Anasayfa / Güncel Haberler / YENİ ANAYASA YENİDEN GÜNDEMDE

YENİ ANAYASA YENİDEN GÜNDEMDE

23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından. Muhalefet partilerinin uzun süredir dillendirdiği ‘yeni anayasa’ üzerine bir çalışma yaptığı öğrenildi. 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce muhalefet partileri CHP, İYİ PARTİ, HDP ve Saadet Partisi’nin hukukçularının hazırladığı yeni Anayasa’ya dair ‘Ortak Paydalar Raporu’ yeniden gündemde.

BirGün’den Uğur Koç’un haberine göre; dört muhalefet partisi stratejilerini netleştirmeye çalışıyor. Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ardından Salı günü CHP, HDP ve İYİ Parti liderleri yeni Anayasa çağrısında bulunmuştu. Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu bu tartışmaya önceki gün katıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığını referanduma götürme” çağrısına AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yeşil ışık yakmadı. Ancak Saray kanadında da mevcut sisteme yönelik tartışmaların yapıldığı biliniyor.

SOMUT ÇALIŞMA VAR

Dört muhalefet partisinin gündeme getirdiği ‘yeni anayasa’ önerisi ise fikir olmanın ötesinde somut bir çalışmaya dayanıyor. 24 Haziran 2018’deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde, Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında bu dört partinin hukukçu kurmaylarının oluşturduğu heyetin hazırladığı ‘Ortak Paydalar Raporu’ yeniden partilerin genel merkezlerinin önünde. Ankara kulislerinden aldığımız bilgiye göre söz konusu rapor üzerinden dört parti arasında görüşmeler sürüyor. Raporun bir mutabakat metni olarak kamuoyuyla paylaşılmasına ilişkin ilk adımın, iktidarın Meclis’e sunmaya hazırlandığı yargı paketinden sonra atılması ihtimal dâhilinde olsa da henüz somut bir zamanlamaya karar verilmiş değil.

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir