Anasayfa / Mersin Haberleri / Pecha Kucha Nights Bugün başlıyor   

Pecha Kucha Nights Bugün başlıyor   

İlham verici fikirlerin paylaşıldığı özel ve farklı bir etkinlik Pecha Kucha Nights sanata ilham kaynağı olan Eylül ayında Mersin’de başlıyor…

Yaratıcı endüstrilerde üreten insanları bir araya getiren kar amacı gütmeyen bir paylaşım ve iletişim aktivitesi olan Pecha Kucha Nights; aralarında Tokyo, New York, Londra, Paris, Şanghay, Sydney, Beyrut, Tel Aviv, Cape Town, Helsinki ve Pekin’in bulunduğu dünyanın 1000’i aşkın şehrinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Pecha Kucha Japonca ‘fis-kos’ anlamına geliyor. Pecha Kucha Night ise yaratıcı işlerin, formaliteden uzak ve kolay bir biçimde gösterilmesini sağlayan bir sunum formatı. Pecha Kucha Night’ın başlıca amacı kısa ve öz sunumlarla ilgi seviyesini yüksek tutarak bir gece içinde birçok kişinin yaratıcı fikir, kavram, ürün ve hayallerini seyirci ile paylaşabilmesini sağlamak; yenilikçi projeler, ilginç fikirler  ve yaratıcı insanlarla tanışma fırsatını yakalaması için fırsat sunmak.

Pecha Kucha Nights’ı, Mersin’de etkinlik küratörü Mimar Klein Dytham tarafından onaylanan lisans ile organize edecek Atölye Mersin, 2016 yılında “keşif ve keyif” mottosuyla, bu şehirde yaşayan insanları, yeni deneyimlerle kendilerini ve yeteneklerini keşfedecekleri yolculuklara davet etmek için oluşturulmuş bir platform.

Tek günlük atölyelerle her ilgi alanına yönelik farklı katılımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayan, yolculuklarda kendisi de keşifler yaşarken Mersin’de sosyal fayda üretmek kaygısına kapılan Atölye Mersin olarak; şehirde gizlenmiş ve yaratıcı işler yapan insanları görünür kılmaya, bu işleri ilgi duyan diğer insanlarla buluşturmaya ve etkileşimler yaratmaya karar verdik. Hayalimiz ise; bölgede daha iyi bir gelecek umuduyla, yeni projelerin geliştirildiği, bilgi ve deneyimlerin aktarımının sağlandığı ve dolayısıyla şehrin yaratıcılık endeksinin ve istihdamının yükselmesine katkı sağlayacak bir Yaratıcı Platform oluşturmak.

Bu gaye ile çıktığımız yolda karşımıza çıkan ve tam da bu amaca hizmet etmek için tasarlanan Pecha Kucha Nights etkinlikleri için lisans başvurumuz onaylanınca heyecanla Mersinli yaratıcı yetenekleri Türkiye’de ve dünyada hızla büyüyen bu yaratıcılık ağına bağlayacağımız etkinlik planlamalarına başladık. Mersin Yaratıcı Buluşmalar başlığı ile senede 4 kere düzenleyeceğimiz ilk geceye bu şehrin sınırları içerisinde üreten insanları #tutkunuanlat anahtarıyla konuşmacı olarak davet etmek önceliğimiz oldu.Sosyal girişim, tasarım, moda, sanat, şehir, mimari, iletişim alanlarında  ve akademik dünyada öncü isimlerin,  şehrin yaratıcılığına değer katan projelerini katılımcılara aktaracağı bu gecenin Mersin için bir dönüşüm noktası olacağına inanıyoruz.

İlk kez 4 Eylül 2019 tarihinde Life Girişimcilik Merkezi’nde (Özgecan Spor Tesisleri Karşısı Cadde Ozdiker) @atolyemersin tarafından organize edilecek “Mersin Yaratıcı Buluşmalar”da tutkusunu paylaşarak katkı sunacak konuşmacıları tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.

 

Dr. Ali Ercan Özgür – İDEMA

Betul Kurt – Seramik Sanatçısı ve Tasarımcısı

Ebru Petek Budur – Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Doç.Dr.Esra Şahin Burat – Mersin Üniversitesi

Fazıl Tütüner – Akdeniz Opera Bale Kulübü

Doç.Dr Hakan Erkılıç – Mersin Üniversitesi

Kazim Tolga Gürel – Sokak Müzisyeni

Dr.Ögr.Üyesi Nuray Er Bıyıklı – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Turhan Alıcı – Tiyatro ve Ses Sanatçısı

Ulaş Bayraktar – Kültürhane

 

Çok Okunan Haber

Meral Seçer: “İlçelerimizde büyük bir hazineyle karşılaştım”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Akdeniz İlçesi’yle başlayan “Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Katılım Toplantıları”, Bozyazı ve Anamur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir