Yunanistan Karar Veriyor Euro mu drahmi mi

Yunanistan Karar Veriyor Euro mu drahmi mi

Yunanistan’da yarın yapılacak genel seçimler öncesi Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Antonis Samaras, seçimlerde en kritik sorunun “Euro mu drahmi mi?” olacağını söyledi.

Yunanistan’da yarın yapılacak genel seçimler öncesi Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Antonis Samaras, seçimlerde en kritik sorunun “Euro mu drahmi mi?” olacağını söyledi.

Seçim öncesi Sintagma Meydanı’nda düzenlediği son mitingde Samaras, “Hiç kimsenin bizi Avrupa’dan çıkarmasına izin vermeyeceğiz. Kimsenin ülkemiz üzerinden oyun oynamasına izin vermeyeceğiz. Seçimler çok kritik ama kritik soru euro mu drahmi mi? Drahmiye dönersek bu bizi 50 yıl geriye götürür. Yurtdışındaki drahmi lobileri pusuya yatmış bekliyor” diye konuştu.
Bugün Financial Times Deutschland gazetesinde yer alan ve Yunanlılardan reformlardan yana oy kullanmasını sadece uluslararası kreditörlerin şartlarını kabul eden partilerin ülkenin euroda kalmasını sağlayabileceğini, aksini iddia eden partilere güvenmemelerini isteyen makaleyi eleştiren Samaras, “Önerilerini ve provokasyonlarını başka yerde yapsınlar” dedi.
Samaras, bu tip makalelerin drahmi lobisine ve Radikal Sol Koalisyon SYRIZA’ya hizmet ettiğini iddia etti.
Samaras, euroda kalmak ve memorandumu yeniden müzakere etmek şartıyla ülkenin yararına ulusal kurtuluş hükümeti kurmak istedikleri yineledi.
SYRIZA lideri Alexis Tsipras’ın kurmak istediği sol hükümete, diğer sol partilerin yanıt vermediğine işaret eden Samaras, ülkenin hükümetsiz kalması tehlikesine dikkati çekti. Güçlü bir birlik hükümeti istediklerini ifade eden Samaras, üçüncü kez seçime gitmenin bir felaket olacağını vurguladı.
Yasadışı göç ve ülkedeki artan suç oranlarına karşı güvenlik birimlerini güçlendireceğini söyleyen Samaras, kalkınma, güvenlik ve sosyal adalet vaat etti, ekonomik büyüme ve gençlere istihdam sağlama sözünü tekrarladı.
AB VE NATO DIŞINDA MEB’İ NASIL İLAN EDECEĞİZ?
SYRIZA’nın NATO ile ilgili politikasını da eleştiren Samaras, AB ve NATO’dan çıkarsa Yunanistan’ın komşularıyla yaşadığı sorunlarda yalnız kalacağını ifade ederek, şunları söyledi:
“Ve soruyorum AB ve NATO dışına çıkarsak, güçsüz bir ülke olmaz mıyız? Huzursuz komşularımızın baskılarına nasıl dayanacağız? Enerji zenginliğimizden faydalanmak için nasıl Münhasır Ekonomik Bölgemizi (MEB) ilan edeceğiz? Dün Sayın Egemen Bağış, Türkiye’nin BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni imzalamayacağını söyledi. Ama Sayın Tsipras, MEB’in ilanı için onların iznini istiyor. Hepimiz herkesle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama ulusal egemenlik haklarımızı kullanmak için izin istemiyoruz. İttifakı egemenlik haklarımızı korumak için yapıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM