HASAN PULUR:

HASAN PULUR:

Şimdi tasa yine anayasa!


• 
Hani “Bu pilav, daha çok su kaldırır!” diye bir laf var ya, “Başkanlık” lafı da daha çok tartışılır, ağızlarda sakız olur.
Gidiş o gidiş!
Ya da görünen o!
“Başkanlık” sistemine karşı olanlar Güney Amerika’dan örnek verirler, bunun “diktatörlüğe” hatta darbelere gideceğini söylerler.
Acaba?
* * *
Anayasa uzmanı ve yeni Anayasa’nın “ustası” Prof. Dr. Burhan Kuzu öyle düşünmüyor. (*)
Başkanlığa karşı çıkanlar, bu sistemin ancak ABD’de uygulanabileceğini, başka yerde uygulanmasının mümkün olmadığını da söylerler.
Hoca şöyle der ki:
“Gerçekten güney Amerika’da sık sık darbeler olmuştur. Hatta denir ki, Güney ülkelerinin, başkentlerinde birer tahta konulmuş üzerine de, ihtilal yapacaklar sıraya girsin, diye yazılmıştır.”
Sayın Hoca’nın buna verdiği güzel bir örnek de var:
“Uruguay’da bütün devlet güçleri, ihtilallerle birbirlerini yok etmiş, yangın çıkar korkusuyla, bir tek itfaiye teşkilatını bırakmışlar. Söylentiye göre de, en son itfaiye darbe yapmış!”
* * *
Ya federasyona geçersek!
Geçmezmişiz!
ABD federatif bir devlet, biz de öyle mi olacağız?
Hoca’ya göre hayır!
“Üniter yapıyı korumak şartıyla Fransa’daki yarı başkanlık sistemi ile ABD’deki başkanlık sisteminin sentezinden özgür bir model çıkarmak istiyoruz.”
* * *
Türkiye zaten, bazı kafalarda bölünmüş, bu sistem bunu körüklemez mi?
Prof. Kuzu’ya göre biz buna da hazırız!
* * *
Bu sistem, beraberinde iki partili sistemi de doğuracakmış.
Sayın hocam, anayasa işlerine doğumu karıştırmasak iyi olur.
Şurada uslu uslu anayasayı tartışıyoruz, kürtaj, sezaryen, sancılı doğuma ne gerek var!..
* * *
Başkanlık sistemine kim karşı çıkıyor?
Hoca öyle bir sıralamış ki:
“Başkanlık sistemine karşı çıkan dört ayrı grup var. Bunlardan ilkini, sistemi hiç bilmeyen ama habire konuşanlar oluşturuyor. İkincisi sistemi bilip de kaygı duyan sol kesim. Bunlar, ben ömür billah başa geçemem diye kaygılanıyor ve parlamenter sistemdeki tek arzuları koalisyon ortağı olabilmek. Üçüncü grup, yüzde 10 barajını geçemeyen küçük partilerden oluşuyor. Dördüncü grup ise medya şirketleri de bulunan bazı holdingler. Bunlar da başkanlık sistemini istemezler. Çünkü onlar için koalisyonlar devlet zengini olmaya ortam sağlar. Geçmişte başbakanı seçecek kadar güçlü holdingler oldu. Kimi patronlar, Başbakan’ı evinde pijamayla karşıladı.”
* * *
Ya liberaller?
Sayın Kuzu’ya göre liberaller, Başbakan “tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek ülke” dedikten sonra AKP’ye cephe almaya başladılar.
Dedik ya “Bu pilav daha çok su kaldırır!”
Kaldırsın!
Anayasa yapıyoruz, orman arazisine gecekondu kurmuyoruz.
Ne dedik?
Şimdi tasa Anayasa!


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM