DİJİTAL DEVRİM DEVAM EDİYOR, SIRA 5 G’DE

Türk Telekom iştiraki Argela, 5G alanındaki teknolojik gelişmeler ve trendlerin konuş ...

1.06.2016 17:02:00

Türk Telekom iştiraki Argela, 5G alanındaki teknolojik gelişmeler ve trendlerin konuşulduğu ikinci 5G Çalıştayı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. Teknoloji dünyasının önde gelen kurumlarından isimleri bir araya getiren çalıştayda; Türkiye ve dünyada gerçekleştirilen 5G çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de milli ve güvenli bir 5G altyapısı kurulması adına akademi, özel sektör ve kamu kuruluşları arasında geliştirilecek iş birliklerinin önemine de dikkat çekildi.
Çalıştay katılımcılarına hitap eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Akademisyenler, bakanlıklar, genel müdürlükler, işletmeciler ve tedarikçilerle birlikte 5G TR Forumu’nu kurduk. Ülke olarak ürün geliştirmeye odaklanarak 5G’ye yerli yazılım ve donanımla ulaşacağız” dedi.
Argela’nın 5G alanındaki Ar-Ge çalışmalarına devam ettiğini ve son olarak dünyanın Ar-Ge alanındaki en itibarlı konsorsiyumlarından biri olan ON.Lab konsorsiyumuna katıldığını belirten Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz, “Telekomünikasyon ağlarının akıllandığı bu dönemde 5G için temel yapıtaşı niteliğinde olan ve bizim de vizyon olarak belirlediğimiz ‘Programlanabilir Ağ’ konseptine uyumlu teknolojileri geliştirmeye başladık” dedi.

Türk Telekom, Türkiye’nin dijital devrimini gerçekleştirme vizyonu doğrultusunda geleceğin teknolojilerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Mobil geleceğin temelini oluşturan 5G teknolojileri konusunda uzun zamandır yoğun çalışmalar sürdüren ve 5G’nin yol haritasının çizilmesinde dünyada etkin rol oynayan Türk Telekom, uluslararası ölçekte de ses getiren çalışma ve etkinliklere imza atıyor.

5G standartlarının gelişiminde temel yapı taşı niteliğindeki patent başvuruları ve çözümleri ile dünya telekomünikasyon endüstrisinin ilgi odağı olan Türk Telekom iştiraki Argela da 5G alanındaki teknoloji ve trendleri konuşmak üzere bu yıl ikincisini düzenlediği 5G Çalıştayı’nda, Türkiye ve dünyadaki teknoloji liderlerini İstanbul’da bir araya getirdi. Çalıştay’da; Türkiye’de milli ve güvenli bir 5G altyapısı kurulması adına; akademi, özel sektör ve kamu kuruluşları arasında gerçekleştirilecek iş birliklerinin önemi de vurgulandı.

Etkinlikte; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Dr. Fatih Sayan, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı’ndan Ar-Ge Direktörü Hikmet Kangal, Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz’ın yanı sıra Georgia Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. İlhan Fuat Akyıldız ve AB 5G Altyapı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Jacques Magen da bir konuşma yaptı.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan: “5G vizyonu için kamu, özel sektör ve akademi olarak birlikte yürümeliyiz”

Argela 5G Çalıştayı katılımcılarına hitap eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan: “Argela’nın düzenlediği bu etkinliği, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bilgi teknolojileri ve iletişim alanında yerli ve milli üretime yönelik vizyonlarının kamu ve özel sektörle birlikte hayata geçirilmesi hedefinin bir parçası olarak görüyoruz. Ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Argela ve Aselsan’ın yerli ve milli iletişim teknolojileri geliştirilmesine yönelik çalışmalarını da tebrik ediyorum” dedi. Sayan sözlerine şöyle devam etti: “5G teknolojilerinde standartlaşma konusunda tüm dünyada yarış sürüyor. Bu teknolojilerin beklenenden de önce hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz. Ülke olarak bu alanda söz sahibi olmalı; 5G vizyonu için kamu, özel sektör ve akademi olarak birlikte yürümeli ve Ar-Ge ve yerli üretim çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmalıyız. Konuyla ilgili akademisyenler, bakanlıklar, genel müdürlükler, işletmeciler ve tedarikçilerle birlikte 5G TR Forumu’nu kurduk. Ülke olarak ürün geliştirmeye odaklanarak, 5G’ye yerli milli yazılım ve donanımla ulaşacağız.”

Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz, “5G için temel yapıtaşı niteliğinde olan ‘Programlanabilir Ağ’ konseptine uyumlu teknolojileri geliştiriyoruz.”
Argela’nın 5G alanındaki Ar-Ge çalışmalarına devam ettiğini ve son olarak ON.Lab konsorsiyumuna katıldığını belirten Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz, “Telekomünikasyon ağlarının akıllandığı bu dönemde 5G için temel yapıtaşı niteliğinde olan ve bizim de vizyon olarak belirlediğimiz ‘Programlanabilir Ağ’ konseptine uyumlu teknolojileri geliştirmeye başladık. Diğer taraftan uzun zamandır üzerinde çalıştığımız çözümlerimiz de mevcut. Bunlardan biri, 5G teknolojileri için ölçeklenebilir ve esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayan çözümümüz ProgRAN’dır. ProgRAN için bugüne kadar 12 uluslararası patent başvurusunda bulunduk; yeni başvurularla patent sayımızı kısa zaman içinde artırmayı planlıyoruz. Diğer taraftan ülkemizin yazılım ve teknoloji konusunda milli çözümlerle ilerlemesi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yerli ve milli teknoloji altyapısı geliştirilmesi konusunda devlet kademelerindeki yetkililerin de iradesinin tam olduğunu görüyoruz. Hep birlikte milli teknoloji altyapısını hedeflenen noktaya getireceğiz” dedi.

Argela, “Open Network Labarotories” (ON.Lab) Konsorsiyumu’na katıldı
5G standartlarının oluşumuna aktif katkıda bulunmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Argela, dünyada ve Türkiye’de bu konuda çalışan kamu, özel sektör ve üniversiteler ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bu kapsamda, çalıştayda Argela’nın ON.Lab ile yaptığı işbirliği çalışmaları hakkında da bilgi verildi.
On.Lab Konsorsiyumu, farklı boyutlarda ağlar ve uygulamalar için Yazılım Tabanlı Ağlar (SDN) ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma (NFV) bazlı araçlar ve platformlar geliştiriyor. Argela çözümleriyle ON.Lab’ın iki büyük projesinde (ONOS – Açık Ağlar Yönetim Sistemi ve CORD - Veri Merkezi Mimarisi Yeniden Yapılandırılmış Merkez Ofisi) aktif olarak rol alıyor.

Argela ProgRAN ürününü, 5G kurulumu için SDN ve NFV bazlı bir platform olan M-CORD projesine entegre ediyor. ProgRAN entegre edilmiş M-CORD Haziran 2016’da hazır olacak ve Argela, Çin’de gerçekleşecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde diğer iş ortaklarının da katılımıyla ortak bir demo gerçekleştirecek.

4.5G’den 5G’ye geçiş, Yerli Sanayinin Önemi ve 5G alanında Türkiye ve dünyadaki yenilikler

Argela 5G Çalıştayı’nda Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı’ndan AR-GE Direktörü Hikmet Kangal da “4.5G’den 5G’ye Geçiş ve Yerli Sanayinin Önemi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlikte ayrıca Georgia Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. İlhan Fuat Akyıldız, “5G Teknolojilerindeki Gelişmeler” başlıklı bir konuşma yaparken, Argela Ar-Ge, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Başkanı Dr. Metin Balcı da “Argela 5G Çalışmaları” hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Çalıştay kapsamında Argela’nın 5G’yi etkinleştiren teknolojiler çerçevesinde geliştirdiği Programlanabilir Radyo Erişim Ağları, Yazılım Tanımlı Ağlar & Network Fonksiyonlarının Sanallaştırılması ve Yazılım Tanımlı Ağlar Tabanlı Kurumsal Ağ Çözümü ürünlerinin demoları da yapıldı.

Argela Hakkında:
Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul merkezli, Ankara ve Sunnyvale (Silicon Vadisi), ABD’deki ofislerinde telekomünikasyon ağ altyapıları, telekomünikasyon servisleri, 4.5G ve 5G mobil iletişim teknolojileri ile Yazılım Tanımlı Ağlar ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan bir innovasyon ve teknoloji firmasıdır. Argela ayrıca, Milli Baz İstasyonu geliştirme (ULAK) projesi kapsamında ana yüklenici Aselsan’ın altında altyüklenici olarak da yer almaktadır. Argela 5G teknolojileri konusunda aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve 5G’yi etkinleştiren teknolojiler konusunda araştırma geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra, ürettiği patentlerle uluslararası standartlara girme hedefi doğrultusunda çalışmaktadır. Argela’nın ürün ve çözüm portföyü Ağ Performans İzleme ve Abone Analitikleri, Small Cell Çözümleri (4.5G), Bulut Bazlı Video İzleme, Yazılım Tanımlı Ağlar, Programlanabilir Radyo Erişim Ağları ve Sinyalleşme Uygulamalarını içermektedir.

Türk Telekom Grubu Hakkında:
175 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon şirketidir. Müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek amacıyla 2015 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş., Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ve TTNET A.Ş. tüzel kişiliklerini mevcut şekliyle muhafaza ederek ve tabi oldukları mevzuat ve regülasyonlara tamamen uyarak, “müşteri odaklı” ve entegre bir yapıya geçmiştir. Türk Telekom, Ocak 2016 itibarıyla mobil, sabit ses ve genişbant ile TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir.

Türk Telekom Grubu Şirketleri, “Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” olarak mobil, sabit ses ve geniş bant ile TV hizmetlerini sunmaktadır. Türk Telekom Grubu Şirketleri bireysel ve kurumsal hizmetler alanında geniş hizmet ağına ve zengin ürün çeşitliliğine sahiptir. 31 Mart 2016 itibariyle 13,0 milyon sabit erişim hattı, 8,2 milyon geniş bant ve 17,7 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu Şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 33,820 çalışanıyla hizmet vermektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş., PSTN ve toptan genişbant hizmetlerini sunmakta olup, mobil operatör Avea İletişim Hizmetleri A.Ş., perakende internet hizmeti , IPTV, Uydu TV, Web TV, Mobile TV, Smart TV Hizmetleri sağlayıcısı TTNET A.Ş., Televizyon yayıncılığı ile isteğe bağlı yayıncılık (VOD) hizmetleri sağlayıcısı Net Ekran Şirketleri, yakınsama teknolojileri şirketi Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., BT çözüm sağlayıcısı Innova Bilişim Çözümleri A.Ş., çevrimiçi eğitim yazılımları şirketi Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş., çağrı merkezi şirketi AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International ve iştiraklerinin yüzde 100'üne sahiptir.

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter