ANALİZ

ANALİZ] Yatırım olmazsa otomobil hobiden öteye geçemez


Şöyle birkaç ay geriye doğru ekonomi sayfalarını karıştırdığımızda otomotiv dünyasının nelerle meşgul olduğunu çok daha net görebiliriz. Bazen internetten de olsa ‘arşiv’ odasına girmek gerekiyor.
Hafızalar birçok şeyi çok çabuk unutuyor; alelacele verilen beyanatlar gazete manşetlerine çıkıyor, kısa bir süre sonra sessizce ortadan kayboluyor. Aslında kaybolma yok, tarihe mal oluyor; herhangi bir gün geriye dönüp neler olduğuna bakmak istediğinizde pek çok gerçek yeniden ortaya çıkıveriyor.
Özellikle yılbaşlarında şirket genel müdürlerinin, pazarlama direktörlerinin yıllık hedeflerini dikkatle takip edenlerden biriyim. Biz gazeteciler bazen mantığımıza uymasa da sırf hedefini açıklayanın yine kendi sözleriyle gerçeği görmesi için duruma müdahele etmeyiz. “A markası olarak bu yıl satışları ikiye katlayacağız, pazar payımız yüzde bilmem kaç olacak” türünden açıklamalar o yönetici için en normal sözler arasında. Ne var ki bazen her markanın satış hedefini, pazar payı beklentisini alt alta koysanız pazar yüzde 50 fazla verecek. Pazar payı da yüzde 150’ye çıkıyor…
Yatırım haberleri de bazen benzer bir ‘kekremsi tat’ veriyor. Birçok markanın dönem dönem ciddileşen yaklaşımları oluyor; bazıları da hayat buluyor. Türkiye insanı her konuda olduğu gibi çabuk bulup kolay kaybetme özelliğiyle öne çıkıyor. Otomotiv, çok zor ve uzun yıllara dayalı emek isteyen bir endüstri, gelecek yatırımlar da öyle. Yıllarca birçok insana iş kapısı, ülkeye gelir kazandıracak. Bu yüzden bürokrasiden iş dünyasına kadar herkesin yatırım haberlerini daha ciddi bir dille ele alması en güzeli.
Yatırımdan söz açmışken otomotiv markalarının birkaç yıldır Anadolu’ya yönelik bayi ve servis yatırımlarına dikkat çekmek gerekiyor. Otomobil satışlarında birkaç yıldır devam eden istikrarlı büyüme, şirketlerin yeni stratejiler üzerine odaklanmasını sağladı. Eskiden sadece büyükşehirlere yoğunlaşan markalar, son yıllarda bayi yapılanmasında Anadolu’ya ağırlık vermeye başladı. Sadece Gaziantep, Adana, Kayseri, Diyarbakır, Denizli, Konya, Mersin, Eskişehir, Samsun gibi büyük şehirler değil, yeni gelişen il ve ilçelerde açılan bayi sayısında gözle görülür artışlar var.
Türkiye otomotiv strateji belgesiyle yakaladığı enerjiyi yatırıma dönüştürme telaşında. Yatırımlar olmazsa otomotiv endüstrisi Türkiye için hobiden başka bir anlam taşımayacak. Bu yüzden her fırsatı yatırıma çevirmek şart!…
Bir milyon otomobil yol istiyor!
Yıllık 800 binlere ulaşan otomotiv pazarının birkaç yıl içinde bir milyon sınırını geçmesi bekleniyor. Avrupa’nın otomobil parkı bizimkinden çok daha zengin, çok daha yeni. Türkiye otomobil parkı hem fakir hem de yaşlı. İşte bu yüzden bir milyonluk pazar hedefi hiç de zor değil; uluslararası yatırımcılar bu gerçeği net bir şekilde görüyor. Otomobil bir ülkenin genel rengini, zenginliğini, kültürünü, yaşam tarzını ortaya koyuyor. Örneğin petrol zengini Arap emirliklerinde devasa dört çeker araçlar, dar Roma sokaklarında mini mini otomobiller, uçsuz bucaksız Amerikan otoyollarında ise 4-5 litrelik motorlara sahip büyükçe pikaplar, minivanlar fotoğrafın ana temasını oluşturuyor. Türkiye’de de yolların rengi hızla değişiyor. Örneğin hafif ticari araç ağırlıklı olan trafiğimiz yavaştan otomobilleşiyor. Otomobil sahipliğinin artması gelişmişlik açısından önemli bir gösterge.
Ne var ki, başta İstanbul olmak üzere şehirlerimiz otomobillerle birlikte gelişmemişlik yarışına giriyor. Yollar yeni yeni otomobillere yetmiyor, hiç otomobil olmayacak gibi kurulan sokaklar insanların adım atamayacağı hale geliyor, hafta sonu hafta içi fark etmeksizin her kavşakta her ışıkta hayat kilitleniyor. Hasılı şehir hayatımız otomobilsiz olmuyor, otomobille de kaosa sürükleniyor.
Aslına bakılırsa yolun çok daha başında sayılırız. Geçmişte bugünün hesabı yapılmadan kurulan şehirler gelecekte nasıl bir hal alır bilinmez. Ama bugün kurulacak yeni yerlerin geleceğe hazır olması şart!..

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir