Anasayfa / Otomotiv Haberleri / Gurbetçiler Mersin’de

Gurbetçiler Mersin’de


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, gurbetçi turistlerin yabancı turistlere göre iki kat harcama yaptığını bildirdi.


2 KAT FAZLA HARCIYORLAR
 
Barut, Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin, TÜROFED için TÜİK verilerini baz alarak 2010 yılı için yaptığı araştırmaya göre, yurt dışından gelen gurbetçilerin, yabancı turistlerden daha çok harcama yaptığının ortaya çıktığını kaydetti. Barut, Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin kişi başına harcama ortalaması 546 dolar iken, gurbetçilerin ise kişi başına  bin 158 dolar olduğunu vurguladı. Barut, Avrupa’da 5 milyona yakın Türk bulunduğuna işaret ederek, gurbetçi turistin hem otelde tatilini yaptığını hem de yakınlarını ziyaret ettiğini anlattı.


DAHA SIK GELSİNLER
 
Yabancılara göre gurbetçilerin daha uzun süre Türkiye’de kaldığını ifade eden Barut, Avrupa’daki Türk potansiyelinin Türkiye’de tatil yapması için oteller bazında çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Avrupa’daki Türk seyahat acenteleri vasıtasıyla gurbetçilerin tatil tercihlerini Türkiye’den yana kullanması için çalıştıklarını vurgulayan Barut, Hükümet, gurbetçilerin daha sık Türkiye’ye gelip tatil yapması için birtakım çalışmalar yapabilir. Onları teşvik edebilir. Gurbetçi turist her yıl tatillerinde 5 milyar dolardan fazla para bırakıyor. Bu miktar daha da artırılabilir” diye konuştu.


FOTO: Yaz sezonunun gelmesiyle Türkiye’ye akın eden gurbetçilerin çoğu Mersin’e de uğruyor.{2}

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir