Chevrolet 100 yaşında

Chevrolet 100 yaşında

İsviçreli Louis Chevrolet’nin, Amerikalı Bill Durant ile kurduğu Chevrolet, 1911’de üretime başladı. Chevrolet, Ford’un T Modeli’ni çok satan otomobiller listesinin birinci sırasından indirerek büyük bir başarıya imza attı
Louis Chevrolet, 1878 yılında İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kentinde dünyaya geldi. Bir saatçinin oğlu olan ve mühendislik tutkusunu babasından miras alan Louis, bir erkek çocuk olarak, sürekli eline geçen aletlerin parçalarını inceliyor, çalışma prensiplerini anlamaya çalışıyor ve onları geliştirmek için yollar arıyordu. 11 yaşında bir bisiklet tamircisinde çalışmaya başladığında ise ikinci tutkusu olan hızla tanıştı. Diğer bütün çocuklar gibi, ilk kez bir yokuştan hızla aşağıya indiği anda duyduğu heyecanı asla unutmayacaktı. Fakat o anda birçoğumuzun aksine, bir bisikleti nasıl daha hızlı bir hale getirebileceğini düşünmeye başladı. Louis çok sayıda bisiklet üretip bisiklet yarışlarına katılmaya, ve bu yarışlardan elde ettiği parayla da altı erkek ve kız kardeşine destek olmaya başladı. Amerikalı emlak patronu Vanderbilt, üç tekerlekli motosikletini tamir ettirmek için Louis’in dükkanına geldiğinde, yıllardan 1896 idi. Louis motosikleti tamir etti ve Amerika’daki ilk servetini elde etmesi için onu teşvik eden Vanderbilt” i oldukça etkiledi.

YARIŞÇI SÜPER STAR
1901 yılında Louis, New York’a taşındı ve bir teknisyen ve tasarımcı olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Dion-Bouton için çalışmaya başladı. 1911 yılında Louis şöhretini, General Company of New Jersey’in sahibi Bill Durant’ın ortaklığıyla kendi otomobil üretim şirketini kurmak için kullanmaya karar verdi ve böylece Chevrolet Motor Car Company (Chevrolet Otomobil Şirketi) efsanesi de başlamış oldu. 3 Kasım 1911 tarihinde Chevrolet Motor Car Company üretim hayatına başladı. Louis, Ford’un T Modelini en çok satan otomobiller listesinin birinci sırasından indirerek büyük bir başarıya imza attı.

Chevrolet Motor Otomobil Şirketi 1909 yılında General Motor’u kuran William Durant ve zamanın önde gelen yarış pilotu Louis Chevrolet’nin ortaklığıyla kuruldu.
İlk Chevrolet 3 Kasım 1911’de satışa sunuldu.
Chevrolet ilk kez 1914 yılında papyon logosunu uyarladı.
Chevrolet 1918 yılında resmen General Motors Şirketi’ne dahil oldu.
Chevrolet Türkiye’de 12 Şubat 2004 tarihinde satışa sunuldu. 2004 yılında 23 adet bayiliği bulunan Chevrolet’nin şu anda bayilik noktası 63 yere ulaştı.

İlk otomatik şanzımanlı otoyu üretti
1936 yılında Chevrolet Suburban Carryall üretimiyle günümüz SUV akımının da başlangıcını yaptı. İkinci dünya savaşı nedeniyle verilen aradan sonra otomobil üretimi tekrar başladığında, Chevrolet günümüzde ABD pazarının yüzde 99’luk bölümünü oluşturan otomatik şanzımanlı araçların geleceğini görürcesine ilk otomatik şanzımanlı otomobili olan Powerglide’ı tanıttı. 1953 yılında hala efsane konumunda üretilen Chevrolet Corvette tanıtıldı. Corvette geniş kitleler tarafından kullanılabilen ilk spor otomobildi. Bir yıl sonra Chevrolet elektrikli camları ve koltukları sunan ilk otomobil üreticisi oldu. Chevrolet 1979 yılında 100 milyonuncu ve 2005 yılında da 180 milyonuncu otomobilini üretti. Günümüzde Chevrolet dünya çapında her yıl 4.5 milyon kişiyi otomobil sahibi yapıyor. Günümüzün talebi en çok artan araçlardan olan SUV’ların doğuşu mesafelerin uzun ve zorlu olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde oldu. SUV’lar ilk olarak olta takımlarını tüm aileyle birlikte taşıyabilecek büyüklükte ama normal bir otomobil gibi rahat kullanılan bir araç beklentisinin karşılanması için ortaya kondu.

Chevrolet’nin getirdiği yenilikler
1924’de opsiyonlu ekipman olarak sunulan otomobil radyosu
1920’lerin sonlarında rakiplerin sunduğu tek fabrika cilası hala siyah olmasına rağmen Color Duco boya cilaları
1930’da otomobilin daha iyi durmasını sağlamak için mafsallı fren pabuçlarını buldu
Daha yumuşak bir seyir için 1934’te bağımsız ön askı donanımı.
1954’te güç takviyeli frenler, elektrikli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM