Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Cannes’te Büyük ödül

Cannes’te Büyük ödül

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Bir Zamanlar Anadolu’da, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye yarışından Jüri Büyük Ödülü’yle ayrıldı


Cannes Film Festivali, Nuri Bilge Ceylan’ı yine sevindirdi. Yönetmen ilk kez 2003 yılında Uzak filmiyle kazandığı Jüri Büyük Ödülü’nü bu kez Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle kazandı. Ancak Jüri başkanlığını Robert de Niro’nun üstlendiği yarışmada Jüri Büyük Ödülü bu yıl iki filme birden verildi. Bir Zamanlar Anadolu’da, ödülü Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne’nin birlikte yönettiği Le Gamin Au Velo/Bisikletli Çocuk filmiyle paylaştı. Festivalde Altın Palmiye’yi ise Terrence Malick’in The Tree of Life filmi kazandı. Ceylan ödül konuşmasında, filminin galasının son gün yapılmasına dikkat çekti: “Tüm jüri üyelerine benim uzun ve izlemesi zor filmimi bir kez daha seçtiği için teşekkür ediyorum. Aslında bu ödülü beklemiyordum. Festivalin son gününde filmimi izlemek sizler için çok yorucu olur diye düşünmüştüm. Ekibime ve oyuncularıma da çok teşekkürler.” Ceylan, ödüllü filmini SABAH’a anlattı.
– Yılmaz Erdoğan gibi çok tanınan oyuncularla kendi üslubunuzla çalışmak nasıldı?
– Doğrusu oyuncuların hemen hepsi bu konuyu sete gelmeden zaten kendileri de düşünüp belli bir hazırlık yapıp gelmişlerdi. Ama gene de birbirinden çok farklı tarzlara ve alışkanlıklara sahip bir sürü oyuncuyu ortak bir paydada buluşturmak kolay oldu diyemem. Ama sonuç olarak hepsinin olağanüstü bir çaba gösterdiğini ve performanslarından son derece memnun olduğumu söyleyebilirim.
– Bu oyuncular baştan beri kafanızda mıydı?
– Hayır. Senaryo aşamasında aklımda olan tek oyuncu zanlı Kenan rolündeki Fırat Tanış’tı. Diğerleri uzun süren bir kasting çalışması ile ve deneme çekimleri yapılarak seçildi.
– Bir Zamanlar Anadolu’da ismiyle masalsı bir şeyleri çağrıştırıyor…
-Sergio Leone’ye küçük bir selam olarak düşünelim, çok severim. Bana sinema sanatında çok şey öğretmiştir. Onun filmlerinden sonra Bir Zamanlar Çin’de ya da Bir Zamanlar Meksika’da gibi birbirine hiç benzemeyen çeşitli filmler çekildi. Zaten filmin içinde bir karakterin repliğinde ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ sözü geçtiği için bunun filmin ismi olarak da düşünülebileceğini, sevdiğim bir yönetmenin başlattığı bu ‘geleneğin’ içinde kendi topraklarımızın adıyla ve tabii kendi tarzımızla yer almanın hiç de fena olmayabileceğini düşündük.
– Filmde bir zamansızlık var, doğru mu?
– Evet. Geçmişte geçmiyor. Ama deyim yerindeyse bir bakıma geleceğin geçmişinde geçtiği söylenebilir. Zamansızlık hissiyatı dediğiniz şey belki ordan geliyor olabilir.
– Filmin açılışı şaşırttı bizi.
– Bu sahnede biraz önce rakı içerken gördüğümüz Kenan karakterinin, arabanın içindeki konuşmalardan kopuk, sessiz ve karanlık bir şekilde oturduğunu göstererek işe başlamak önemliydi bizim için. Kenan’ı kuşatan mavra, yani “manda yoğurdu” muhabbeti, bir öğleden sonra hemen ‘hallediverip döneceğiz’ düşüncesiyle yola çıkmış ekipte cesedi bulamamanın yaratacağı endişenin henüz başlamadığını göstermesi açısından da gerekliydi.
– Bıçak sırtı durumlarda insanlık hallerini göstermeyi önemsiyorsunuz.
– Bıçak sırtı durumlar insan ruhunun birtakım saklı niteliklerini ortaya çıkarabilecek bir potansiyel içerdiği için manzarayı biraz zenginleştirebiliyor. Ama sıradan insanlık durumları da önemli benim için.
– Kendileriyle hesaplaşma yoluna mı düşüyor karakterler?
– Filmin ilk bölümünde, bir bozkırın sonsuz karanlığı içinde devam eden ve sanki hiç bitmeyecekmiş gibi görünen, seyirciyi de bu duyguya ortak eden biraz boğucu bir atmosfer içinde devam eden bir yolculuk yaratmak istedik. Bu nedenle bu bölümü günümüzün film izleme alışkanlıkları ile kıyaslandığında seyirciyi epey zorlayabilecek bir uzunlukta tuttuk.
Bu karanlık erkekler dünyasında kadın yok. Ve aniden bir ‘serap’ gibi beliriveriyor. Neden?
– S

Çok Okunan Haber

Estetik-sanat ve edebiyat yazıları(3)

Mirza Turgut yazdı   Burada nesneye ya da güzelliği taşıyan gerçeğe, her türlü faydalanmacı yaklaşımın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir