Anasayfa / Otomotiv Haberleri / OTO SATIŞLARI ÇOK HIZLI

OTO SATIŞLARI ÇOK HIZLI

Oto satışları dört aydır hız kesmiyor


Otomotiv pazarı Merkez Bankası’nın mart ayı sonunda açıkladığı tedbirlere rağmen gaz kesmedi. Nisan ayında biraz yavaşlaması beklenen satışlar mart ayını yakaladı.
Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler kredi maliyetlerini bir miktar artırdı. Ancak bunun satışlara herhangi bir etkisi olmadı. Sektör, nisanda 77 bin 551 adetlik satışla büyümesini sürdürürken hafif ticari araç satışlarındaki artış ise dikkat çekiyor.
Otomotiv pazarı Merkez Bankası’nın mart ayı sonunda açıkladığı tedbirlere rağmen gaz kesmedi. Nisan ayında biraz yavaşlaması beklenen satışlar mart ayını yakaladı. Markalar yüksek kur nedeniyle indirim ya da kampanyaları minimum düzeyde tutmasına rağmen nisanda satılan araç sayısı 77 bin 551 adedi buldu. İlk 4 ay satışları dikkate alındığında da otomotiv pazarında bugüne kadarki en yüksek satış değerine ulaşılmış oldu. Otomotiv sektörü yöneticileri durumu, “Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerle kredi maliyetlerinde bir miktar artış oldu. Buna rağmen tüketicinin talebi kesilmedi, aylık ödemelerde 30-40 TL artışlar geleceğe yönelik güvenin önüne geçemedi.” şeklinde değerlendirdi.
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı ocak ayında 45 bine, şubatta 59 bine, mart ayında 78 binin üzerine çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre ocak-nisan döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 259 bin 182 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında artış kaydedildi. Aylar bazında bakıldığında geçen yılla kıyaslandığında ocaktan nisana büyüme oranlarında düşüş görülüyor. Ancak buna rağmen Merkez Bankası’nın kredi büyümesini yüzde 25 seviyesinde tutma tedbirlerinin şimdilik pazarı etkilemediği ortaya çıkıyor. Nisanda otomobil satışları geçen yılın nisan ayına göre yüzde 47,3 oranında artarak 53 bin 835 adet olarak gerçekleşti. Böylece bugüne kadarki en yüksek nisan değerine ulaşılmış oldu. Hafif ticari araç pazarı ise yine geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 büyüme sergileyerek 23 bin 716 adede çıktı. Binek otomobil satışlarında ağırlıklı olarak bireysel müşteriler dikkat çekerken filo satışlarının halen ortalamanın altında kaldığı belirtiliyor. Yılın ilk 4 ayında satılan araçların 176.7 bini binek otomobillerden, bu rakamın da 53 bin 940’ı yerli modellerden oluşuyor.
Otomobilde yerli oranı yüzde 30,5 ile yine düşük düzeyde seyrediyor. 4 ayda müşteriye ulaşan 82 bin 452 hafif ticari aracın ise yüzde 55’i Türkiye üretimi olarak dikkat çekiyor. Satışlarda motor hacimleri dikkate alındığında ise yüzde 85 ile 1.6 litre ve altında motora sahip otomobiller ilk sırayı 1.6 litre ile 2 litre arasındaki motorlara sahip otomobiller yüzde 13 ile ikinci sırayı, 2 litre ve üzeri motora sahip modeller ise yüzde 2 ile son sırayı paylaşıyor.
En çok Ford en az Dacia satıldı (Ocak-Nisan)
Ford 37.550
Fiat 37.433
Renault 36.012
Volkswagen 26.548
Hyundai 14.975
Opel 13.593
Toyota 12.827
Peugeot 10.757
Citroen 9.664
Dacia 6.718
ZAMAN              {2

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir