Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Antik Çağ’dan Günümüze Anadolu Kadınları

Antik Çağ’dan Günümüze Anadolu Kadınları

Roma, Dünya Kadınlar Günü’nde Anadolu kadınlarıyla tanıştı.

Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği aracılığıyla açılan sergide, Antik Çağ’dan günümüze Anadolu’da yaşamış ve tarihe mal olmuş kadın karakterlerin resimleri Romalı sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği İtalyanlar tarafından büyük ilgi gören bir etkinlik gerçekleştirdi. Ressam Aslı Kutay tarafından, Müşavirlik Sergi Salonu’nda açılan “Anadolu’dan Geldim” isimli sergi ile Romalılar Anadolu’da yaşamış kadın karakterlerle buluştu.

Antik Çağ’dan günümüze Anadolu kadınını tanıtan ve bugünden itibaren sona erecek olan açılışına; Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi, Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ile Türk-İtalyan kültür ve sanat camiası ile seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Dünya Kadınlar Günü’nde Roma’da açılan ve Romalı sanatseverlerin büyük beğeniyle karşıladığı sergide; Sümer Kraliçesi, Hitit Kraliçesi, Truvalı Helen, Turhan Sultan, Nene Hatun,  Sabiha Gökçen,  Semiha Berksoy’un portreleri dâhil 21 adet eser yer alıyor

{2}

{3}

{4}

{5}

Çok Okunan Haber

SANATSAL YARATICILIK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İLİŞKİLERİ

Sanat ile demokrasi arasında diyalektik bir ilişki vardır. Yani hem birbirlerinden bağımsız, apayrı alanları oluşturur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir