ESER KARAKAŞ

Azınlık vakıfları ve Kürt meselesi


Aslında bugünün konusu Sayın Koşaner’in açıklamaları, bu açıklamaları kabullenmesi ama bu konudan fena halde sıkıldım; Sayın Koşaner’in bu konuşmaları üstlenmesi, gocunacak, saklayacak bir şeyimiz yok demesi başlı başına bir skandal.


“İç Hizmet Kanunu madde 35’i değiştirseler ne olur, değiştirmeseler ne olur, biz bildiğimizi okuruz” ifadesindeki cüreti, “Sayıştay yasası değişti, parasal konularda artık daha dikkatli olmak lazım” diyebilmesi, vs. bence bu aşamadan sonra bizlerin değil savcıların görev alanına giriyor.


Bu konuya belki yine dönerim ama Sayın Koşaner’in konuşmasında BENİ EN ÇOK RAHATSIZ EDEN MESELE, konuşmanın, ne kadar samimi bir ortamda yapılırsa yapılsın, bir Genelkurmay Başkanı’na asla yakışmayacak düzeyi; böyle Genelkurmay Başkanları’nı nasıl üretti bu sistem, bunu sorgulamak lazım. Bir orgeneral, konuşmasında “Polisle, itle, MİT’le…” gibi bir fade kullanabiliyor ise, burada siyaset biter, düzey konusu gündeme gelir.


Bu yazıyı yazdığım Pazar sabahının en önemli haberi, Koşaner’in o çok düzeysiz konuşmasından çok daha önemli ve olumlu olmak üzere, 27 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tarihi bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK).


KHK’ya göre, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yönetimlerinde oldukları azınlık vakıflarının 1936 tarihinde deklare ettikleri taşınmazlarının tümü nihayet kendilerine iade ediliyor; üçüncü kişilere bir biçimde (?) intikal etmiş taşınmazların da bedelleri rayiç bedel üzerinden yine aynı vakıflara ödenecek.  


28038 sayı ve 27 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bu KHK Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bir utanç sahifesini geç de olsa kapatıyor; umarım uygulamada Maliye Bakanlığı can sıkıcı sorunlar, engeller çıkarmaz.


Bu KHK için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne ve doğal olarak da en başta Sayın Erdoğan’a ne kadar teşekkür edilse yeridir; azınlık vakıflarına senelerdir uygulanan insanlık, mantık, izan dışı bu uygulama böylece sona eriyor ve böylece bizler de bu yurttaşlarımızın suratına daha az utanarak bakabileceğiz.


Ortalarda bir de “bu mesele bir mütekabiliyet meselesidir” diyebilen cahil vicdansızlar va

Çok Okunan Haber

Mersin Büyükşehir’den Fotoğraf ve Roman Yarışması

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Mersin Roman Yarışması” ve “Pandemide Mersin” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. İki yarışmanın da son başvuru tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir