KAKAVA COŞKUSU

Tunca kenarında ‘Kakava’ coşkusu


Romanlar, Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez kutlamalarını yapıyor, Edirne’de Tunca Nehri kenarında sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencenin sürpriz konukları da vardı.
GALERİ İÇİN TIKLAYIN
Her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde Edirne Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez kutlamaları yapılıyor. Sarayiçi bölgesinde ‘Kakava Ateşi’nin yakılmasıyla birlikte başlayan etkinlikler, Roman mahallelerinde gece boyunca çeşitli eğlence programlarıyla devam ediyor. Sabahın erken saatlerine kadar süren eğlencenin ardından Romanlar, genç-yaşlı, kadın-erkek topluluklar halinde Tunca Nehri kenarına akın ediyor. Eğlence burada da devam ediyor. Davul-zurna eşliğinde gelinlik elbisesini giyen Roman kızlar nehir kenarında eğleniyor. Nehir suyuna dilek taşı atan Romanlar baharın bereket getirmesi için ağaç dallarını keserek evlerinin kapısına asıyor.
Etkinlikleri izlemek üzere yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda insan Edirne’ye geliyor. Kakava Şenliklerini ilk gününden takip eden insanlar da romanların yaptığı gibi ağaç dalları kopararak dilekte bulunuyor.
Edirne’deki Kakava Şenlikleri’ne kamuoyunda Balık Ayhan olarak tanınan Ayhan Küçükboyacı da katıldı. Edirneli Romanların büyük ilgi gösterdiği Balık Ayhan, şenliklere her yıl misafir olarak katıldığını belirtti. Kakava’nın Asya’dan baharın ve yazın birleştiği bir barış-kardeşlik bayramı olduğunu söyleyen Ayhan, şenliklerin tüm Asya ve Türkiye’de kutladığını ifade etti. Ayhan, Kakava’nın tüm ülkeye şans ve bereket getirmesi dileğinde bulundu.
Kakava Şenliklerine Ak Parti Edirne 2. sıra Milletvekili Adayı Tuna Bekleviç de katıldı. Kendisi için koparılan bir dalın verildiği Bekleviç, 12 Haziran seçimlerinde Edirne’ye yeni bir baharın gelmesini diledi. Bekleviç, “İnşallah, Erdem kardeşimle el ele verip, yep yeni bir bahar, yep yeni bir mevsim ve yep yeni bir marka şehir Edirne’yi yaratmak dileğiyle bu dalı da seçimlerin bir zaferi olarak Erdem’e hediye edeceğim. Daha önceki yıllarda buraya gelmiştim. Ancak ilk kez bir dilek diliyorum. İnşallah yerine gelmiş olur” dedi.
CİHAN{2}

Çok Okunan Haber

Estetik-sanat ve edebiyat yazıları(3)

Mirza Turgut yazdı   Burada nesneye ya da güzelliği taşıyan gerçeğe, her türlü faydalanmacı yaklaşımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir