Seçim merkezi ve seçim kurulu

Hükümet, gurbetçi oyları ve tutuklu vekillerle ilgili kararlarıyla tartışmalara nede ...

19.10.2012 10:54:00

Hükümet, gurbetçi oyları ve tutuklu vekillerle ilgili kararlarıyla tartışmalara neden olan Yüksek Seçim Kurulu'nu yeniden yapılandırma kararı aldı. 'Seçim Merkezi' ve 'Seçim Kurulu' olarak iki ayrı daireye ayrılacak YSK mahkeme görünümünden kurtarılacak. Kararlarına itiraz yolu açılacak olan kurulda, partiler de temsil edilecek.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesi gurbetçi vatandaşların oy kullanmasına yönelik düzenlemeleri hayata geçirmeyen ve bazı bağımsız adayların milletvekili adaylıklarını iptal ederek uzun süre gündemi meşgul eden Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) hükümet neşter vuruyor. Hazırlanmakta olan yasa taslağı, YSK'yı 'Seçim Merkezi' ve 'Seçim Kurulu' adı altında iki ayrı yapıya kavuşturacak. Seçim Kurulu, seçim sürecindeki hukuksal mevzuatla ilgilenip, aday belirleme süreçleri, seçim takvimi, itirazlar ve adayların yasal engellerinin olup olmadığı gibi konuları ele alacak. Seçimlerin koordinesinden sorumlu olacak Seçim Merkezi ise seçmen listeleri, oy kullanma merkezleri, oy kullanma şekli, sandık görevlileri gibi konularla ilgilenecek.

PARTİ KONTENJANI GELİYOR

YSK bünyesindeki 'Seçim Kurulu'nda önemli değişiklikler bekleniyor. Halen Danıştay ve Yargıtay'dan gelen hakimlerin yarı zamanlı çalıştığı kurul, üyelerin tam zamanlı ve sürekli görev yaptığı bir yapıya dönüştürülecek. Yeni Seçim Kurulu'nda sadece Yargıtay ve Danıştay'dan hakimler yer almayacak. YSK'da Meclis'in seçtiği üyelerin de görev alması, böylece Kurul'a demokratik bir meşruiyet kazandırılması planlanıyor. Meclis'ten seçilecek üye kontenjanlarının siyasi partilere dağıtılması öngörülüyor. Böylece siyasi partiler kendileriyle ilgili alınacak kritik kararlarda söz hakkına sahip olacak.

İTİRAZ KOLAYLAŞTIRILACAK

Taslağa göre 'Seçim Kurulu'nun görev ve yetkileri de yeniden düzenlenecek. Kurul'un bugüne kadar dönem dönem siyasi krizlere de neden olan tartışmalı kararlarına karşı bir itiraz yolu ihdas edilmiş olacak. YSK kararlarının nasıl bir yargısal denetime açılacağı, yürütülecek çalışmayla netleştirilecek. Kararlara karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yolunun açılması veya YSK içinde birbirini denetleyen farklı daireler ve kurulların oluşturulması seçenekleri değerlendirilecek. 2011 Genel Seçimleri öncesi yaşanan sürecin benzerinin meydana gelmemesi öngörülüyor. 12 Haziran seçimleri öncesinde yurtdışında yaşayan vatandaşların oy kullanma hakkını engelleyen YSK, BDP'nin desteklediği bağımsız adayların milletvekili adaylıklarını iptal ederek uzun süre gündemi meşgul etmişti. Yapılacak reformlarla Kurul'un 'politik rol' oynamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Çuvalları saymaya veda

YSK'nın yeniden yapılandırılması kapsamında kurulacak olan Seçim Merkezleri sayesinde, oylar sayıldıktan sonra sonuçlar tutanağa geçirilirken aynı zamanda bilgisayardaki 'seçim programı'na da sonuçlar geçilecek. Böylelikle sandık başında elde edilen sonuç doğrudan Ankara'daki Seçim Merkezi'ne bildirilmiş olunacak. Eğer daha sonrasında seçim sonuçlarına itiraz olursa sandık başından şifreyle giriş yapan görevlinin yaptığı son işlem karşılaştırılacak. Bu da çözüm olmaz ise eskiden olduğu gibi imzalı/mühürlü tutanaklara bakılacak. İtirazlar durumunda çuval çuval oy pusulalarını tekrar tekrar sayma dönemi büyük oranda son bulacak.

Parmaklara boya kalkıyor

TÜBİTAK ve HAVELSAN'ın üzerinde çalıştığı oy kullanma sistemine göre artık parmaklara boya sürülmesi tarihe karışacak. Yurtiçi ve yurtdışı seçmen listelerinin daha önceden bilgisayar sistemine girilecek. Böylelikle sandık başına oy atmak üzere gelen vatandaş oy pusulasını aldığında T.C kimlik numarasının kayıtlı olduğu bilgisayar sisteminde 'oyunu kullandı' şeklinde işlenecek. Vatandaş başka bir sandığın başına gittiğinde kimlik numarası orada çıkmaz ise doğru sandığa yönlendirilecek. Ya da seçmen mükerrer olarak oy kullanma niyetindeyse sisteme takılacak. Yalnızca seçim görevlilerinin görebileceği yazılım sayesinde parmak boyada tarihe karışacak.

'Geçersiz Oylar Partisi' bitecek

Yeni YSK tarafından belirlenecek oy pusulasıyla da her seçimde yaşanan 'geçersiz oy sendromu'nun ortadan kaldırılması hedefleniyor. Vatandaşlar oy pusulasına mühür basarken parti ambeminin altındaki dairenin dışına taşabiliyor. Vurulan mühür, pusulalar katlanırken de dağılabiliyor. Ya da kağıdın üzerinde başka işaretler görülebiliyor. Böyle durumlarda kullanılan oylar geçersiz sayılıyor. Bazı seçimlerde neredeyse yüzde 3'e kadar çıkan 'geçersiz oylar' pusulaya verilecek yeni görünümle birlikte azaltılacak. YSK bünyesinde kurulacak 'Seçim Merkezi' pusulaları daha kullanışlı hale getirecek. 2011 seçimlerinde yüzde 2.25 olan 'geçersiz oy' oranı, her 100 vatandaştan 2 ya da 3'ünün oyunun çöpe gittiğini ortaya koymuştu.

Polis ve askerlere seçim kolaylığı

Seçimlerde sayıları 240 bini aşan Emniyet Müdürlüğü personeline oy kullanma kolaylığı sağlanacak. Seçim sırasında büyük oranda görevde olan kamu görevlileri, görev yerini terk edemedikleri için sandık başına gidip oy kullanamıyordu. Önümüzdeki dönemde polisler, görev yapacakları yerlerin daha önceden belirlenmesi suretiyle seçim bölgesine yakın yerdeki sandıklarda oy kullanabilecek. Yine vatani görevini yapan 600 bini aşkın er ve erbaş da Meclis'te yapılacak yasal düzenlemeden sonra sandık başına gidebilecek.

Görme engellilere kabartma pusula

Oy kullanma merkezleri olan okulların fiziki koşulları yeni dönemde iyileştirilecek. Özellikle yürüme engelli ve yaşlıların oy kullanmasında fiziki yetersizliklerden ötürü güçlük yaşanıyordu. Yeni dönemde bu sorun ortadan kalkacak. Bu şekilde olan vatandaşlar için genellikle oy kullanma merkezlerinin giriş katlarına ihtiyaca göre özel durum sandıkları kurulacak. Görme engellilerin oy kullanabilmeleri için de kabartma pusulalar hazırlanacak. Sandıkta vatandaşların karşısına çıkacak her türlü engelin önüne geçilecek.

Milyonlarca oy çöpe gitti

YIL ORAN KİŞİ SAYISI

1999 - % 4.5 - 1.471.574

2002 - % 3.8 - 1.239.378

2007 - % 2.8 - 1.006.602

2011 - % 2.2 - 985.998

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter