Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Durun sinirlenmeyin!

Durun sinirlenmeyin!

Durun sinirlenmeyin!
“Dahi Balzac ile Orhan Pamuk’un ne ilgisi var” demeyin. Benzer yanları var.
Evet Balzac bir dahidir. Ama…
Küçük burjuva ailesi oğullarının yazar olmasına karşıdır; Balzac edebiyattan/yazmaktan vazgeçme niyetinde değildir. Kendi hayatını devam ettirecek parayı kazanmak için, 21 yalında bir edebiyat simsarıyla tanışır: Auguste le Poitevın de I’ Egrevitle.
Biyografisini yazan Stefan Zweıg’e göre, “masallarda bu türden çaresizlik ve umutsuzluk anlarında hep şeytan gelip çaresiz kalan insandan ruhunu satın almaya kalkışır.” Balzac, edebiyat simsarıyla anlaşıp, 9 yıl sürecek yoğun bir çalışma temposuna girer; uyduruk romanlar yazar, amaç sadece para kazanmaktır. Aile hapishanesinden kurtulmaktır. “Kravat Bağlama Sanatı”, “Bir Kuruş Bile Ödemeden Borçlarını Ödeme Sanatı” gibi kitaplar bile kaleme alır.
Orhan Pamuk, Balzac’ın bu dönemine benzemektedir. İnanmadığını söylemektedir. Yoksa…
Nasıl “15-20 yıl önce sokaklarında içki içilemiyormuş da, şimdi içilebiliyormuş” diyebilir?
Ordunun siyaset üzerindeki etkisi azalmışmış! Nasıl olmuş, ordu neo-liberal Özal politikalarına ya da Derviş’e mi karşı çıkmış. Dış politikada sivil iktidarlara mı baskı yapmış; örneğin Irak müdahalesi olabilir mi? Orhan Pamuk bundan mı rahatsız? PKK ile mücadelede AKP-TSK arasında fark var mı? Erdoğan daha sert bir politika takip etmiyor mu son dönemde? Orhan Pamuk bunları bilmiyor mu? Bilmemesine imkan yok. İşte diyoruz ya, Orhan Pamuk, Balzac’ın 21-30 yaş dönemine benziyor. Şeytana ruhunu satmıştır, hepsi bu. Yoksa bir insan ülkesi hakkında bu derece, sürekli yalan konuşur mu?
Orhan Pamuk henüz otuz yaşına basmamıştır.{2}

Çok Okunan Haber

YAŞNAME

YAŞNAME Dokuz aylık yolda çıktım sefere; Şu âleme üryan gelen kul idim Dostları küstürüp, kırmam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir