BABALARDAN 3 YENİ MODEL

BABALARDAN 3 YENİ MODEL

Babalardan yerli oto için 3 model


Erdoğan’ın TÜSİAD Genel Kurulu’nda yaptığı “Babalar burada, Türk malı otomobil üretelim” çağrısı üzerine harekete geçen 15 otomotiv firması B ve C segmentinde birer otomobil ile bir hafif ticari araç planladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı “Babalar burada, Türk malı otomobil üretelim” çağrısı üzerine harekete geçen Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) çatısı altındaki 15 sanayici çalışmalarını hızlandırdı.
OSD Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Kudret Önen, Türk malı B ve C segmentinde bir otomobil ile 3.5 tonluk bir hafif ticari araç üretilmesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Önen, şöyle konuştu:
“Küresel bir marka ve buna ait değer zincirini oluşturmak üzere temel esasların belirlenmesi amacı ile çalışmalara başlandı.
B ve C segmentlerine öncelik veren bir otomobil ve hafif ticari araç platformunun tanımlanması, üretim sürecinin tedarik zinciri düzeyinde ayrıntılarının belirlenmesi üzerinde duruluyor.
Tanımlanacak bu aracın bir küresel marka olarak bu pazarlarda serbest dolaşımının gerçekleştirilmesinde tanıtım, pazarlama ve satış ağı kurulması için gerekli süreçler belirleniyor.”
Hedef Avrupa üçüncülüğü


Önen,yapılan çalışmaların sonuçlarının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na sunulacağını açıkladı. OSD’nin orta vadede stratejik hedefinde değişiklik olmadığını hatırlatan Önen, “Hedefimiz, dünyada toplam üretimde ilk 10, AB’de toplam üretimde ilk 3, Ar-Ge’de ilk 5, yılda 2 milyon adet üretim, 1.5 milyon adet ihracat, 50 milyar dolar ihracat geliri ve 600 bin istihdam sağlamaktır” dedi.
İhracat ithalatı karşılıyor


2010 yılında taşıt araçları dış ticaretinde ihracatın yüzde 14, ithalatın yüzde 51 artış gösterdiğini söyleyen Kudret Önen, şunları anlattı: “1.1 milyon adet araç üretiminin gereği olarak yapılan parça ithalatı, 40 markanın 354 bin otomobil ve 111 bin ticari araç ithalatı, parktaki 7.5 milyon otomobil ve 3.7 milyon ticari araç için yedek parça ithalatı; OSD üyesi 15 taşıt aracı üreticisi ve yüzlerce aksam ve parça üreticisinin 2010’daki ihracatı ile karşılandı. İthalattaki artışa rağmen, ihracat sıralamasında lider olan otomotiv sanayii, 393 milyon dolar dış ticaret fazlası sağladı.”
Üretimde rekor bekleniyor


Üretimde rekor beklediklerini anlatan Kudret Önen, sektörde 2011’in ilk iki ay verilerinin de olumlu olarak gerçekleştiğini, ihracatın bu yıl 900 bin adet ile 19 milyar dolara ulaşmasının, üretimin de 1.2 milyon düzeyine çıkmasının beklendiğini aktardı. Önen, şöyle konuştu:
“Türk otomotiv sektörü, global krizin ardından toparlanmaların başladığı 2010 yılında üretimde yüzde 26 artışla 1 milyon 94 bin adede ulaştı. Dünyada 1 milyon adet araç üretimi yapan 17 ülke arasında 16’ncı sırada yer aldı. 2011 yılında; pazarın geçtiğimiz yılki canlılığını korumasını ve talep artışının devam etmesini bekliyoruz.”
Bakandan babalara ‘yeni modeller üretin’ çağrısı


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, babaları uyardı. OSD’nin 37’nci Genel Kurulu’nda konuşan Ergün, OSD’nin Türk malı otomobil konusunda yaptığı çalışmanın sonucunun olumlu olması gerektiğini söyledi. Ergün, “Sonucu merakla bekliyorum.
Bu iş olmaz değil, nasıl olur hazırlığı olmalı. Kolay değil. Ama imkansız değil” dedi. OSD’ye ‘Türk malı araç’ konusunda da uyarılar yapan Ergün, Ford ve Tofaş’ı yeni modeler üretmeleri konusunda çağrıda bulundu. Ergün, “Biz otomotive yatırım konusunda her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ama bizim kadar otomotiv sektörü yerli araç konusunda halka da güvenmelidir” dedi.
Türkiye’ye özgün bir otomobilin sembolik değerinin Türkiye’ye katacağı moralin yüksek olacağını söyleyen Ergün, “Türk halkı Türk malı araca büyük bir teveccüh gösterecektir” yorumunu yaptı. Bir gün bir firmanın bu işe girip başarılı olacağını ifade eden Ergün, diğerlerinin ‘keşke bizde yapsaydık’ diyeceğini de söyledi.
Sabah


{2} Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM