Anasayfa / Kulis / USAMA BİN LADİN Kürşat Doğan yazıyor

USAMA BİN LADİN Kürşat Doğan yazıyor

Önce Mısır, Tunus ve devamla Libya ve Suriye yönetimleri düştüler yâda düşmek üzereler. Düşmemek adına yeni açılımlar ve halka yeni rüşvetler veriyorlar olmadı öldürüyorlar. Devamında Bin Ladin öldürüldü. Tıpkı totaliter rejimlerde olduğu gibi devrildi ve bilinmeyen zamanla ortaya çıkacak ceset ve cenaze görüntüleri ile tarihten silinecek olan en büyük terörist yâda İslam Kahramanı olarak anılacak olan tarihsel süzgeç çöplüğüne atıldılar.


Ladin ve diğer demokrasi adına kıyım ve yönetim değişiklikleri yaşayan ülkelerin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? Bunlar ABD destekli yönetimler ya da gruplar olarak lanse edilmişler ve kendi benliklerini bulana kadar klasik bir ABD sömürgesi olarak tarihe giriş yapmışlardır. Yani nereye kaldırırsanız ABD çıkar. Ayı ile yatağa girenin sonu zamanla o ayının zulmünden payına düşeni almaktır. 
 
Size klasik ABD düşmanlığı yapmak istemiyorum ama kapitalizm var olma nedenini düşman edinme dürtüsünden alır. Her dönem mutlak bir düşmana veya ezeli bir rakibe ihtiyaç duyar. Bu rakip onu bazen korkutur, bazen öldürmeye teşebbüs eder ve çoğu zamanda halk üzerinde korku ile birlikte varlığını sorgulama duygu bırakır. Nasıl ölümle binlerce insan sokağa dökülüyorsa varlığı ile de binlerce insan panik ve korku halinde yaşar. Bu durum ekonominin temel işleyişini bazen zafiyete uğratsa da genelde kar getiren ve halkı oyalayan asıl kimliğini sorgulamadan çok sadece günü kurtarmaya yarayan çözümlere sevk eden ve her şekilde tüketici özelliğini hızlandıran bir mekanizmaya dönüşür. İnsanlar mutlu ve huzurludur ama biri gelir ve metroyu patlatır, ikiz kuleleri yıkar, konsoluslağa saldırır ve panik başlar.


O biri kimdir biliyor musunuz? Bombayı koyan mıdır, uçağı düşüren midir? Hala ikiz kuleleri yapılan saldırı gizemini korumaktadır. El kaide sahiplenmiş olsa da saldırıyı nasıl ve niçin yapıldığı ve bundan en çok kimin kazançlı çıktığıdır önemli olan ve kaybedenin kim olduğudur sonuç. Kaybeden Rusların çözülmesinden sonra maalesef İslam devletleridir. Sistem yeni düşman olarak gördüğü hafızalara işlediği ve İslam dininin egemen olduğu ülkelere karşı bir haçlı zihniyetinde olmasa da yeni savaş yöntemleri ile topyekûn bir saldırıya geçmiştir. Bu saldırıların simgesel değeri ise Bin Ladin olmuştur onu ve El Kaideyi kullanarak Afganistan, Pakistan, Irak ve devamla silah dahi kullanmada Tunus ile Mısır ve şimdide savaş halinde olduğu Libya da kendi sömürgeci zihniyeti şekil değiştirerek uygular hale gelmiştir.


Usame yi Ruslara karşı Afganistan da bir kahraman haline getiren Amerika, dünyaya karşı bir terör duygusunun egemen olmasını da yine Usame sayesinde çözmüş ve yine kendi yarattığı bir düşmanı üstelik silahsız iken ve savunma imkanı dahi vermeden öldürmüştür. Ve asıl kahraman benim imajını veren Obama kendi ülke siyasetinde yerle bir olan durumunu hatta bir sonraki seçimi bile garanti edercesine savaş kazanmış komutan edası ile evinin bir odasında izlediği operasyon görüntülerinin ardından verdiği beyanatla bu gece rahat uyu ey Amerika demiştir öldü artık Bin Ladin, yeni düşmanı yaratana kadar şimdilik huzurlu olunuz nasıl olsa biz bu geceden itibaren size oyalanacak yeni idol düşmanlar yaratacağız gizli öznesiyle sunumunu yapmıştır.


Güzel ülkemde de terör durmuyor seçimler yaklaştıkça bir haller oluyor örgüte garip eylemlerin ardı arkası kesilmeyecek gibi gözüküyor. İleri demokrasilerde seçim gündemi birkaç serserinin kurşunlarına hedef olan masum güvenlik güçleri galiba. Sonuç ortada bakınız seçim dönemlerine karakol basmalar, mayın patlamaları ileri düzeydedir örgüt lideri ile temasların arttığı ve çözümlerin tartışıldığı bir dönemde örgütün kendi ayağına kurşun sıkmasının anlamı nedir çözeniniz  var mı ? Örgütün yumuşak karnı mı bunu düzenliyor başka hesaplar mı var anlamak mümkün değil.


Şimdilik mevzu bu kadar …

Çok Okunan Haber

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELİYOR?

Korona virüs salgının Türkiye’de etkisini göstermesiyle birlikte, Ramazan programları ve iftar çadırları iptal edilmişti. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir