Cemaat AKP kavgasında son durum

Türkmenistan ziyareti öncesi dün Ankara’daki Esenboğa Havaalanı’nda açıklama yapan Ba ...

16.8.2013 08:59:00

Türkmenistan ziyareti öncesi dün Ankara’daki Esenboğa Havaalanı’nda açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen cemaatinin geçtiğimiz günlerde yayımladığı 11 maddelik bildiriye ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, “Böyle şeylerin gazeteler vasıtasıyla söylenmesini doğru bulmadığını” belirtti. Onursal Başkanlığı’nı Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’nca yapılan yazılı açıklamada, AKP çevrelerine ithaf edilen “Gezi olayının arkasında cemaat vardı”, “7 Şubat’ta cemaat Başbakan Erdoğan’ı tutuklamak istedi”, “Camia bürokraside vesayet kurmak istiyor” gibi iddialar açık ifadelerle reddedilmişti.

Erdoğan, söz konusu açıklama hakkındaki soruya şöyle yanıt verdi: “Ben de gazetelerde okudum. Ama ona yönelik herhangi bir cevabi pozisyonda olmak istemem. Böyle bir şeylerin gazeteler vasıtasıyla söylenmesini de yanlış buluyorum. Medya üzerinden yapılması yanlıştır diye düşünüyorum. Başka hiçbir şey söylemiyorum.”

Mısır’daki katliam da Erdoğan’ın gündemindeydi. Darbe hükümetine yönelik “Mısır’ın darbeci yöneticileri, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlarına dahi kalmadığını bilmeli. Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar’’ diyen Başbakan, başta BM ve Arap Ligi olmak üzere uluslararası kuruluşların geç kalmadan katliamların durması için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Mısır’ın Nobel Barış Ödüllü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el Baradey’in istifasının darbe yönetimi için emsal teşkil etmesi gerektiğini de vurgulayan Başbakan, şöyle devam etti: “Başta Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve ülkeler daha fazla kan akmadan, daha fazla can kaybı olmadan bugüne kadar cesaretlendirdikleri darbecileri en azından bundan sonra derhal kınamalı, katliamların durması için derhal harekete geçmelidir.”

DEMOKRASİ SORGULANIR
Erdoğan, şöyle devam etti: “Eğer Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Nitekim bu konuda batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır. Mısır’da sadece demokrasi değil insanlık hedef alınmıştır. Bu katliamı işleyenler kadar, bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu katliamdan sorumludur.”

HÂLÂ SUSUYORSUNUZ
BM Güvenlik Konseyi’nin Mısır için süratle toplanması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “Filistin’de, Gazze’de sustunuz. Suriye’de sustunuz ve hâlâ susuyorsunuz. 100 bini aşkın insan öldürüldü, hâlâ susuyorsunuz.”

“Görmemek, cinayete ortaklık etmektir”
ERDOĞAN, Batılı ülkelerin Mısır’daki darbeye asla darbe diyemediğini ifade etti. Erdoğan, “Mısır’da sorun öyle bir noktaya gelmiştir ki bu katliamı işleyenler kadar artık bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu cinayetlerden sorumludur. Dünyanın gözü önünde binlerce masum insan ölürken, masum kadınlar, masum çocuklar alçakça katledilirken insanlar artık meydanlara kefenlerini giyip çıkarken, bunu görmezden gelmek, ‘duymadım, görmedim, bilmiyordum’ demek, doğrudan doğruya bu cinayetlere ortaklık etmektir” diye konuştu.

“Biz fişlendik ama kimseyi fişlemedik”
ERDOĞAN, bazı CHP milletvekillerinin fişlendikleri yönündeki iddialara ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: “Ben fişlendiğimi biliyorum, arkadaşlarımın fişlendiğini biliyorum ama biz böyle bir yola hiçbir zaman tevessül etmedik. Dinlendiğimizi biliyorsunuz defaatle söyledik. Hatta bunları abartarak yazan gazeteler, bizim kimlerle, nasıl konuştuğumuzu, neler konuştuğumuzu kendi gazetelerinde yayınladılar. Demek ki bizi onlar iyi dinlemişler. Veyahut da dinleyenlerle ortaklıkları var.”

“Sağlık durumum gayet iyi, bayramda dinlendim”
BAŞBAKAN Erdoğan, “sağlık durumunun kötü olduğu, hastaneye yattığı” yönündeki haberlere de yanıt verdi. Erdoğan, şunları söyledi: “Hangi hastanede yatmışım, nasıl olmuş filan hepsini sizlerden öğreniyorum. Ben hastanede falan böyle bir şey olmadı. Sadece bayramdan sonra birkaç gün dinlendim, programımı da bu arada uygulamaya koydum. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Medyanın bu huyu çok kötü. Biraz da kendinizi sorgulamanız lazım. Bu kadar yalanı nerede buluyorlar, nasıl uyguluyorlar, nasıl duyuruyorlar.”
TARAF

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter