Türkiye’ye Hillary Clinton’dan İyi Haber: Muaf Tutulacak Ülkeler Açıklandı

Türkiye’ye Hillary Clinton’dan İyi Haber: Muaf Tutulacak Ülkeler Açıklandı

Amerikan yönetimi, İran’dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle yaptırımlardan muaf tutacağı yeni ülkeleri açıkladı. Yedi ülke arasında Türkiye de var.
Türkiye’nin Amerika’dan aylardır beklediği iyi haber sonunda geldi. Türkiye, artık İran’dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri için ekonomik yaptırımlardan muaf tutulacak ülkeler arasında. 
Açıklamayı Amerika Dışişleri Bakanı Hıllary Clınton yaptı. Listeye yeni ülkelerin eklendiğini açıkladı. Yeni listede bu kez Türkiye de var. Listede Türkiye’nin yanı sıra İran’ın petrol ihracatında büyük yer tutan Hindistan, Malezya, Güney Kore, Güney Afrika, Sri Lanka ve Tayvan bulunuyor.
Karara göre, bu 7 ülkedeki finansal kuruluşlara,süresi uzatılabilecek şekilde 180 günlük dönem için yaptırım uygulanmayacak.
ABD, Mart ayında da Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Japonya, Hollanda, Polonya, İspanya ve İngiltere’yi İran’dan aynı gerekçeyle yaptırımlardan muaf tutma kararı almıştı.
Yaptırımları İran’ın nükleer silah geliştirmesini önlemek ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için uyguladıklarını hatırlatan Clinton Tahran’ı bir kez daha uyardı:
ABD Dışişleri Bakanı Tahran yönetimine “Uluslararası topluluğun endişelerini gidermek için somut adımlar atana kadar giderek artan tecrit ve baskıya maruz kalacakları” mesajını veriyoruz dedi.
Clinton’a göre Tahran yönetimi, samimi olduğunu kanıtlamak istiyorsa ilerleyen günlerde moskova’da yapılacak “5+1” görüşmeleri sırasında somut adımlar atmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM