Anasayfa / Günün Analizi / Ahmet Özer: YOLSUZLUK KAVGASINDA MADALYONUN İKİ YÜZÜ

Ahmet Özer: YOLSUZLUK KAVGASINDA MADALYONUN İKİ YÜZÜ

Yolsuzluğun dudak uçuklatan boyutları

Prof. Dr. Ahmet Özer’in Kaleminden
AKP ile cemaat arasındaki kavganın ikinci perdesini yaşıyoruz. Sahne dershanelerin kapatılması hamlesiyle iktidar tarafından açılmıştı; şimdi ise cemaate bağlı olduğu sanılan “ekiplerin” hükümete yönelik yolsuzluk operasyonu ile sürüyor. Eğer söylenenlerin altı dolu ve doğruysa bu yolsuzluk operasyonu şimdiye kadar AKP hükümetine yönelik en büyük ve en ciddi yolsuzluk iddiası olmanın ötesinde cumhuriyet dönemininde en büyük yolsuzluğu gibi görünüyor. Bakan çocuklarına, bakanlara ve bazı bürokratlara  137 milyon TL rüşvet verildiği, tonlarca altın kaçakçılığı yapıldığı, milyarlarca lira kara para aklandığı, Halk Banakasının bunlara alet edildiği söyleniyor. Bu işin bir boyutu işin diğer garip boyutu ruşveti engellemekle görevli İçişleri Bakanlığının bu operasyondan haberinin olmamasının ötesinde bizzat oğlunun işin içinde olduğu iddası. Öte yandan dış ticaretten sorumlu ekonomi bakanının ve oğlunun bizzat dış ticareti kendi kişisel yararı için kullandığı idiaları. Ayrıca,  AB’den sorumlu bakan Egemen Bağışın konumunu kollanarak yosuzlukların sorunsuz yürümesi için yolsuzluk yaptığı, brokraside devreye girip menfaat karşılığı işi kolaylaştırdığı gibi insanın vicdanını sızlatan, kanını donduran iddialar. TOKİ ihaleleri ve imar yolsuzlukları da eklendiğinde işin boyutları daha da büyüor. Burada söylenecek tek bir şey var, yolsuzlukların üstüne gidilmeli, hükümet bu kirden arınmalı, devlet şefafalaşmalı, halkın vergilerininin hesabı sorulmalı.
Değişmeyen sacayağı
Devletin işin içinde olduğu benzer yolsuzluklarda olduğu gibi bu da üçlü bir sacayağı üzerine kurulu. Bir tarafta siyaset; bir tarafta brokrasi, öbür tarafta sadece istanbulun değil son bir kaç yılda yaptıkları ataklarla Türkiyenin en büyük müteahitleri haline gelen kişi ve firmalar, yanı işadamları var bu üçgenin içinde. Siyaset, bürokrat ve ticaret adamaları elele vermiş ülkeyi soyuyorlar. Peki kimin bu parlar, pullar, rantlar, topraklar; elbette halkın, kamunun malı. Hem de halk adına bunları korumakla yükümlü olanlar peşkeş çekiyor.. Bütün bunlar doğruysa siyasetin kirlenme boyutlarını varın siz düşünün.. 
Şu işe bakın, bir tarafta büyük kentlerin varoşlarında birikmiş, akşam evine ekmek götürmeyen milyonlar; öbür tarfta elini soğuk sudan sıcak suya değdirmeden bir günde haksız- hukuksuz biçimde milyoner olanlar. Bu adalet mi, bü yalan dolan talan çarkı eskiden de vardı, şimdi de dönüyor.Yoksulun, namuslu vatandaşın, vergisini veren dürüst girişimcinin alayhine dönüyor. Bu çark daha ne zamana kadar dönecek böyle? Suçlamalar çok ciddi; “ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet vermek, hayali ihracat yapmak, kara para ve altın kaçakçılığı, usulsüz imar düzenlemesi yapmak ve kültür-tabiat varlıkları kanununa aykırı hareket

Çok Okunan Haber

KENT RADYO’NUN BÜYÜK BAŞARISI!

Gülşah Arslan yazdı… “KENT RADYO’NUN BÜYÜK BAŞARISI! Vahap Seçer iyi değerlendirdi; KAZANDI! Hamit Tuna ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir