Anasayfa / Köşe Yazıları / ENGELLİ DERNEKLERİNE KARŞI DUYARSIZLIK

ENGELLİ DERNEKLERİNE KARŞI DUYARSIZLIK

SİZİN MERSİN’DE HANGİ ENGELLİ DERNEKLERİ VAR VE BU DERNEKLER ENGELLİ ÜYELERİNE HANGİ KOŞULLARDA YARDIM EDERLER HABERİNİZ VAR MI.?

Bilgisayar başına geçip klavye şövalyeliği yapan, güya ezilenlerin, yoksulların haklarını savunduğunu söyleyip boş sözlerle ahkâm kesenler size sesleniyorum.

İlimizde yüze yakın engelli derneği var. Bunların hiç birine ne STK’LAR nede sözde bir şeyler yazdığını sanan klavye şövaleleri bu derneklerle alakalı hiçbir çalışma yapmaz kulaklarını çeksen iki satır yazıp ilgili makamlara engelli kardeşlerimizin yaşadığı zorlukları duyurmazlar. Engellilere hayatı sevdirmek hepimizin görevi.  Bu derneklerin taleplerini dinleyerek çözüm odaklı çalışmalar yapmaksa sadece iş olsun diye siyasi ayrımcılığı körükleyip kutuplaştırmaktan elbette çok daha mantıklı.

Hem STK’LARIN hem de yerel yöneticilerin en hassas olması gereken konu, engelliler konusu. Belediyelerde ve STK’LAR da neden bir engelli birimi yok. Varsa da içi boş çınlayan eski bir kap gibi kimseye yararı yok. Engelli kardeşlerimize farklı alanlarda eğitim vererek, meslek sahibi olmalarını sağlamak, sanatsal eğitim destekleriyle onları hayata bağlamak hiç aklınızdan geçti mi sayın klavye şövalyeleri. Mersin’de bir engelli yaşam merkezi kurmak çok mu zor sorarım size. Laf kalabalığı yapacağınıza sözde kalem sörler bu yaşam merkezinin hayata geçirilmesi ile ilgilenseniz daha iyi olmaz mı.? Engellilere sıcak bir yuva, ailelerine de umut verseniz laf ebeliğinizden daha çok yarar sağlamaz mısınız düşkün insanlara. İlimize özel eğitim, mesleki eğitim odaları kazandırarak engelli öğrencilerimizin müzikle enerjilerini atmalarına katkı sunamaz mısınız? Biz engelli dernekleri olarak maalesef yeterli destek alamıyoruz. Daha çok aileye ulaşmak, daha çok insanı bilinçlendirmek istiyoruz.

Engelli derneklerimizin özellikle kendilerine sağlanan haklardan faydalanma konusunda tam bir eşitliğe sahip olmadıkları sadece ilgilenilmediklerinden kaynaklanmaktadır. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın en temel yansımalarından biri olan engelli hakları, gerek ulusal gerekse yerel anlamda zemin bulamamaktadır.  Genel olarak engelli haklarının tamamı, özel olarak da bu çalışmanın odak noktasını oluşturan engellilerin istihdam haklarına yönelik çalışmalar Mersin’de sanki kimseye ilgilendirmiyor duyarsızlığı var. Engellilere yönelik bazı yöntemler geliştirilmeye ve uygulanmaya acilen başlanmalıdır. Engellilerin sosyal güvenliği, tüm sosyal alanlara ulaşılabilirliği, mesleki, eğitimi, engellilere uygun aktif istihdam politikaları, ilimizde acilen ilgili birimlerce hayata geçirilmelidir. Üretim sektörünün değişmesi, hizmet sektörünün engellilerin mesleki eğitim ve istihdamını zorlaştırması, çalışmada yaşanan değişim, engelli ve ilgili derneklerin çalışmalarını oldukça zorlaştırmaktadır.Engelli kardeşlerimin Mersin’de kendilerine sunulan hakların ne derece bilincinde oldukları ve bunları kullanma konusunda ne derece istekli oldukları” konusunda çalışmalar neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu  STK ve sözde insan haklarından yana olduklarını söyleyen sosyal medya fenomenlerinin işi değilse kimin işidir.?

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

Çok Okunan Haber

Vahap Başkanın duruşu net. Söylemi de net…

Herkesin kendi dünyasında söyleyecek çok sözü var. Hayata nereden baktığı, nasıl yorumladığı çok önemli. Bazen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir