Sarıgül'ün Nereden Aday Olacağına KILIÇDAROĞLU KARAR VEREBİLİR Mİ

Mustafa Sarıgül ile ilgili medyada son günlerde farklı amaçlı haberlerin ardı arkası ...

25.2.2013 11:46:00

Mustafa Sarıgül ile ilgili medyada son günlerde farklı amaçlı haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Masabaşı haberleri olduğu her satırından belli olan bu yazılar üzerine biraz kalem yormak istedim.

Nihat Ağdemir yazdı


İşten anlayan, haberin ne demek olduğunu bilen herkes masabaşı haberlerin niteliklerini bir okumada tanırlar. Bu haberlerin genel niteliklerini hatırlatmaya çalışacağım.

-Bu yazılarda haberin temel formülü olan 5N1K prensibi ayaklar altındadır. Yani; Ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin ve kim sorularının cevaplarını bu türden haberlerde tek kalemde bulabilmek mümkün olmaz.
-Başlık genel olarak dikkat çekici verilerek haberin okunurluluğu artırılmak istenir ve başlıkta verilmek istenen mesaja alt satırlarda neredeyse değinilmez. (Sarıgül’le ilgili önemli olduğu düşünülen ifadeler)
-İddia edilen cümle ispata gerek duyulmadan genel geçer ifadelerle geçiştirilir.
-İddialarını ispata yönelik şahitleri hiç yoktur.
-Haber genel olarak okunduğunda olumsuzluk fikri uyandırılmak üzere kurgulanmıştır.
-Haberin kurgusu genel kanaatler ve zanlar üzerinden yürütülür.
-Genellikle iyi niyet taşımazlar. Ya imaj zedeleyicidirler ya da yönlendirme amaçlıdırlar.

Bu unsurları tek tek ele alarak Mustafa Sarıgül ile ilgili haberlerin genel karakteristiklerine göz atacak olursak; son kuralla başlamak yerinde olur. Yani Mustafa Sarıgül ile ilgili “masabaşı haberlerde” genellikle iyi niyet bulmak zordur ve kendisinin toplumda karşılık bulan kariyeri ve sevecenliğini zedelemek maksadı taşırlar. Haberdeki iddialar asla ispat edilir cinsten değildir. Habere kaynaklık ve tanıklık edenlerle ilgili bir isim bulmak zordur. En önemlisi Mustafa Sarıgül ile ilgili topluma verilmek istenen olumsuz mesajlar Mustafa Sarıgül’ün isminin geçtiği cümlelerin toplum tarafından ciddiye alındığı biline biline sözkonusu “masabaşı haberler” Sarıgül isminin çekiciliği sayesinde okunur hale gitirilmeye çalışılmaktadır. Sarıgül’e zarar vermek isteyenler de Sarıgül markasını kullanarak bunu yapmaya çalışıyorlar. 

SARIGÜL, KILIÇDAROĞLU’NUN KENDİSİNİ ADAY GÖSTERMESİNE İZİN VERİR Mİ?

Mustafa Sarıgül’ün tüm söylemlerini tek cümle ile özetlemek yerinde olur sanırım. Neydi o malum cümle: “Biz gücümüzü halkımızdan ve Hakk’ımızdan alırız” Yani Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile ilgili sorulara “Halkım isterse ben aday olurum, Türkiye Değişim Hareketi ile birlikte bu süreci yönetiyoruz” diyerek doğru adresi gösteriyor. Yani kendisini bir partinin ya da liderin isminin altına koymuyor. Kendi marka değeri ile TDH’nın ismini birlikte zikrediyor. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde örgütlenmiş bir yapı olarak dimdik ayakta olan TDH, Mustafa Sarıgül’ü, lideri olarak gelecek günlerde ilgili süreçlere hazırlayacaktır.

Neymiş efendim; Kılıçdaroğlu ile anlaşmak üzereymiş, anlaşmışmış, kapalı kapılar ardında görüşmeler tamamlanmışmış ve şu şartlarla CHP’nin adayı olacakmış.
CHP’yi biraz tanıyanlar Mustafa Sarıgül’ün CHP içinde huzurlu olmayacağını bilirler. Mevcut il başkanları ve MYK yapısıyla bugünkü CHP’nin Mustafa Sarıgül’ü içine alması imkansızdır. Sarıgül iç çekişmeleri yoğun ortamlarda bulunmak yerine; proje üretebileceği hatta halkıyla her an iç içe olmasına sağlayacak teşkilatlarla çalışmayı tercih eder.

MUSTAFA SARIGÜL’DEN İKİNCİ ADAM OLMAZ

Mustafa Sarıgül ile ilgili sorulara Kılıçdaroğlu’nun verdiği cevaplar hayli manidardır. Ne diyor Kılıçdaroğlu: “Kapımız herkese açık”. Bırakınız liderleri, herhangi birini partiye davet ederken bile kullanılmayacak bir ifade örneği. Böyle bir cümleyi Mustafa Sarıgül dikkate bile almaz. Liderlik sıralamasında şimdilik 2. Sırada bulunan Sarıgül’ün Kılıçdaroğlu’dan davet beklemesi bile sözkonusu olmaz.
 Kılıçdaroğlu cephesinden bakıldığında ise; siyasi geleceğini tehlikeye atmak pahasına CHP liderinin Sarıgül’ü partiye davet etmesi ise intihardan öteye geçmeyecektir. Yani bu kapıdan ekmek bekleyenler elleri boş olarak döneceklerdir.
Dönelim Kılıçdaroğlu’nun Sarıgül’ü adaya göstermesi meselesinin analizine… 
Toplumda karşılık bulma, liderlik karizması, sevilme katsayısı, uluslar arası siyasi arenada saygınlık…

Siyasi vizyon, etkileme gücü, sözüne güvenilirlik, uluslar arası meselelerde dikkate alınma…

Daha neleri sayarsak sayalım, yukarıdaki ve benzeri başlıklarla ilgili Mustafa Sarıgül ve Kılıçdaroğlu değerlendirmesini/mukayesesini okuyucuya bırakıyorum. 
Okuyucunun yaptığı bu değerlendirme ışığında şimdi soruyorum:  
“Mustafa Sarıgül’ün nereden ve ne için aday olacağına Kılıçdaroğlu karar verebilir mi?”    
                                 
Devamında soruyorum: “Mustafa Sarıgül buna izin verir mi?”

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter