Anasayfa / Baş Yazar / AHMET ÜMİT KENT RADYO’DA

AHMET ÜMİT KENT RADYO’DA

24 Kasım’da Mersin Kitap fuarının onur konuğu olarak Mersine gelecek olan ünlü yazar Ahmet Ümit,aynı gün saat 13.30 gibi Kent Radyo’da Mirza Turgut’un sorularını cevaplayacak..

İşte Ümit’in hayat hikayesi ve eserleri:

Gaziantep’te   doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.

1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında ‘Sokağın Zulası’ adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı ‘Çıplak Ayaklıydı Gece’ yayımlandı. Bunu ‘Bir Ses Böler Geceyi’, ‘Agatha’nın Anahtarı’, ‘Şeytan Ayrıntıda Gizlidir’ adlı polisiye öykü kitapları izledi.

Hem çocuklara hem büyüklere yönelik ‘Masal Masal İçinde’ ve ‘Olmayan Ülke’ kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı ‘Sis ve Gece’, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından ‘Kar Kokusu’, ‘Patasana’ ve ‘Kukla’ yayımlandı. Bu kitapları ‘Ninatta’nın Bileziği’, ‘İnsan Ruhunun Haritası’, ‘Aşk Köpekliktir’, ‘Beyoğlu Rapsodisi’, ‘Kavim’, ‘Bab-ı Esrar’, ‘İstanbul Hatırası’, ‘Sultanı Öldürmek’, ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’, ‘Elveda Güzel Vatanım’ ve ‘Kırlangıç Çığlığı’ adlı kitapları izledi.

Ahmet Ümit’in, İsmail Gülgeç’le birlikte hazırladığı ‘Başkomser Nevzat-Çiçekçinin Ölümü’ ve ‘Başkomser Nevzat-Tapınak Fahişeleri’, ‘Aptülika’ (Abdülkadir Elçioğlu) ile birlikte hazırladığı ‘Başkomser Nevzat-Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?’ ve Bartu Bölükbaşı ile birlikte hazırladığı ‘Elveda Güzel Vatanım-İttihatçıların Yükselişi’ adlı çizgi romanları da bulunmaktadır.Yayınlanmış 26 eseri bulunan Ahmet Ümit’in seksene yakın kitabı 26 yabancı dilde yayınlandı.Aynı zamanda usta yazarın öykülerinden yola çıkılarak

Uğur Yücel tarafından ‘Karanlıkta Koşanlar’ ve Cevdet Mercan tarafından ‘Şeytan Ayrıntıda Gizlidir’ dizileri yapıldı. ‘Sis ve Gece’ adlı romanı 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından, ‘Bir Ses Böler Geceyi’ ise Ersan Arseven tarafından sinemaya uyarlandı. ‘Şeytan Ayrıntıda Gizlidir’, ‘Agatha’nın Anahtarı’, ‘İstanbul Hatırası’, ‘Kavim’ ve ‘Kırlangıç Çığlığı’ kitapları radyo tiyatrosu formatına uyarlanarak NTV Radyo’da yayımlandı.  ‘Aşk Köpekliktir’ tiyatro olarak sahnelendi. ‘Ninatta’nın Bileziği’ ise opera olarak seyirciyle buluştu.

Senaryosunu Ahmet Ümit’in yazdığı, yönetmenliğini uzun yıllardır birçok belgesel hazırlamış olan Cengiz Özkarabekir’in üstlendiği ‘Merhaba Güzel Vatanım vizyonda. Bir drama belgeseli olan ‘Merhaba Güzel Vatanım’, yolu Moskova’dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet’in hayatı ile onu örnek almış ve tıpkı onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit’in hikayesini konu ediyor.

Çok Okunan Haber

TÜRK SOSYAL DEMOKRASİSİNİN MANİFESTOSU!

Mirza Turgut yazdı Not :Bu manifesto 13 Haziran 2014’de yazıldı Halen güncelliğini koruduğu için yayınlıyorum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir