Ve kadınlar…

8. Mart. Dünya Emekçi kadınlar günü… 8. Mart. Dünyaya EMEK    &nb ...

10.3.2018 11:36:00

8. Mart. Dünya Emekçi kadınlar günü…

8. Mart. Dünyaya EMEK               veren kadınlar günü…

Hangisinden başlamalı, hangisine öndelik, öncelik vermeli… Hepsi de öncelikli… Hepsi de öndelikli…

O zaman bir bizden, bir de Dünyadan…

Zübeyde Hanım mesela, ayrıntıya girmeye gerek var mı, O, Türkiye Cumhuriyetini kuran, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN annesi… Yetmez mi, yeter elbette… Ama devam edelim;

Zübeyde Hanımın ailesi Konya’dan Selanik’e göç eden Yörüklerden. Ona, “Türk değil… Müslüman değil” diyenler bile var. Oysa Zübeyde Hanım’ın sülalesi Konya’da “Molla Sülalesi” olarak biliniyor. Kendisi de dini görevlerini aksatmaksızın yerine getirdiği için “Molla Zübeyde” olarak anılıyor.

Zübeyde Hanım’ın ve oğlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sarı saçlı mavi gözlü olmalar özellikle Tarsus’lu Yörüklerde sıkça görülmesi ve bilinmesi resmi kayıtlara bile geçmiştir.

Dünyadan mesela Florence Nightingale… Yenilikçi İngiliz bir kadın… Çağdaş Hemşirelik mesleğinin, hemşirelik okullarının ilk kurucusu olarak tarihe olarak tarihe geçmiştir. Binlerce askerin hayatını kurtarmasıyla tarihte ün yapmıştır.

Bir eli yağda, bir eli baldazengin bir ailenin kızı olmasına rağmen, zengin ve soylu ailesine karşı gelerek, 1800’lü yıllarda cepheye gitmiştir. 12. Mayıs O’nun doğum günüdür. Neredeyse 200 yıldır 12. Mayıslarda kutlanan, DÜNYA HEMŞİRELİK GÜNÜ O büyük kadının anısına adanmıştır.

Sadece Ülkemizin değil, Dünyanın ilk KADIN SAVAŞ UÇAĞI PİLOTU Sabiha GÖKÇEN… Atatürk’ün manevi kızı… Soyadı Atatürk tarafından verildi…

Onlarca madalya ve pilot bröveleri aldı. Göklerde BALKAN TURU yaptı. Türk Hava Kurumunda Başöğretmen oldu… Dünya HAVACILIK TARİHİNE adını yazdıran İLK ve TEK kadın pilotumuz oldu.

83 yaşındayken tüm Dünyanın izlediği son uçuşunu yaptı.                                                                                                               1913 Bursa doğumlu Sabiha Gökçen 2001 yılında vefat etti…

Dünyanın ilk kadın Müslüman başbakanı olarak tarihe geçen Pakistan Başbakanı Benazir Butto… Siyasette Müslüman bir kadının önemini vurgulayan Benazir Butto, ülkesinin demokrasiye geçmesinde çok önemli işlere imza attı.

Harvard ve Oxford Üniversitelerinde eğitim gördü. Çok güzel bir kadındı. Ülkesinde çok önemli yeniliklerin öncüsü ve önderi oldu. Müslüman kadınlara örnek oldu.

Yaşayan Efsane Muazzez İlmiye Çığ mesela. Sadece Ülkemizde değil, Dünyanın en tanınmış Sümerologlarından biri olarak tarihe geçti. Bildikleriyle, bilgisiyle, araştırmalarıyla yüzlerce etkinliğe katılarak insanlığa IŞIK oldu adeta…

Sümer ve Hitit kültürlerinin Dünyadaki en önemli isimlerden biri oldu. Onlarca kitap ve yine yüzlerce bilimsel makale yazdı. Yurt içinde ve yurt dışında verdiği konferansları hala ilgiyle izleniyor.

1914 doğumlu ULU ÇINAR’A sağlıklı uzun ömürler dileriz…

Hindistan’ın tek kadın Başbakanı olarak tarihte yerini alan İndra Gandhi… İnsanlar arasındaki ayrımlar ve azınlıkların hakları konusundaki çalışmalarıyla ünlendi. Çocuk yaşlardan itibaren Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi konusunda emekler verdi.

Uzun süre Hindistan’ın Başbakanı olarak görev yaptı. Üçüncü Dünya Devletlerinin liderliği görevini Fidel Castro’dan devraldı.

Kurtuluş Savaşında Onbaşı rütbesiyle Mustafa Kemal’in yanındaydı Halide Edip Adıvar… Kurtuluş Savaşını anlattığı “Ateşten Gömlek” adlı eseri de, “Handan’ı, Sinekli Bakkal’ı, Seviye Talip’i, Vurun Kahpe’yi” de  yazmıştır.

Kurtuluş Savaşı döneminde düzenlediği ve konuşmacı olarak katıldığı özellikle yüz binlerin katıldığı Sultanahmet mitingi tarihe geçmiştir.

İngilizce, Fransızca bilen Halide Edip, Türkiye’deki kadın haklarının ilk savunucusu olarak tarihe geçmiştir.

Rahibe Teresa 1910 Üsküp doğumludur. 18 yaşında rahibe olan Teresa, Dünyanın dört bir yanına ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarla tarihe geçmiştir.

1979 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür. “İyilik Meleği” olarak anılmış ve Papa Franciscus tarafından AZİZE mertebesine yükseltilmiştir. Hastalara, yardıma muhtaçlara ve hatta toplumun dışladığı kişilere de yardımlarıyla ünlenmiştir.

Saymakla, yazmakla bitmeyecek daha kimler, kimler var…

İşçi ve köylü hakları konusunda Eva Peronlar… İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin hazırlanmasındaki katkılarıyla dönemin ABD First Lady’si Eleanor Roosvelt… Bilim kadınlarını önderi kimyager ve fizikçi Marie Curie…

Türkan Saylanlarımız… Tansu Çiller… Duygu Asenalarımız… Nene Hatunlar… Şerife Bacılarımız… Afife Jale… Semiha Berksoy… Leyla Gencerlerimiz… Bahriye Üçok… Afet İnanlarımız… Keriman Halis Ece… Fatma Refet Angınlarımız… Muaalla Eyüpoğlu… Dilhan Eryurtlarımız… Türkan Şoray… Hülya Koçyiğit… Filiz Akın… Fatma Giriklerimiz….

DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI ve DÜNYAY EMEK VEREN KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN. 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter