Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Dünya’ya Çarpabilir!

Dünya’ya Çarpabilir!

Dünya’ya Çarpabilir!
NASA, Dünya’ya çarpma ihtimali olan dev asteroite insansız uzay aracı yolluyor. Asteroitin yönünün değiştirilip değiştirilmeyeceği araştırılacak.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2182 yılında 1800’de 1 ihtimal Dünya’ya çarpma riski bulunan asteroite insansız uzay aracı yolluyor. OSIRIS-REx adlı araç, üzerindeki özel sonda ile asteroitten taş ve toprak örnekleri aldıktan sonra dünyaya geri dönecek.
2016 yılında fırlatılacak olan OSIRIS-REx, 575 metre çapındaki “1999 RQ36” isimli asteroitten topladığı örnekler ile 2023 yılında Dünya’ya dönecek.
Dünya’daki Yaşamı Tehdit Edebilir mi?
İnsansız uzay aracı, asteroitin yüzeyine inmeden robotik kolu ile örnekler alacak. Güneş sistemimizin ilk zamanlarından kalma bir “zaman kapsülü” olarak nitelendirilen “1999 RQ36″da organik bileşikler arayacak olan OSIRIS-REx, asteroitin dünyadaki yaşamı tehdit eden bir unsur olup olmadığını da araştıracak.
Zira asteroitin 2182 yılında 1800’de 1 ihtimal gezegenimize çarpma riski bulunuyor.
Söz konusu görevi, ABD’deki Arizona Üniversitesi’nin yöneteceği belirtildi.
Yönünün Değiştirilip Değiştirilmeyeceği Araştırılacak
Üniversitenin Ay ve Gezegen Laboratuarı Direktörü Michael Drake, “OSIRIS-REx, geçmişimizi araştırmamıza ve geleceğimizi tayin etmemize yardımcı olacak. Getireceği örnekler dünya üzerinde yok. Araç, yerküremize çarpma ihtimali olan bir asteroitin yönünü değiştirmek ve yok olan dinozorların kaderinden insanlığın kaçmasını sağlamak açısından bize bir rehber olacak” diye konuştu.
“Derin Uzayı Keşif” Hedefinin Bir Parçası
NASA yetkilisi Charlie Bolden da, projenin, ABD Başkanı Barack Obama’nın koyduğu “derin uzayı keşif” hedefinin bir parçası olduğunu belirtti.
Uzay aracı, Amerikan savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin tarafından yapılacak. Projenin maliyetinin 800 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.
{2}

Çok Okunan Haber

YAŞNAME

YAŞNAME Dokuz aylık yolda çıktım sefere; Şu âleme üryan gelen kul idim Dostları küstürüp, kırmam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir