Anasayfa / Günün Analizi / Kızak mı Kıyak mı?..Kürşat Doğan yazıyor

Kızak mı Kıyak mı?..Kürşat Doğan yazıyor

Ülkemizde ki en önemli yargı figürü artık hem daha kıdemli hem de daha yetkisiz. Kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır, özel yetkilerle ve başbakanın eski makam aracı ile ve kaç tane olduğunu bilmediğimiz özel korumaları ile ülkemizin son 4 yılına damgasını vuran nevi şahsina münhasır yapısı ve elinde tesbihi ile meşhur özel yetkili savcımız artık İstanbul başsavcı vekili olarak görev yapacak. Yine bu savcımız kadar ünlü olmayan bir diğer özel yetkili ve malum davanın savcısı da kızağa alınarak özel yetkileri kaldırılmış ve normal savcı olarak İstanbul adliyesinde görevinde kalmıştır. Pekiyi bu özel yetkilerle bu savcımız hangi iddianameleri hazırlamıştır kısaca bakalım.

Birinci Ergenekon iddianamesi, ikinci Ergenekon iddianamesi, üçüncü Ergenekon iddianamesi, İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddianamesi, Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’e suikast iddianamesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Çağdaş Eğitim Vakfı yöneticileri hakkında hazırlanan iddianame, Avukat Yusuf Erikel hakkındaki iddianameleri bizzat hazırlayan kişidir kendisi

Savcı Öz tarafından yürütülen ve halen devam eden soruşturmalar ise şöyle:

**Genelkurmay Başkanlığı’na ait internet sitelerinde hükümet aleyhine kara propaganda  yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma.
**Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay aracılığıyla 12 Eylül’de oylanacak olan Anayasa değişikliğiyle ilgili yüksek yargı mensuplarını etkilemeye teşebbüs ettikleri gerekçesi ile yürütülen soruşturma.
**Jandarma Genel Komutanlığı’nda 2002-2004 arasında örtülü ödenekten yapılan harcamalara ilişkin yürütülen soruşturma.
**2001’de dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alındığında emniyette verdiği mülakat ile Ergenekon soruşturmasının temel oluşturan Ergenekon’un firari şüphelisi Tuncay Güney hakkındaki soruşturma.
**Başbakan Tayyip Erdoğan’a suikast iddialarına ilişkin emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT yöneticisi Nuri Gündeş hakkında yürütülen soruşturma.
**Odatv’nin sahibi Soner Yalçın ile Ahmet Şık ve Nedim Şener’in de arasında bulunduğu gazetecilere yönelik soruşturma.
**Malatya Zirve Yayınevi Cinayeti soruşturması…

Yazması bile yordu gerçekten hukuk formasyonu anlamında başarılı bir dönem dememek yanlış olur sayfalar dolu iddianame sadece yazmak bile haftalar alırken bunların birçoğunu sayın savcımız bizzat hazırlamıştır. takdir etmemek mümkün değil. Neden terfi edilmiştir talebi bile olmadan bu kadar başarılı ve ülke gündemine her gün bir haber olarak düşen savcımız.

Eski HSYK üyeleri görevinden almak için o kadar uğraşırken ve hakkında o kadar şikayet var iken Adalet Bakanının bizzat arkasında durduğu ve nerdeyse HSYK  kanununda değişikliğe neden olan kişi kendine daha yakın açıkça destekleyen yeni Hsyk tarafından neden görevden alınmış olabilir. Çünkü artık iktidar Ergenekon dalgalarından sıkılmış ve Nedim Şener ile Ahmet Şık ve Oda Tv baskınları bardağı taşıran son damla olmuştur. Cemaatten gelen müzakere ve uzlaşı söylemi ile de başbakan kendi görev alanına girmeyen ,yürütme ve yargının dahil olmadığını söylediği bu süreçte bizzat adalet bakanının aracılığı ile görevine son vermiştir özel yetkili savcımızın.Cemaate yakın kanalda gösterilen Kollama adlı Ergenekon dizisinde de malum savcının görevden alınacağı söylentisinin üzerine aynı hafta görevden alınmasının trajikomik bir rastlantısallık taşıdığını düşünmek de sakınca görmüyorum ve içinde bu oynanan tiyatroya alkış gönderiyorum.

Sadece savcı bey değil İstanbul ve Ankara da ki emniyet müdürlüğünde en kritik yerlerdeki özellikle savcı beyle yakın temas halinde bulunan kritik emniyetçilerimizde bir nevi yer değiştirmiş ve büyük dalgalardaki ağırlıklarına göre terfi gibi gözükse de artık o muhteşem iz ve delil bulma yöntemlerini uygulayacak alanlar olmadan  görevlerine başka alanlarda devam edeceklerdir.

Cemaat ile Akparti arasında bir ayrılık mı oluşmuştur ki en önemli ve kritik yerd

Çok Okunan Haber

Erdoğan’ın faiz çıkışı sonrası dolar ve euro rekor kırdı

TCMB’nin 6,5 milyar dolarlık müdahalesine rağmen bu sabah dolar 17,62 lirayı, euro 19,84 lirayı aşarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir