin adedin üzerine çıkacağını kaydetti. Geçen yıl 110 bin adetle Tofaş tarihinin rekor satışına ulaştıklarını söyleyen Pandır, şunları söyledi. “Tüm dünya geneline baktığımızda Türkiye; Brezilya ve İtalya’nın ardından Fiat’ın en çok satış yaptığı üçüncü ülke olurken, aynı zamanda Fransa ve Almanya gibi ülkeleri de geride bıraktı. Avrupa’da ise Fiat markasının en çok tercih edildiği ikinci ülke Türkiye oldu.”
SABAH

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM