Türkiye Romanlarının hayatları değişecek

8 Nisan Cuma günü, İstanbul’da önemli bir toplantı yapıldı. Türkiye’deki Romanların ...

13.04.2016 10:15:00

8 Nisan Cuma günü, İstanbul’da önemli bir toplantı yapıldı. Türkiye’deki Romanların yaşam düzeylerinin iyileştirilmesi, istihdam ve entegrasyonları için hazırlanmış projenin arka planında Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı bulunuyor.

Proje basın mensuplarına tanıtıldı.10.5 Milyon Euro’luk bütçesi olan ve bir buçuk yıl sürmesi hedeflenen projenin çeşitli ayakları bulunuyor.

Basın bülteni ve projenin ayrıntıların yer aldığı basın bilgi notunu olduğu gibi yayınlıyoruz: 

Basın Duyurusu

-Romanlar için yeni bir proje başlıyor

-Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu kapsamında sunulacak hizmetler, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü yapılacak toplantıda basın mensuplarıyla paylaşılacak

Romanların Yoğun olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu (SİROMA) hedefleri, operasyon kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler, 8 Nisan 1971 tarihinde Londra'da toplanan Birinci Uluslararası Roman Kongresi’nin düzenlendiği tarihe atfen, 1990’dan itibaren Dünya Romanlar Günü olarak kutlanan 8 Nisan 2016 tarihinde (yarın) basın mensupları ile paylaşılacak.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) 4. Bileşeni “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” kapsamında uygulanan ve Türkiye’nin AB üyelik sürecinde müzakere ettiği başlıklardan biri olan, “Roman Açılımı” çerçevesindeki uyum çalışmalarını destekleyen, “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu - SİROMA” Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte.

Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen SİROMA Operasyonu ile dezavantajlı bireylerin özellikle Romanların topluma entegrasyonunun kolaylaştırılması amacıyla sosyal koruma alanındaki kurumların kapasiteleri artırılacak, mekanizmaların işleyişine destek verilecek, koordinasyon sağlanacak ve bu temelde Romanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde sosyal güvenceli işlere girişleri kolaylaştırarak sosyal içerme sağlanacak.

Adana, Ankara, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ illerinde yürütülen Operasyon kapsamında öncelikle 12 pilot ilde, 20 Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi kurulacak. Bu birimlerin her birinde Sosyal Arabulucu adıyla projenin dezavantajlı gruplara daha kolay ulaşmasını sağlayacak birer sorumlu görev alacak. 

 

Romanların Yoğun olarak Yaşadığı Yerlerde 

Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu - SİROMA

Basın Bilgi Notu

Tarihi kayıtlarda izleri oldukça gerilere giden Romanlar, kendilerine has kültürleri ve yaşam biçimleriyle, yaşadıkları her ülkeye zenginlik katan bir etnik topluluktur. Dünyanın çok farklı ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de de önemli bir Roman kökenli nüfus mevcuttur. Tarihin çeşitli dönemlerinde ayrımcılığa uğradıkları ve çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıkları bilinen Roman kökenli vatandaşlarımız açısından son yıllarda önemli dönüşümler yaşanmaktadır. Eşit yurttaşlık yolunda, devletimizin sunduğu her türlü hizmetten, bütün vatandaşlarımız gibi Roman kökenli vatandaşlarımızın da yararlanabilmesi için özel çalışmalar yürütülmektedir.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde, ülkemizdeki demokrasi düzeyinin gelişmesi ve toplumsal barışın sağlanması için pek çok etnik ve kültürel grubu ortak vatandaşlık kimliğinde bir araya getirme amacıyla başlattığı girişimlerden birini de 14 Mart 2010’da Roman Açılımı adıyla başlatmış, “Roman çocuklarını daha iyi yerlerde görmek istiyorum” demişti.

Bu gelişmeler çerçevesinde, Romanların Yoğun olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu (SİROMA) başlatıldı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Operasyonla ülkemizde yaşayan Roman kökenli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor. Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) 4. Bileşeni “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” çerçevesinde 10 milyon Euro kaynak sağladığı Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu kapsamında öncelikle 12 pilot ilde, 20 Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi kurulacak.

Çalışmalarına 2015 yılı Kasım ayında başlanan Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu kapsamında Ankara, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ’dan oluşan 12 pilot ilde 24 ay boyunca;

·         Roman vatandaşlara çeşitli konularda yardım ve danışmanlık sunulacak;

·         Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde araştırmalar gerçekleştirilecek;

·         Ayrımcılıkla mücadele alanında farkındalığı ve sivil diyaloğu güçlendirmek için eğitimler verilecek;

·         Roman semtlerindeki okullarda çocuklarla ders dışı aktiviteler gerçekleştirilecek;

·         Roman çocukların okul öncesi ve ilköğrenim düzeyinde başarısının artırılması için destek çalışmaları yürütülecek;

·         Sağlık sisteminden daha kolay yararlanılmasına yönelik eğitimler yapılacak;

·         Mesleki kurslara erişimi sağlamak ve ücretsiz taşıma hizmeti sunmak gibi faaliyetler gerçekleştirilecek ve

·         Romanların mesleki nitelikleri geliştirilecek ve istihdam edilebilirlikleri arttırılacaktır.

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter