Anasayfa / Güncel Haberler / YENİŞEHİR AKEDEMİ KURULDU

YENİŞEHİR AKEDEMİ KURULDU

Olgu Karaaslan yazdı

Yaşamın mucizevi gerçeği bir çocuğun dünyaya gelişidir. Çocuğun dünyaya gelmesiyle yaşam boyu sürecek olan eğitim süreci başlar. Bu eğitim, insanın doğal eğilim ve yeteneklerinden yola çıkarak psikolojik, pedagojik ve bilimsel yöntemlerle biçimlendirilmesidir. Eğitimin bir süreç olarak hem bireyi hem de bireyin içinde yaşadığı toplumu dönüştürme gücünün yüksek olması bilim insanlarının erken yaşa odaklanmalarına ve süreci olası en erken yaşta başlatmalarına neden olmuştur.

Eğitimde 0-3 yaş arası erken çocukluk dönemi çok önemlidir. Bu nedenle erken çocukluk gelişimine yönelik tüm çalışmaların doğum öncesinden başlayarak ilkokul yıllarına kadar çocukların farklı ihtiyaçlarını gözeten kapsayıcı politikaların birer parçası olması gerekir.

Sağlıklı ebeveynler sağlıklı çocuklar demektir. Sağlıklı çocuklar sağlıklı toplum demektir. Ülkemizde erken çocukluk gelişimine yapılan yatırım miktarı oldukça düşüktür ve bu durum çocukların gelişimlerine uygun ortamlar ve uyarıcılardan yoksun kalmalarına neden olmaktadır.

Bu bağlamda Yenişehir Belediyesi’nin fiziki ve teknik altyapısını hazırlayarak kurduğu Yenişehir Akademi’nin erken çocukluk dönemiyle ilgili çalışmaları çok önemlidir.

Yenişehir Belediye Başkanı Sn. Abdullah Özyiğit, Yenişehir Akademi bünyesinde bir takım çalışmaların başladığını, çocukların gelişim gecikmelerinin ve engellerinin erken tespiti ve müdahalesi, zihin ve dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim, beslenme, öz bakım becerilerinin gelişimi, çocuk hakları, çocuk ihmal ve istismarı konularında eğitim verileceğini ifade etmiştir.

Yenişehir Akademi ebeveynler için de erken dönem çocukluk eğitimi kapsamında güvenli annelik,  doğum ve lohusalık dönemi, yeni doğan ve süt çocuğunun bakım ve sağlığı, çocuk sağlığı ve hastalıkları konularında da hizmetlerin olacağını ifade etmiştir.

 

Bu hizmetlerin sunulmasında en çok ihtiyacı olana ulaşmak çok önemlidir. Sosyo ekonomik dezavantaja sahip ebeveynlerin ve çocuklarının sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda öncelenmesi, çocuğun yüksek yararı gözetilerek sağlık, eğitim hizmetlerine ulaşması gereklidir.

Erken çocukluk gelişimi programları doğrultusunda zihinsel gelişimleri olumlu desteklenen çocukların sağlıklı bireysel gelişimlerinin ötesinde, şiddetin önlenmesinde, sosyal adaletin sağlanmasında ve refah düzeyi yüksek bir toplum oluşturulmasında katkısının çok yüksek olduğu söylenebilir.

Yenişehir Akademi’nin  çocuk merkezli böyle bir hizmet vermesi  Yenişehir halkı için çok büyük bir kazanımdır.

Her temas her olay insanda iz bırakır. Ebeveyn bu izleri, geçmişteki travmaları çocuğa aktarır. Bu yüzden çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için birey iyileşmeye kendinden başlamalıdır. Çocuğa uygulanacak en büyük şiddet onu görmemektir. Çocuğunuzu görmeniz dileğimle..

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir