ROSSİNİ’NİN ORATORYOSU

ROSSİNİ’NİN ORATORYOSU

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), operatik unsurların yanında kilise müziği özelliklerini de içeren ‘Stabat Mater’ adlı oratoryoyu seslendirecek. Görkemli müziğinin yanı sıra G. Rossini’nin imzasını taşıyan oratoryonun, 19 Şubat Cumartesi günü Mersin Kültür Merkezi’nde meraklısının beğenisine sunulacağı bildirildi. Türkiye’de ilk defa 1850-1855 yıllarında iki kez İstanbul’da seslendirilen ve adeta bir başyapıt olarak öne çıkan ‘Stabat Mater’in, Rossini tarafından 1832 yılında bestelendiği kaydedildi. MDOB Orkestrası, korosu ve solistlerince seslendirecek olan oratoryunun, Dolorosa adında bir Ortaçağ şiirine dayandırılıyor.


Çukurovalılar sanata doyacak
 Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), görkemli müziğiyle G. Rossini’nin ”Stabat Mater” oratoryosunu Mersinli sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.


MDOB Orkestrası, korosu ve solistlerinin görev alacağı oratoryo, yarın Kültür Merkezi’nde seslendirilecek. Rossini’nin 1832 yılında bestelediği oratoryo ”Dolorosa” adında bir ortaçağ şiirine dayanıyor. Türkiye’de ilk kez 1850-1855 yıllarında iki kez İstanbul’da seslendirilen ”Stabat Mater”, canlı melodik kalıpları ve dinamik ritmiyle dikkat çekiyor. Orkestra şefliğini Vladimir Lungu, koro şefliğini Oleg Constantinov’un yapacağı eserde Nazlı Alptekin (soprano), Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı (mezzosoprano), Mustafa Özer (tenor), Hasan Berk (bariton) olarak görev alacak.
     MDOB, opera ve baleyi sevdirmek amacıyla sürdürdüğü ücretsiz konser etkinliğini, 22 Şubat Salı günü Erdemli Lisesinde gerçekleştirecek.


ADANA


Adana’da, bu hafta ”Sofokles’in Antigone’si”, ”Matruşka” ve ”Papağan Kaçtı” adlı oyunlar izleyiciyle buluşacak. Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesinde, Bertolt Brecht’in yazdığı, Barış Erdenk’in yönettiği ve Boğaçhan Sözmen, Saliha Özkanlı, Derya Keyf, Doruk Nalbantoğlu, Murat Özben, Sema Öner Kelav, Özlem Buluttekin, Dilek Aslan, Ömer Bertan, Barış Özkan, Mazlum Taşkıran, İlhan Gözde Yürek ve Simge Konrat’ın rol aldığı ”Sofokles’in Antigone’si” sahneleniyor.
     Oyun, II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde bir Nazi toplama kampında geçiyor. Toplama kampının esirleri kendi aralarında, inandığı değerler uğruna, gözünü kırpmadan ölüme meydan okuyan ”Antigone” adlı kızın trajik hikayesini oynarken, ”antik çağlardan bugüne yaşamış tüm diktatörlerle halklarının doğal çatışması” etkili şekilde işleniyor. Oyun, bugün, 19, 22, 23 ve 24 Şubatta sahnelenecek.
     ADT, Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı, Hakan Boyal’ın yönettiği ”Matruşka” oyununu da sahnelemeyi sürdürecek.
     Gökhan Doğan ve Derya Keyf’in rol aldığı, ”seyirciyle iç içe sahnelenen” oyun, yarın, 23 ve 24 Şubatta izlenebilecek. Oyunda, ”kadın-erkek ilişkilerinde bir türlü yaratılamayan dürüst ve uygar tavır” mizahi bir üslupla sorgulanıyor.
     Ayrıca, Özen Rodop’un yazdığı, Boğaçhan Sözmen’in yönettiği ”Papağan Kaçtı”, 20 Şubatta küçük seyircilerle buluşacak.
     Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), yarın Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, ”Prof. Ferhang Hüseyinov’u Anma Konseri” verecek. Şef Orhan Şallıel yönetiminde ve solistler Deniz Tahberer’in kemanı ve Yeşim Gökalp’in piyanosu eşliğinde gerçekleşecek konserde, U.C. Erkin’in ”Piyano Konçertosu” ve ”F. Hüseyinov”un ”Kraliçe Aba Bale Suiti” adlı eserleri seslendirilecek. (aa)
 
 HATAY
    
Nil Simon’un yazdığı, Nedim Doğan ile Behzat Uygur’un yönettiği ”Tuhaf İkili” adlı oyun, Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler tarafından 21 Şubat Pazartesi günü Meclis Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.
     Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Rezan Yüksel’in yönettiği ”Gerçeküstü Aşk” adlı oyun 19 Şubat Cumartesi günü, Semt Oyuncuları Tiyatrosu tarafından Meclis Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM