Doğa-insan ilişkileri

TRT Silifke Muhabiri Atike Ceylan, Doğa’nın farklı güzelliklerini anlatan fotoğrafla ...

1.9.2012 14:48:00

TRT Silifke Muhabiri Atike Ceylan, Doğa’nın farklı güzelliklerini anlatan fotoğraflarını Taşucu Çevre Festivali içerisinde sergiledi.

 


Yıllardır TRT adına Silifke bölgesinde görev yapan Ceylan, haber için gittiği doğa ve yaşam alanlarındaki çektiği fotoğrafları, Taşucu Çevre Festivalinde sergiledi.

Taşucu Marina Cafe’de Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş’ın, Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu ve  Narlıkuyu Belediye Başkanı Ali Okur’un açılışını yaptığı ve Medmar Madenciliğin sponsor olduğu sergiye iş ve sanat camiasından bir çok işadamı, fotoğraf severler ve basın mensupları katıldı.

 

Doğanın güzelliklerinin olduğu kadar insanoğlunun doğaya verdiği zararları da sergisinde anlatmaya çalışan Ceylan, sarıkeçili Yörüklerinden, balıkçıklar tarafından katledilen ve karnından çıkartılan olgunlaşamamış caretta caretta yumurtalarına, Göksu deltasında yaşayan kuş türleri ve doğasından, Uzuncaburçun tarihi güzelliğini yansıtan ve Tasucu’nda  yaz mevsiminde denizin gel-gitlerinden oluşan tuz çölü, Silifke’nin gece gündüz  fotoğraflarını bir arada sergiledi.

 

 

Serginin açılışını yapan Başkan Açıkbaş, TRT Muhabiri Ceylan’a sergilediği birbirinden güzel fotoğraflarla festivale renk kattığı için kendisine teşekkür ettiğini belirterek, Çevre Festivali anısına plaket takdim etti.

 Başkan Açıkbaş yaptığı konuşmasında; yıllardır bölgemizde gece gündüz demeden TRT adına haber kovalayan ve mesleği gereği gittiği yerlerde çektiği insanı doğayı ve kültürümüzü anlatan fotoğraflarını insanların görmesi için sergilemesini gerçekten takdire değer buldum. Kendisi bölgemizin tanıtımı açısından emek harcayan ve gece gündüz demeden mesleğini yürütmeye çalışan azimli aynı zamanda örnek bir kardeşimizdir. Sergilenen fotoğraflarını da çok beğendim. Festivalimiz için bölgeye gelen tüm misafirlerimiz bu sergiyi görmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

 


Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu, “Yıllardır haber neredeyse Atike hanımı mutlaka orada görürüz. Kendisi azimli ve el attığı her işi başarıya götüren bir insandır. Biz her zaman bir kadın olarak ayakta durabilmesini ve bunu da onurlu ve gururlu kişiliğinden ödün vermeden yaptığını görüyoruz. Hep gurur duyduk bugünde fotoğraf sergisi açtı. Tabiî ki böyle bir günde kendisini yalnız bırakmadık” dedi.

 

Narlıkuyu Belediye Başkanı ali Okur ise, fotoğrafların birbirinden güzel olduğunu ve her alanda olduğu gibi Atike Ceylan’ın bu alanda da başarılı olduğunu görmekten dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

 


Sergi için gelen Mertsin Vali Vekili Supi Olcay ise, her karesinde ayrı bir dünya var. Ne söyleyeceğimi inanın şaşırdım. Karma bir sergi olmuş. İçerisinde serginin adına yakışır fotoğraflar var. DOĞA’dan demiş Atike hanım evet gerçekten doğadan fotoğraflar. Serğisinde iyiyi ve kötüyü, insanoğlunun doğaya verdiği zararları8da katmış, bir ibret alınacak bir an muhteşem manzarada mest olacak kareler var. Baktıkça bakasımız geldi.Kendisini tebrik ediyoruz” diye konuştu.


Sergiyi, ziyaret eden Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel ise, “Serğiyi gezince farlı mevsimlerde farklı alanlarda fotoğraflar görüyoruz. Fotoğrafların planlansa gidip çekilmek için uzun zamanlar ve emek alacağını görebiliyoruz.  Bu nedenden dolayı her fotoğrafta bizi farklı yerlere götüren TRT Muhabirimiz Atike Ceylan’ a teşekkür ediyoruz. Kendisinin başarılı çalışmalarını her zaman takdir ediyoruz” diye konuştu.

 

Sergisi hakkında bilgi veren Atike Ceylan’da yorumunda şunları dile getirdi:

İsminden de anlaşıldığı gibi DOĞA’dan fotoğraflar sergilemek istedim. Burada amacım sadece sergi açmak değil. Doğaya farkına varmadan va da bilerek verilen zararları doğanın güzellikleriyle birlikte göstererek anlatmak istedim. Kendim muhabir olduğum için gittiğim bütün çekilerde  video  çekmenin yanı sır a o anı yada bulunduğum yerin güzelliklerin mutlaka karelerim. Bu nedenle çekilen karelerin arasından seçtiğim fotoğraflarla ilk kişisel sergicim açmaktan dolayı mutluyum. Sergime katılarak beni onurlandıran herkese teşekkür ediyorum”.

Sergiye gelen ziyaretçiler ise sergilenen fotoğraflara hayran kaldıklarını belirterek, fotoğrafları yakından incelediler.

 

Festival boyunca 5 gün açık kalacak olan sergiye Mersin Vali Vekili Suphi Olcay, Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş, Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu, Narlıkuyu Belediye Başkanı Ali Okur, Akdere Belediye Başkanı Yaşar Akış, Yeşilovacık Belediye Başkanı İhsan Küpük, Silifke Özel İdare Müdürü Erkan Arıcı, Sağlık Gurup Başkanı Yüksel Eren, Özel Çevre Koruma Müdürü İbrahim Karaca, Müftü Vekili Hasan Tüfekçi, İş Bankası Silifke Müdürü Fırat Altundiş, Silifke Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Yeşim Altun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Musa Köroğlu, Silifke RAM Müdürü Erol Çınar, Taşucu Belediyesi Bilgi İşlem Sorumlusu Ertuna Tan, Anadolu Ajansı Taşucu Muhabiri Tahsin Çelik, Habertürk Silifke Muhabiri Murat Pancar,  katılırken bölge iş ve sanat dünyasından birçok işadamı da iştirak etti.

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter