Karşıma Sülüman Çıkmıyor

Karşıma Sülüman Çıkmıyor

Her çarşamba reyting rekoru kıran ‘Muhteşem Yüzyıl’ın Hürrem Sultan’ı AKŞAM’a konuştu. Hürrem’e can veren Meryem Uzerli, Almanya’da yaşayan ailesinin, diziye yapılan eleştiriler yüzünden tedirgin olmadığını ancak ‘çanak anten’ takarak Türk kanallarını izlemeye başladıklarını söyledi
Babası Türk, annesi Alman… İngilizce, Almanca ve Rusça biliyor; Türkçe’sini de ‘saray’da geliştiriyor. O Meryem Uzerli… 8 ay boyunca Avrupa ve Balkan ülkelerindeki yüzlerce cast ajansının oyuncu katalogları tarandı… Bir gün telefon çaldı, ‘İstanbul’a gel, deneme çekimi yapacağız’… 4 gün sonra İstanbul’daydı, kamera karşısına geçti ve oynadı. O artık, SHOW TV’nin reyting rekorları kıran dizisi ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ‘Hürrem Sultan’ıydı.
Facebook’ta adını sayfalar açılan, fan grupları kurulan Meryem Uzerli, AKŞAM’a konuştu.
– Türkiye’ye gelmeye karar verirken endişe duydunuz mu?
Her şey 4 gün içinde oldu. ‘Soğuk suya atladım’ diyebiliriz. Gelir-gelmez, işime odaklandım. Sadece ‘kendimi burada yalnız hissedeceğim’ korkusu oldu.
– Diziye yapılan eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?
Daha tanıtımları yapılırken yargılamaya başladılar, çok şaşırdım. İlk bölüm yayınlandıktan sonra biraz tedirgin oldum. Türk insanını tanımıyordum, nasıl bir tepki göreceğimizden de pek emin değildim.
– Ya aileniz? Onlar da tedirgin oldu mu?
Ailem tedirgin değil ‘çanak anten’ sahibi oldu! Türk kanallarını izlemeye başladılar. İnsanların daha yayınlanmayan bir diziyle ilgili konuşmasına anlam veremediler.
ONUN YOLU KÖTÜ BEN DİSİPLİNLİYİM
Hürrem Sultan ile aramızda şöyle bir fark var: Ben disiplinli ve iyi bir şekilde çalışıyorum. Hürrem ise arkadan oyun çevirerek, kötü bir yol izliyor. O hedefine ulaşmak için birini harcayabilir. Ben amacım için kimseyi harcamam.
İstanbul’a bekar geldim, hala da bekarım
ERKEKLERİ YOLDA YÜRÜRKEN GÖRÜYORUM, O DA 5 SANİYE!
– İstanbul’a alışabildiniz mi?
3-4 aydır buradayım. Vaktimin yüzde 95’i sette geçiyor. Set dışında evde senaryo çalışıyorum. Dışarı da çıkıyorum ama çok az…
– İstanbul’a gelince özel hayatınızda bir değişiklik oldu mu?
Buraya geldiğimde bekardım hala da bekarım! Benimle sevgili olmak gibi bir teşebbüste bulunan da olmadı… Set dışında yolda yürürken görüyorum erkekleri, o da 5 saniye…
– Hangi erkekler ilginizi çeker?
Tam olarak bunu tarif edemem. Yani şöyle bir adam, şöyle bir surat diyemem. Bir adamla karşılaştığım zaman gözünde o ışığı görürsem, ilgimi çeker.
Çekim biter Meryem olur eve giderim
– Set dışında ‘Hürrem’ psikolojisini yaşıyor musunuz?
‘Hürrem Sultan’ kıyafetlerini çıkartıp kendi kıyafetlerimi giydiğimde Meryem oluyorum ve evime gidiyorum.
– ‘Vamp’ bir yüzünüz var, çok da sıcakkanlısınız. Duruşunuzla mı alakalı?
Kendimi nasıl hissediyorsam öyle duruyorum. Bunun için ekstra bir şey yapmıyorum. Çok çabuk utanan bir insanım.
– Halit Ergenç ile öpüşme sahneniz yüzünden eşi Bergüzar Korel’le aralarında sorun çıktığı iddia edildi. Bergüzar Hanım’la tanıştınız mı?
Hayır, tanışmadık. Bu haberleri biz de okuduk. Öyle bir şey olmadığını da biliyorum.
– Kendinizi güzel buluyor musunuz?
Burnumu seviyorum. Geriye kalan her şeyi de olduğu gibi kabul ettim. Böyle seviyorum kendimi.
‘Sultanların Aşkı’na 23 bin 580 kişi şahit
HÜRREM Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektupların da yer aldığı ‘Sultanların Aşkı / Aşk-ı Selatin’ adlı sergiyi 2 günde 23 bin 580 kişi ziyaret etti. Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Aşık ve Mustafa Özbek’in, yaptığı araştırmalar sonunda derlenen ve günümüz Türkçesine çevrilerek 70×100 santimetre ebadında foto bloklara basılan mektuplar, Airport Outlet Center’da sergileniyor. Sergide, Hürrem Sultan’ın
Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı 7 mektupla; Pargalı Damat İbrahim Paşa tarafından Hatice Sultan’a yazılan 10 mektup yer da alıyor.
Figan eden bir bülbül gibiyim
YÜZÜMÜ yere koyup ayağına kapandığım sultanım hazretleri… Benim güneşim ve mu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM