OTOMOBİL VE RÜZGAR

OTOMOBİL VE RÜZGAR

Rüzgar ve güneşle çalışan otomobil GALERİOtomobil severlerin yakından tanıdığı, şirin, kullanışlı ve pahalı aracın, spor otomobillere meydan okuyacak çevikliğe ulaşacağı kimin aklına gelirdi?


1980’li yılların sonunda, İsviçreli Swatch’un Başkanı Nicholas Hayek, ilginç bir projeyle gündeme oturdu: Swatch marka otomobiller hazırlamak.
Lakin bunun için güçlü ve tecrübeli bir ortağa ihtiyaç vardı. Daimler projeyi kabul etti ve yüzde 49 payı Swatch da, yüzde 51 payı ise Daimler’de olmak üzere Smart isimli otomobil, 1998 yılında satışa sunuldu. Daimler, geleceği görüp, kısa zaman içerisinde yüzde 82’lik payı ele geçirdi.
Mucize Otomobil
Günümüzde iki kişilik, küçücük park yerlerine kolayca yerleşebilen Smart, özellikle Avrupa’da satış rekorları kırıyor. Yeni, elektrikli Smart ise küçük bir mucize gibi. 100 kilometreye yalnızca 8.7 saniyede ulaşıyor. En yüksek sürat ise, 120 kilometre/saat olarak belirlenmiş. Yalnızca elektrikle çalışan ve lityum-ion yapısıyla 16.5 kWh enerji üreten otomobilin pilleri, 135 kilometre menzile “Bana mısın?” demiyor.
Sevimli ve pratik olduğu kadar, çevreye de dost olan otomobilin, birkaç ay içerisinde seri üretime geçip, Avrupa ve Amerika pazarlarında boy göstermesi bekleniyor. Üstelik yalnızca elektrik enerjisiyle yetinmeyip güneş ve rüzgar panellerinden de faydalanılacak. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net bu ilginç aracın fotorğaflarını biraya getirdi.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM