Anasayfa / Kulis / GMK Yeniden karayolları ağına bağlanmalı..MESİAD Yüksek İstişare kurulu Başk.Mustafa Güler yazdı

GMK Yeniden karayolları ağına bağlanmalı..MESİAD Yüksek İstişare kurulu Başk.Mustafa Güler yazdı

DASİFED Heyeti olarak yeni Kara yolları Bölge Müdürümüz Sayın Yakup Dost u ziyaret ettiğimizde iyi haberler aldık. Bunu sizinle de paylaşmak istiyorum. Sayın Dost,  İstanbul Karayolları Bölge Müdürlüğünden Bölgemize iki ay önce atanmıştı. Anlatımlarını hayranlıkla dinledim. Deneyimli ve vizyoner bir bakışa sahip. İnşallah İstanbul da edindiği deneyimlerini bölgemiz de uygulama  fırsatı bulur.
 İhalesi yapılan Tarsus Kıyı kesimi Turizm Projesinin Tarsus a yol bağlantı güzergahında proje revizyonu yapmak zorunda kaldığını ifade eden Sayın  dost ,Yol yapımı ile birlikte peyzaj yapımını da önemsediğini bildirdi. Yol boyunca 10 metreyi bulan genişlikte peyzaj düzenlemesiyle konuklarımız için keyifli bir yolculuk öngörülüyor. Kamulaştırmada karşılaşılacak gecikmeleri önlemek için Bakanlar Kurulundan hızlı kamulaştırma kararı çıkartılmaya çalışıldığını da söyledi. Çukurova Hava Limanı Yol bağlantısının da sağlanacağı bu çalışma, en geç 2012 yılı sonuna kadar tamamlanacağını müjdeledi.   Turizm yatırımcılarına bu haberi bir taahhüt olarak bildirebilirsiniz dedi.
 Ayrıca Mersin-Tarsus kara yolunda önemli sorunlar yaşadığımızı, özellikle Mersin Doğu girişinin çok çirkin olduğunu söylemiştim. Bu konuda da önemli kararlar aldıklarını açıklayan Sayın Dost,  Mersin –Tarsus karayolunda seyreden araç sayısı  günde 29 000 e ulaşmış. Sabah ve akşam saatlerinde saatlerce süren bu yolculuğu 10-15 dakikaya indireceğiz diyor. Yeni düzenleme ile bütün ışıklar kaldırılıyor, başta hal kavşağı olmak üzere Ataş kavşağına yeni yapılacak battı-çıktılarla birlikte yolun iki tarafında şehir içi trafiği için iki yeni yol açarak bu yolun kapasitesini iki katına, yani 60 000 araca çıkaracaklarını söylediler.  Ayrıca mevcut otobanı  Taşucu na kadar devam ettireceklerini, Akdeniz Sahil yolunda Tünel sayısını 14 e, viyadük sayısını çoğaltarak yol akışını daha da rahatlatacaklarını açıkladı. Bütün bunlar önemli kararlardır. Bu kararlar uygulandıktan sonra Mersin-Tarsus Karayolu epeyce rahatlayacaktır.
Ancak aynı şeyi Mersin Merkez için söylemek mümkün değildir. Bundan birkaç yıl önce Kara Yolları Genel Müdürlüğü Mersin-Tarsus kara yolunun Serbest Bölge köprüsünden batıya şehir içine uzanan bölümünü kara yolları ağından çıkararak bakım ve onarım işlerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına bırakmıştı. Gerekçe olarak Otobanın Serbest Bölge kavşağından Tece ye kadar olan bölümü parasız hale getirdiği için, bunu şehir içi karayolu kabul ederek Mersin Merkezden çekilmişti. Bu kararın adil olmadığını düşünüyorum.
Komşu ilimiz Adana da bütün il sınırları içinde otoban parasız hale getirilirken, şehir içi D400 kara yolu halen Karayolları ağı içinde. Adana da otoban şehri ikiye böldüğünden şehir  içi trafiğinde yoğun biçimde kullanılmaktadır. Mersin  sınırından Ceyhan çıkışına kadar Adana da otoban bütün İl içinde parasız hale getirilerek şehir içi trafiğini rahatlatılmıştır. Yapılan battı-çıktılara Hava Alanı kavşağında yeni alt geçit yapımı için ihaleye çıkarılmıştır. Yeni ilavelerle bütün şehir içi trafiği Kara Yolları tarafından düzenlenerek rahatlatılacaktır. Bu kararlarını yürekten kutluyorum. 
Aynı şeyi Mersin için söylemek mümkün değildir. Ücretsiz olan Serbest Bölge-Tece arasında hiçbir Mersin li Otobanı kullanmaz veya kullanamaz. Otoban, Mersin kuzeyinde şehir dışındadır. Bu yolu Adana, Gaziantep ,Urfa dan batıya yolculuk etmek isteyen araçlar kullanmaktadırlar. Onlar da paralarını Serbest bölge gişelerine kadar ödemektedirler. Bu yola 10 Km daha ilave edilse ne olur.
Bu nedenle Mersin liler hiç kullanmadığı bu yol nedeniyle cezalandırılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Serbest Bölge Köprüsünden Tece ye kadar olan bölümü karayolları ağından çıkarılmıştır. Şehir içi trafiğinde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunlar Büyükşehir Belediye bütçesi ile çözülemez. Bunu ancak karayolları Bölge Müdürlüğümüz çözebilir. Adana şehir içi trafiğini rahatlatan yeni Bölge Müdürümüz Say

Çok Okunan Haber

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELİYOR?

Korona virüs salgının Türkiye’de etkisini göstermesiyle birlikte, Ramazan programları ve iftar çadırları iptal edilmişti. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir