Uludere ve Fenerbahçe Cemaat Kavgası Yabancı Servis İşi

Uludere ve Fenerbahçe Cemaat Kavgası Yabancı Servis İşi

Türkiye, bazı hassas olayları çeşitli boyutları ile tartışıyor. Özellikle, Uludere olayı ve Fenerbahçe-Hizmet hareketi ilişkileri, kafa karışıklıklarına yol açıyor.
Bu iki hassas konunun arka planında neler olduğunu daha iyi görebilmek için, uluslararası stratejist, MİT eski Daire Başkanı Prof. Dr. Mahir Kaynak’ın analizlerini rica ettim.
Bir süredir hastanede yatan Mahir Hocam; sağ olsun, kafa karışıklığını giderecek açıklamalar yaptı: 
  Hocam, Uludere olayında karışıklığı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok iyi planlanmış bir servis işi. PKK Holding ile gizli servis ortak işi. Uluslararası plan. Ortadoğu gizli savaşları için kurgulanmış. Bir taraftan, MİT’i, askeri ve hükümeti zor duruma düşürmeye yönelik, diğer yandan Obama yönetimine uzanan, Ortadoğu planı. Suriyeli Bahoz Erdal üzerinden ustaca bir yabancı servis işi kurgulamış. 
  Operasyonu nasıl yaptılar?
Bombalamadan önce bazı bilgiler çift taraflı ajanlar tarafından servis edilmiş, hedef aldıkları MİT’i zora düşürmek için harekete geçilmiş. 
  Bu uluslararası tezgâhın amacı ne?
Uludere olayının öncesine dikkatle bakalım.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı İsrail-Mossad hedef yapıyor. Oslo görüşmeleri sızdırılıyor. KCK operasyonları üzerine MİT ile Emniyet-Savcılığın arası açılıyor. Uludere olayında çift taraflı ajanlar ile Hükümet-Ordu-MİT, Kürt vatandaşlarımızla karşı karşıya bırakılıyor. Ve Amerikan gazetesi WSJ ile iş kaşınıyor. Obama yönetimi potaya sokuluyor. 
  PKK-Gizli servis tezgâhında CIA var mı? Amerika nasıl bir konumda?
2 Amerika var diye aylardır söylüyorum.
Obama ve yönetimi Türkiye’nin yanında. Derin Amerika-Neo-Con-İsrail destekli bazı birimler farklı yerde. Zaten, Amerikan gazetesi de bu derin yapının uzantısı olarak haber yapıyor. Haber dört dörtlük kurgulanmış. Bizden çok, Amerikan kongresine yöneliktir. Silahlı insansız hava aracı satışı engelleniyor. Türkiye, İsrail yapımı Heronlara mahkûm ediliyor. Bir taşla çok kuş. 
  Uludere tezgâhının tam hedefi nedir? 
Çift taraflı ajanlarla yanlış istihbaratlarla kurguladıkları plandan bekledikleri şudur:
1) Hükümet ile Kürt vatandaşlarımız arasındaki ruhi-vicdani irtibatı kırmak, Aidiyet duygularını azaltmak, bölge ile Ankara ilişkilerini zedelemek.
2) ‘Ordu kasıtlı olarak bu işi yaptı’ imajı vermek, terörle mücadelede hareket kabiliyeti kırmak.
3) Çift taraflı ajanlar kullanarak MİT’i ve Hakan Fidan’ı hedef haline getirmek.
4) Obama yönetiminin Başbakan Erdoğan ile geliştireceği yeni pozisyonları bozmak.
5) Yeni Ortadoğu masasında Türkiye’nin bölgesel güç pozisyonunu zayıflatmak (İsrail’in Türkiye’yi kuşatma harekâtına dikkat). 
  Acil olarak yapılması gereken nedir?
Kısa zamanda bu tezgâh ortaya çıkarılmalı, destekçiler yargıya teslim edilmeli. Gecikme yeni sıkıntılara yol açar. Demokratik hak ve özgürlükleri devreye sokarken, yeni anayasayı şart 
F.Bahçe-Hizmet tartışması 
  Hocam, Cemaat (Hizmet) hareketi ile F.Bahçe tartışmasının arka planında ne var?
Olaya daha geniş pencereden bakalım. Dünya ölçeğinde ya da bölgesel olarak etkili olmak isteyen ülkeler diğer ülkelerde bir yapı oluştururlar ve gerektiği zaman bunu kullanırlar. Bu kişiler ülke içinde medyayı, siyaseti, eğitimi etkileyecek faaliyetlerde bulunurlar. Yani iç ve dış odaklar işbirliği her zaman mümkün. Türkiye’de böyle bir yapı varken, F.Bahçe gibi bir güç odağı da kullanılmak istenmiştir. Bazı gelişmeler de bu işe yardımcı olmuştur. İktidara karşı derin düşünce ve hazırlıkları olan odaklar, Fenerbahçe’yi de Türkiye içindeki kutuplaralarası çatışmaya malzeme yapmak istedi. Muhalif kanada oturtulmak istenen Fenerbahçe karşısına iktidar

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Uludere,

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM