Anasayfa / Güncel Haberler / Yeni logo nasıl hazırlandı?

Yeni logo nasıl hazırlandı?

Büyükşehir belediye meclisinde yeni logoyu ilişkin başkan Seçer açıklamalar yaptı.

İşte  o açıklamalar:

“Logo konusu aslında iyi anlaşılmadan, tartışma farklı mecralara gitti. Bu konuda değerlendirme yapan kalemler de bildiğini okudu. Konuyu bilmiyor ama kendi bildiği üzerinden yorumlar yapıyor. Bu logo Meclis’in bilgisi dışında, Meclis’te kabul edilmemiş diyor.

Oysaki bilmedikleri bir konu var. Logo ilk gündeme geldiğinde, biz Belediye’nin Stratejik Planı’nı sunduğumuzda, Meclis üyelerimizle paylaştık. 78 Meclis üyesi oradaydık. Sunumu ben yaptım, daha sonra da bu sunumu elektronik ortamda maillerinize gönderdik.

Bu her kurum için olabilecek bir çalışmadır. Şehirler canlı birer organizma gibidir, nefes alıp verdikçe arızalar da, yenilenmeler de olur. Bir kentin, bir kurumun logosu olabilir.  Kurum, sonsuza kadar devam edecek diye bir şey yok. Bu sunumda Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer ilçe belediyelerinin logolarını da verdik. Hepsi bir kalemden çıkmış gibi. 13 ilçenin logolarına bakın. Hepsi daire içinde. Büyük bir çoğunluğunda deniz dalgaları, ortada bir güneş, birinde martı var, öbüründe martı çıkmış yelkenli girmiş.

Öbüründe yelkenli çıkmış, palmiye ağacı girmiş.  Öbüründe bizim Tarsus beyazı üzümü girmiş, öbüründe Gülnar’ın kara üzümü girmiş. Örneğin ben yeni bir logo çalışması yaparım. Bir daire çizerim. Sanat direktörü değilim ben, bu konuda uzman değilim. Her yaptığım mubahtır.

Biraz limon koyarım, biraz Tarsus beyazı girerim, bir taraftan kara üzüm,  bir de cezerye,  biraz tantuni koyarım, biraz içli köfte, bu da logo oldu. Herkes bunu istiyor. ‘Neyi yansıtıyor’ diyor.  Orada illa köfte, tantuni görmek istiyor. Bu eleştirileri yapanlar, okumuyorsunuz bari dinleyin. Sizlere sunum gönderdik, sosyal medyada bazı arkadaşlarımız bunu paylaşmış. Dünyada marka kentler var. Bunların logolarına bir bakın, bizim logoya, sunumumuza bakın. Nereden geliyor? Mersin’in ‘M’si, sonsuzluk işaretinden. Değişim, dönüşüm, devinim. Güneşin rengini, denizin mavisini, Toroslar’ın karlarını bir çocuk gözüyle ifade ettiğini ve böyle bir logonun çıktığını.”

“Hiç bir taraftan çalıntı da değil. Hırsız gibi bir tarafımız var mı? İntihalci bir halimiz var mı? Yok. Bugün de gazetelerde vardı, gülmemek elde değil. Müthiş bir rant yaratıyormuşuz. Doğru, bir fatura ödedik. Bunu hazırlayan art direktörü benim çok yakın arkadaşım. Gerçekten muazzam, zeki, iyi yetişmiş bir adam. Biz kampanyayı kendi başımıza yapmadık. Topluma verdiğimiz mesajları okuyan, düşünen, alim düzeyinde beyinlerin ürettiği o mottoları getiriyoruz, halka sunuyoruz. Birliği, beraberliği, kardeşliği, öyle yalın dille, derinlemesine, felsefi bir şekilde anlatan beyinlerin sayesinde yapıyoruz. Öyle oturup iki makale yazmakla kendine logo uzmanı zannediyor. Her konuda uzman adam. Oturmuş bir yere makale yazıyor, limonu, portakalı, logoyu, siyaseti, Ortadoğu’yu o biliyor. Bırak da herkes kendi işini yapsın” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

“ÇAĞDAŞ EĞİTİM, ÇAĞDAŞ ÜNİVERSİTE”

Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir …

2 Yorumlar

  1. Mustafa Tepeli

    Bu nasıl bir üsluptur? Sokak ağzı konuşmasıyla belediye başkanlığı mı yapılır? Kentin protokolde ilk üç içindeki makamı böyle mi konuşur? Tarsus beyazı girerim, limon koyarım, cezerye koyarım, içli köfte vs…Halk bunları mı istedi sizden? Yoksa eski logoyu neden değiştirdiğinizi açıklamanızı, kime ve ne kadara yaptırdığınızı, bu kararı alırken tek başınıza mı aldığınızı yoksa bir grup veya meclis kararı olup olmadığını, yeni logonun neyi ifade ettiğini, gibi konuları açıklamanızı istedi. Beğenmediğiniz logo 1975 yılında herkese açık yarışmayla ve 100 eser arasından ve de halk jürisinin kararıyla seçilmiştir. Böylesine çağdaş bir uygulamayı sizler 45 yıl sonra bile anlayacak, gerçekleştirecek kapasitede değilsiniz. Logoda içli köfte, tantuni isteyecek bilgi ve kültürde olan sizlersiniz. Bir logonun maliyetini tantuniyle açıklayacak kadar kültürlü ve derinlik sahibi olan sizlersiniz. İlçe logoları ile büyükşehir logoları birbirine benziyorsa, aslolan logo 1975 yılında büyükşehirin yaptırdığı logodur. İlçe belediyeleri onu taklit etmiş demektir. Bu durumda neden büyükşehirin logosu sorunlu ve demode olsun ki? İlçe belediyeleriyle konuşur ve düzeltmelerini istersin. Bunu yapmamak asıl çağdışılıktır. Logoyu yapan madem arkadaşın, madem 2 tantuni 1 ayrana yaptı, ismini açıkla, o kişi kimmiş öğrenelim. Kişi de kendisi çıkıp açıklama yapsın bakalım ne kadar doğru bu masallar. 7 ayda bu kadar tartışılan bir yönetim ve başkan haline gelindiyse, vay ki vay, geriye kalan sürenin nasıl berbat geçeceği konusunda alim olmaya gerek yok. Yazık gerçekten, güzelim kent kimlere emanet…

  2. Lale Şekerci

    Laga lugaya gerek yok. Soru basit. Logoyu kim yaptı ve ne kadara yaptı? Logo tasarımını yapan gerçekten arkadaşın ise adını açıkla ki arkadaşın bu işten anlayan biri midir yoksa eş, dost hatırına mı yaptırıldı görülsün. İş sıradan bir arkadaşa yaptırılacak kadar hafife mi alınmış yoksa arkadaşın gerçek bir sanatçı mı görülsün. Mesela yapan Tarsuslu sanatçımız Etem ÇALIŞKAN ise kim sana ne diyebilir ki. Ama bakalım yapan gerçekten böyle birisi mi yoksa bir internet cafe işleten, bilgisayardan hasbelkader anlayan, hısım akrabalık ilişkisi olan birisi mi? Dediğin gibi tamamen hatır için yapılan bir çalışma ise neden bu şahaser tasarımı yapan kişinin adını açıklamıyorsun? Bu yüksek sanat eserini yapan kişiyi açıkla ki herkes ona iş vermek için kuyruk oluştursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir