Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / ÖSYM İSYAN ETTİ.

ÖSYM İSYAN ETTİ.

Sonunda ÖSYM çalışanları isyan etti
Başbakan Erdoğan’ın “YGS krizinin iyi yönetilmediğini” açıklamasından sonra ÖSYM Başkanı Ali Demir’in sessizliği sürerken çalışanlar da sonunda isyan etti: “Biz hırsız, kopyacı değiliz”
YGS’de yaşanan şifre skandalı, ÖSYM çalışanlarını da bez dir di. Ça lı şan lar, Türk Eğitim Sen’le birlikte kurum önün de ey lem yap tı. ÖSYM ça lı şan la rı, “Biz alt ka de me de ça lı şan me mur la rız, şaibeli, zanlı, suçlu yakıştırmaları bizleri rahatsız ediyor. Kamuoyunda bizim suçlu gösterilmemiz bizlere yapılan en büyük haksızlıktır. Bir an önce suçluların bulunmasını herkesten çok biz bekliyoruz” dedi.


‘SUÇLU-SUÇSUZ AYRILSIN’
Kurum çalışanlarından Gazi Taşyürek, “Bizler kopyacı, hırsız, şifreci çalışanlar olarak anılmak istemiyoruz. Kurumumuzun saygınlığını bu denli yitirmesi bizleri son derece huzursuz ediyor. Kamuoyu şunu bilsin ki bizler sınav süreciyle alakası olmayan insanlarız” dedi. Yaşanılanların kurum içinde de ciddi sıkıntılara yol açtığını dile getiren Taşyürek, ÖSYM Başkanı’nın istifası için ise “Yönetimin istifa etmesini istemek bizim haddimize düşmez. Bu konuda söz sahibi değiliz. Yargının bir an önce süreci sonlandırması gerekir, suçlunun suçsuzun ortaya çıkması gerekir” diye isyan etti. Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in halen istifa etmemesini, pişkinlik ve arsızlık olarak yorumladı. Koncuk şunları söyledi:


19 YÖNETİCİ DEĞİŞTİ
“YGS’deki rezaletin faturası ÖSYM çalışanlarına çıkartılmaya çalışılıyor. ÖSYM’de kilit noktadaki 19 yönetici değişti. Alt kadroların ise sınavlarla ilgili süreçte yetki ve sorumlulukları yok. YGS’deki şaibe adaya özgü kitapçık uygulamasıdır. Sınavlarda daha önce tüm okullara yedek kitapçık gönderilirken bu sene sadece il sınav yöneticilerine verildi. Cezaevlerine hatalı kitapçık gönderilmesi ve sınavın yenilenmesi de sınav bütünlüğünü bozmuştur. Tüm bunların sebebi Ali Demir’dir. Yaşanan rezaletlerin eski personele yüklenmesi Demir’i aklama çabasıdır.


YÖK HAREKETE GEÇMELİ
YGS ile ilgili soruşturma henüz tamamlanmadan sonuçlar alelacele açıklandı. YGS’nin akıbetinin KPSS gibi olmasından endişe duyuyoruz. Bugün siyasi erk dışında ÖSYM Başkanı’na kimse sahip çıkmamaktadır. Başbakan, Demir’in süreci iyi yönetemediğini söyledi, ancak Demir halen koltuğunda oturuyor. YÖK bu konuda derhal harekete geçmelidir.”
YGS İÇİN BİR DAVA DAHA
Öğrenci Turgay Karakuş, haftasonu cezaevlerinde yapılan YGS Fen Bilimleri testi sınavının bütünlük ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.


{2}

Çok Okunan Haber

Estetik-sanat ve edebiyat yazıları(3)

Mirza Turgut yazdı   Burada nesneye ya da güzelliği taşıyan gerçeğe, her türlü faydalanmacı yaklaşımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir