Anasayfa / Otomotiv Haberleri / Nissan Türkiye yatırımı

Nissan Türkiye yatırımı

Renault-Nissan Başkanı Ghosn, temmuzda Nissan yatırımı için geliyor. Başbakan Erdoğan’dan destek istemesi beklenen Ghosn, fabrika için arazileri inceleyecek
Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, temmuzda Türkiye’ye geliyor. Ghosn’un ekim ayında satışa sunulacak yüzde 100 elektrikli Flunce Z.E. modelinin üretildiği Oyak Renault Bursa tesislerini ziyaret etmesi bekleniyor. Ancak, Ghosn’un geliş amacının Nissan olduğu belirtiliyor. Son olarak 2005 Mart ayında Türkiye’ye gelen Ghosn’un ziyareti çok önemli. Çünkü, Ghosn’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi planlanıyor. Ghosn’nun Başbakan Erdoğan’la yapacağı görüşmede, Nissan yatırımıyla ilgili konuşacağı ve hükümetten destek isteyeceği tahmin ediliyor. Türkiye’de yürütülen fizibilite çalışmalarıyla ilgili bilgi alacak olan Ghosn, Oyak Grubu’nun fabrika için seçtiği uygun arazileri de gezecek.


ETÜT ÇALIŞMASI BAŞLADI
Ghosn, daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de Nissan’ın yatırım sinyali vermişti. Nissan’ın Türkiye’deki performansından memnun olmadığını ifade eden Ghosn, Renault’yu örnek gösterip yatırım sinyali vermişti. Renault Euromed Bölge Başkanı Jacques Chauvet de, Ghosn’un yatırım düşüncesini doğrulamış, Nissan’ın Türkiye’de yatırım için etüt çalışmalarına başladığını açıklamıştı.


Oyak’tan yatırım teklifi
Fransız Renault’nun 41 yıllık ortağı Oyak Grubu da, Nissan yatırımına sıcak bakıyor. Oyak, bir süre önce Carlos Ghosn’a Nissan için ortak üretim teklifi yapmıştı. Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, Ghosn’a yaptıkları teklifi “Arazimiz var, liman var, mühendislik ve sermaye var. Karar verin hemen yatırıma başlayalım. Bu yatırım yüzde 60 Oyak, yüzde 40 Nissan ortaklığıyla olabilir. Biz hazırız” şeklinde açıklamıştı.

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir