Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Evliya Çelebi UNESCO himayesinde

Evliya Çelebi UNESCO himayesinde

400. doğum yıldönümünde Evliya Çelebi Paris’te Türk daimi temsilciliği tarafından UNESCO’nun himayesinde anılıyor. UNESCO adına konuşan Steneu, “Evliya Çelebi, diyalog ve uzlaşının önemli temsilcisi” derken, Karlığa: “Evliye Çelebi, 17. yüzyılın kültür adamı ve barış elçisidir” diye konuştu

Birleşmiş Milletler’in Bilim, Kültür ve Eğitim Teşkilatı’nın (UNESCO) himayesinde, Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler Paris’te başladı. Evliya Çelebi’yi anma etkinlikleri, Fransa Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Ulusal Enstitüsü’nde (INALCO) düzenlenen “Evliya Çelebi, 17. Yüzyıl Osmanlı Seyyahı Zamanında Avrupa’ başlıklı uluslararası bilimsel sempozyumla açıldı.

{2}

BARIŞ ELÇİSİ OLDU

Başbakanlık danışmanı, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Profesör Bekir Karlığa, sempozyumun açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Evliye Çelebi’nin bizim coğrafyamızın, bizim dilimizin, bizim medeniyetimizin mümtaz bir şahsiyetidir. Ama aynı zamanda Osmanlı coğrafyası içinde yer alan veya onu çevreleyen kıta Avrupa, Ortadoğu, ve Kafkaslar’ın çok kültürlü yapısını bize tanıtan dönemin tanığı bir medeniyet taşıyıcısı ve bir barış elçisidir” dedi. Karlığa, “Osmanlı Devleti’nin hudutları dahilindeki yerleri ve çevre bölgeleri sadece bizzat gezip görerek tanıtmakla kalmayıp, aynı zamanda bize dünya seyahat edebiyatının şaheserlerinden birisini de armağan eden Evliya Çelebi, bizim kültürümüzün en önemin kişilerinden birisi olduğu kadar, eşsiz üslubu ile bizi adeta hayallerin ötesinde bir gezintiye götüren 17. yüzyılın önemli bir kültür adamıdır” ifadesini kullandı.Karlığa, ayrıca Evliya Çelebi’nin ve gezdiği ülkelerin 17. yüzyıldaki coğrafyasının tarihini, kültürünü ve medeniyetini yansıtan geniş kapsamlı görsel yönü ağırlıklı Türkçe-İngilizce Evliya Çelebi atlasının hazırlanacağını duyurdu.

EVLİYA ÇELEBİ’DEN İLHAM ALDIK

Uluslararası sempozyumun açılışında konuşan UNESCO kültürler arası diyalog dairesi başkanı Katerine Steneu, Evliya Çelebi’nin yaşadığı dönemde diyalog ve uzlaşının önemli temsilcisi olduğunu vurguladı. Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi Başkanı Georgi Stardevol “Evliya Çelebi, sadece Türklere ve Osmanlı’ya ait değil, yaşadığı ve gezdiği bütün topraklara ait. Bizim kültürümüze de büyük katkısı oldu’ dedi. Stardevol, Evliye Çelebi’nin özellikle Makedon edebiyatına da önemli katkı sağladığını belirterek, “O hem ilham alan hem ilham veren birisiydi” diye konuştu.

4 büyük Türk UNESCO himayesinde

Merkezi Paris’te bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) himayesinde besteci Itri ve şair Nabi 300. ölüm yıl dönümlerinde, mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru ise 100. doğum yıl dönümünde uluslararası düzeyde anılacak. Aynı şekilde, Piri Reis Haritasının yapılmasının 500. yıl dönümü münasebetiyle de UNESCO’nun katılacağı anma etkinlikleri düzenlenecek. UNESCO’nun 36. genel konferansının sonunda alınan kararda, Türkiye’den bu üç önemli şahsiyetin ve bir eserin 2012-2013’deki yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerinin kurum tarafından desteklemesine oy birliğiyle karar verildi. UNESCO geçen yıllarda da Kültür ve Turizm Bakanlığının önerileri üzerine, Türkiye’den Atatürk, Yunus Emre, Mevlana, Nazım Hikmet, Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi seçkin şahsiyetlerin evrensel değerini kabul ederek yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerine katılma kararı almıştı.

Çok Okunan Haber

Seçer;“Kaynaklarımız doğru çalışanların emrine amadedir”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İçel Sanat Kulübü öncülüğünde bu yıl 2-3 Ekim’de gerçekleşen “25. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir