YAPIMCIDAN  ŞOK AÇIKLAMA

YAPIMCIDAN ŞOK AÇIKLAMA

Ünlü yapımcıdan şok açıklama
Fatih Aksoy, dizi setlerindeki çalışma şartlarından dizi sürelerinin kısaltılmasına kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu


Yaptığınız projelerin hepsi var önümde, Pop Star’dan, Buzda Dans’a, pek çok diziye, sizi, bu projelerden hangisi  mesleki açıdan en çok tatmin etti? Bir dizi yapmayı mı daha çok seviyorsunuz, yoksa diğer formatları mı?


Ben dizi yapmayı sevmiyorum. Allah biliyor ya, bence çalışma şartları çok uygun değil ve çalışan insanların, ne oyuncuların ne sette çalışanların yüzlerine de gönül rahatlığıyla bakamıyorum. Çünkü bu şartlar artık galiba dünyada yok, 1800’lerde falan vardı.
O kadar fena mı?


Tabii, bir para veriyorsunuz sınırsız çalıştırıyorsunuz.


Biz verilen paraları gazeteden okuyoruz, bölüm başı 50-60 bin liradan bahsediliyor!


O paralar başroldeki oyunculara veriliyor, sette çalışana vermiyoruz.


O paralar hakikaten veriliyor mu?


Tabii ama sette çalışana, ışıkçıya, kamyon şöförü ya da reji asistanına o parayı vermiyorsunuz. Ama onları da kanlarının son damlasına kadar çalıştırıyoruz. Ve aynı şey başrolde olmayan daha alt kademedeki oyuncular için de geçerli, ne yazık ki onlar o paraları alamıyorlar. Ayrıca ekonomi de buna uygun değil ama bence dünyada da oyunculara ödenen ücretler Avrupa düzeyinde, halbu ki avrupa ekonomileri buradan daha parlak, mesela Alman ekonomisi Türk ekonomisinin  aşağı yukarı dört katıdır, demek ki reklam harcamaları da 3-4 katıdır. Biz, dizi oyuncularına oradan daha yüksek ücretler ödeyebiliyoruz. Onun için de dizi yapmak insanda çok derin iç huzuru yaratan bir şey değil. Ama televizyon programları daha eğlendiğim, daha mutlu olduğum, çalışanlarla da daha mutlu bir ilişki kurduğum bir şey, dizilerde ne yazık ki öyle bir durum olamıyor.


O zaman siz bu dizilerin süresinin kısaltılacak olmasından memnunsunuz öyle mi?


Nasıl kısaltılacak?
Öyle toplantılar yapılıyor, RTÜK’ün gündeminde dizilerin kısaltılması meselesi var, bu mümkün mü?


Ben bunun RTÜK’le ne gibi bir ilgisi olduğunu anlamadım. Bu Çalışma Bakanlığı’nın işidir. Ben size suç duyurusunda bulunuyorum. Kendimi de işin içine katıyorum ‘biz bir para veriyoruz ve o para ile insanları sınırsız çalıştırıyoruz.’ Çalışma Bakanlığı yasaları uygulayacak. Mesela siz burada insanlara sonsuz mesai yaptıramazsınız, buranın patronu yaptıramaz. Çünkü Çalışma Bakanlığı’nın standartları vardır, belli bir iş saati vardır, haftalık çalışma saati vardır. Mesai ne kadar yapılırın bir standartı vardır ve onun da daha fazlası yapılamaz.Biz öyle değiliz. Biz sanki Türkiye’de değil başka bir ülkede yaşıyormuş gibi, biz yasalarla bağlı değiliz. Çalışma Bakanlığı yasaları uygulayacak, diyecek ki: ‘ Haftalık çalışma süresi 40saattir, 45 saattir ve bunun yarısı kadar da mesai yapılır 60 saat çalışılır daha fazla değil.’


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM