Kısmete Bak!

Mersin’de Sosyal Bilgiler öğretmenliği mezunu olan ve yaklaşık 4 yıldır öğretmen olarak atanmayı bekleyen H. Ç. (28) ailesini geçindirmek için inşaatlarda çalışıyor.
KADRO YOK
Türkiye’de öğretmen atamaları KPSS puanlarına göre yapılmasına rağmen yeterli kadro verilmediği için sınava giren pek çok öğretmen adayı açıkta kaldı. Bu şekilde öğretmen olma hayalini gerçekleştiremeyenlerden biri de Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden 2007 yılından mezun olan H.Ç. 4 yıldır Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girip yeterli puan almasına rağmen yeterli kadro açılmadığı için bir türlü atanamadığını söyledi. 2010 KPPS’de 79 puan aldığını belirten H.Ç. Bu yıl atanması beklenen 30 bin öğretmenin içerisinde 900 tane Sosyal Bilgiler öğretmeni ataması yapılacağını ve bu sefer makus talihini yenerek atanacağını umut ettiğini vurguladı. H.Ç, her sabah inşaata giderken okula gittiğini hayal ettiğini belirterek bir gün bu hayalinin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.
“YA UMUTLAR BİTERSE…”
Öğretmen adayları arasında 10 yıldır atanamayanların bulunduğunu dile getiren H.Ç.  bazı arkadaşlarının evli ve çocuk sahibi olduğunu söyledi. 4 yıldır evine ekmek götürmek için inşaat işçiliğinin yanı sıra değişik işler de yaptığını dile getiren H.Ç., bazı arkadaşlarının ise kamyon şoförlüğü bile yaptığını anlattı. Her mesleğin kutsal olduğunu ve hiçbir mesleği küçümsemediklerini belirten H.Ç, “Ama bir öğretmen kamyon şoförü olmamalı, çöp toplayıcısı olmamalı, inşaatta çalışmamalı. İçimde idealist bir ruh vardı, eğitim olmayan yerlere eğitim götürmek gibi, birçok arkadaşımız böyleydi. Ama birçoğunun bu umutları kırıldı, birçoğunun da kırılmak üzere. Yeniden umutlarını tazelemek, yeşertmek için bunların eğitime katkı sunmaları gerekiyor. Benzer nedenlerle atanamayan birçok arkadaşımız daha önce intihar etti. Bir insan atanamadığı için niye intihar eder? 10 sene beklerseniz, oturursanız, birilerinin sizden beklentisi olursa ve yerine getiremezseniz o noktaya gelebilirsiniz” dedi.
{2}

Çok Okunan Haber

Estetik-sanat ve edebiyat yazıları(3)

Mirza Turgut yazdı   Burada nesneye ya da güzelliği taşıyan gerçeğe, her türlü faydalanmacı yaklaşımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir