DOBLO’YA VİZE ÇIKTI

DOBLO’YA VİZE ÇIKTI

Doblo’ya Amerikan vizesi çıktı
Transit Connect’in ardından Bursalı Doblo da ABD yolcusu. Ram markasının Başkanı, Doblo’yu, Ducato ile birlikte 2012’de satışa sunacaklarını söyledi


Ford Otosan’ın ürettiği Gölcüklü Transit Connect’in ardından bu kez de Tofaş tarafından Bursa’da üretilen Doblo’nun Amerikan pazarına girmesine karar verildi. Fiat tarafından bir süredir rafta tutulan projede kesin karara varıldığını, bizzat Chrysler grubunun ticari araç markası Ram’in Başkanı Fred Diaz açıkladı.
Fiat’ın zordaki Chrysler’ın yüzde 20’sini satın almasından sonra gündeme gelen, ancak özellikle küresel kriz nedeniyle rafa kaldırılan Doblo’nun Amerika serüveni için bu kez vize çıktı. Chrysler grubunun ticari araç markası Ram’in Başkanı Fred Diaz, Fiat’ın Doblo ve Ducato modellerinin ABD’de satışına 2012 yılında başlayacaklarını açıkladı. Her iki aracın da, daha önce açıklandığı gibi “Ram” markası altında satılacağını söyleyen Diaz, bu araçların gelecek yıl 2013 model olarak piyasaya sunulacağını ancak hangisinin önce lanse edileceğine henüz karar verilmediğini söyledi.


Hazırlıklar başlamış
Ram markasının Başkanı Fred Diaz, Chrysler’ın söz konusu araçların Kuzey Amerikan tüketicisinin ihtiyaçlarına ve bu pazardaki mevzuatın gereksinimlerine uydurulması için çalışmalar yürüttüğünü de söylerken, Doblo ve Ducato’nun Ram markasıyla satışa çıktığında adlarının değişip değişmeyeceğine de henüz karar verilmediğini kaydetti. Doblo’nun Türkiye’den ithal edileceği belirtilirken, talebin istenilen düzeyde artması halinde Amerika kıtasında üretiminin de düşünülebileceği belirtiliyor.
2009 yılında ABD pazarına sunulan Ford Transit Connect, özellikle küçük iş sahipleri ve filolar tarafından beğenildi. Yıllık 20 bin adet olan Transit Connect ihracatının 30 bin adede çıkartılacağı belirtiliyor. Nissan, geçtiğimiz aylarda hafif ticari araç modeli NV’yi ABD’de üretmeye başladı. İlk satışlarına başlanan NV’yi, Transit Connect ile aynı boyutlardaki NV200’ün de izleyeceği belirtiliyor. Ram ise, Türkiye’de Chrysler Voyager olarak bilinen Dodge Caravan’ın ticari versiyonunu geçtiğimiz günlerde tanıttı. Chrysler, Daimler ile evliliği sırasında Mercedes Sprinter Van’ı ABD’de Dodge markasıyla satıyordu.
Transit Connect, Doblo, Ducato gibi modellerin de dahil olduğu kapalı kasalı ticari araç (Van) sınıfının, 2013’te yıllık 300 bin adetlik hacime ulaşacağı hesaplanıyor. 


Pandır bizzat önermişti
Tofaş CEO’su Ali Pandır, Doblo’nun ABD’ye ihracatını Fiat Başkanı Sergio Marchionne’ye bizzat önerdiğini söylemişti. Pandır, Doblo’nun ABD’ye ihracatı için fizibilite çalışmalarının başladığını söylemiş, ancak Transit Connect’in olduğu sınıftaki satışların tatminkar olmaması nedeniyle projenin rafa kaldırıldığını ifade etmişti. Pandır, aracın ABD piyasasına uyumunun zaman alabileceğini de sözlerine eklemişti.
Doblo, Transit Connect ve Temsa’nın otobüslerinden sonra ABD pazarına giren üçüncü yerli olacak.


425 milyon euro’ya yaratıldı
Tofaş ile Fiat Auto arasında 2007’de imzalanan anlaşmayla üretimine karar verilen ve P263 kod adlı yeni Doblo, geliştirme maliyetleri de dahil olmak üzere toplam 425 milyon euro’luk bir yatırımla yaratılmıştı. “2011 Yılının Ticari Aracı” seçilen Doblo, aynı zamanda Opel’in yeni Combo’suna da temel oluşturacak. Nitekim Fiat ile Opel arasında yapılan anlaşmaya göre Tofaş, Doblo’nun benzer bir versiyonunu Opel için de üretmeye başlayacak.
İlk etapta yılda 140 bin adet olarak planlanan Doblo üretim adedi de, böylece 160 binin üzerine çıkartıldı. Doblo’nun, sekiz yıllık ömrü sırasında 1 milyon adetten fazla üretilmesi öngörülüyor. Yeni Doblo’nun yaklaşık yüzde 80’i Tofaş mühendisleri tarafından geliştirilmişti.


{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM