Anasayfa / Güncel Haberler / Ümmiye KOÇAK Barcelona’da

Ümmiye KOÇAK Barcelona’da

İlimiz Toroslar ilçesi Aslanköy’den tüm Türkiye’nin ve Dünya’nın tanıdığı tiyatro oyuncusu Ümmiye koçak Barcelona’ya gitti.

Ümmiye KOÇAK:

“Ben bu şalvarla, bu kıyafetle dünyayı gezdim. Yola nereden çıktım biliyor musunuz güzel yavrularım, kitaplardan.

Bir köylü kadını istediğinde her şeyi başarabilir. Görünüş asla önemli değil. İnsanın kendini geliştirmesi önemli. Ne ayağına giydiği lastik ayakkabın, ne şalvarın ne de başörtüsünün senin bilgini ve kültürünü arttırmanda hiçbir sakıncası yok”.

Eylül 2014 tarihinden bu yana TRT 1 ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan “Ana Ocağı” programında yarışmacılara eğitmen anne olarak görev yapmıştır. 

Ümmiye Koçak, 1957 yılında Adana’da Çelemli Köyü’nde 10 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak doğmuştur. Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilemedi.
Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. İlk okuduğu kitap Maksim Gork’nin “Ana” adlı kitabı oldu. İlk hikayesini 13 yaşında iken yazdı.

Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy‘üne gelin giden Koçak, köy kadınlarının yaşadıkları sorunları tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurdu. Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik’in “Taş Bademler” adlı oyunu oldu.

Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak, “Hasret Çiçekler” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne aldı.

Ümmiye Koçak bugüne kadar 17 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 30 bin kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye’nin dört bir yanında 70 bine yakın kişi izledi. 
Eylül 2014 tarihinden bu yana TRT 1 ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan “Ana Ocağı” programında yarışmacılara eğitmen anne olarak görev yapmıştır. 
 
Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün Bebek” filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan film, Ümmiye Koçak’a New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırdı.

Yazdığı Oyunlar :

 

– Erik Eşkisi

 

– Ozon Tapakası

 

– Kara Kuyu

 

– Doktor Beleş

 

– Turunçgil Hayattır

 

– Çicekler Solmasın

 

– Hasret Çiçekleri

 

– Vatan Sevgisi

 

– Irazcanın Düşleri

 

– Kanayan Yara

 

– Kader

 

– Obruk

 

– Ayaksız Ayakta Durmak

 

– Baba Ben Geldim

 

– Muhtar Adayı Hasret Ana

 

– İki Öküz Parası

 

Filmleri ve Dizileri :

 

Yönetmen :

 

2012 – Yün Bebek (Sinema Filmi)

 

Senaryo :

 

2012 – Yün Bebek (Sinema Filmi)

 

Oyuncu :

 

2014 – Zamanı Beklemek (Kısa Film)

 

2006 – Zeytinyağlı Yiyemem Aman (TV Filmi)

 

2005 – Oyun (Sinema Filmi)

 

– İstanbul Çocukları

 

– Hanımın Çiftliği

 

– Hayat Devam Ediyor

 

– Kasaba

 

– Seher Vakti

 

Yazar ufukturu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – SOLİ POMPEIPOLIS – Antik liman – Viranşehir – Güneşkent

Mersin Mezitli de bulunan Viranşehir harabeleri, Bölgeye Soli denme sebebi. Kent neden Pompeipolis olarak anılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.