AZİZ ÜSTEL


Hem küstah hem terbiyesiz hem de saygısız
İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon’un “Uluslararası İlişkiler Doktrini” diye adlandırdığı bir kavramlar dizini yatıyor bu ülkenin, günümüzdeki küstah, terbiyesiz ve saygısız davranışlarının kökeninde.
Bu sözde doktrine göre ‘onur ulusal varlıktır’. Ancak ‘onur’ derken neden söz ediyor Ya’alon? Örneğin ‘Kahire’deki yeni yönetimin canı cehenneme’ diyor! Örneğin PKK’yı hepten desteklemek ve ASALA hayranı Ermenistan gençlerini silahlandırıp eğiterek Türk kentlerine saldırtmak, böylece de Türkiye’nin kendi içine dönüp Mavi Marmara’yı, BM raporunu unutmasını, Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmasını önlemeyi gündeme getiriyor kapalı kapılar ardında. Ama karşısında Yeni Türkiye olduğunun bilincinde değil hala!
Neyse, son günlerde Kahire’de, İsrail Büyükelçiliği’nin önünde toplanıp saatlerce nefretini haykıran Mısırlılar durup dururken bu eylemi başlatmadı. Yahudi işgalcilerin, yıllardır Arap topraklarını nasıl gasp ettiğini izliyordu Mısırlılar. Bu hırsızlığı hem destekledi hem de alkışladı İsrail hükümetleri. Hüsnü Mübarek de, İsrail soyguncularına göz yumarak cebini doldurdu. Bunca yıl Arap dünyasında yorumcular, İsrail’in Kamp David’de “Mısır’ı nasıl da kazıkladığını, Filistin’le ilgili, anlaşmada yer alan bölümü uygulamaya koymadığını” anlatır. Daha iki hafta önce İsrail Parlamentosu Knesset’in Başkan Yardımcısı Danny Danon, açık açık Batı yakasındaki bütün topraklara İsrailli yerleşimcilerin el koyabileceğini söyledi. Filistin devleti fikrininse tam bir saçmalık olduğunu haykırdı mikrofonlara.
Bu arada, ABD Başkanı’na hakaretler yağdıran, televizyonda Hıristiyanlarla Yahudilerin el ele verip bütün Orta Doğu’yu işgal etmelerini söyleyen, kendini “Papazların Papazı” (ne demekse) ilan eden Glenn Beck adlı Amerikalı kaçık, El Aksa Camii’nin önünden, İsrail Hükümeti’nin izniyle, Çarşamba günü bir yayın gerçekleştirecek ve Filistin’in Ürdün olduğunu, bütün Filistinlilerin de oraya gitmesini söyleyecekmiş. Yapacağı programın en büyük destekleyicileriyse İsrailli kimi bakanlar ve milletvekilleri.
Anlaşılan küstahlıkla aymazlık kol kola girmiş yönetiyor İsrail’i. Önleri aydınlık sanıyorlar ama değil; zifiri karanlık. Ve bu karanlığa, gözlerini kırpmadan bakıyorlar ışık saçtığını sanıp. Yalnız unuttukları bir şey var. Ünlü düşünür Nietzsche lafı: “Eğer uzun süre karanlığa bakarsan.. .gün  gelir karanlık da sana bakmaya başlar!”


 

Çok Okunan Haber

Mersin Büyükşehir’den Fotoğraf ve Roman Yarışması

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Mersin Roman Yarışması” ve “Pandemide Mersin” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. İki yarışmanın da son başvuru tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir