Anasayfa / Güncel Haberler / Türkiye’nin En Önemli Sorunlarından Biri Eğitim Sorunu

Türkiye’nin En Önemli Sorunlarından Biri Eğitim Sorunu

21 Eylül itibariyle çocuklarımızın bir kısmı yüz yüze eğitim sistemine başladı. Bir kısım öğrenciler ise online eğitime devam ediyor. Ancak Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri eğitim sorunu. AKP iktidarı göreve geldiğinden bu yana temelden dönüştürdüğü en önemli alanlardan biri eğitim oldu. Eğitim kendilerinin istediği muhafazakar gençliği yaratmak ve rant eksenli olarak defalarca yeniden ve yeniden dönüştürüldü. 13 yılda 5 farklı sistem denendi.

Eski eğitim sistemi ile AKP’nin bu kadar kavgalı olmasının spesifik nedenleri var elbet. Eskiden eğitim üretim içindi. Eğitimcilerimiz Türkiye’nin büyümesine, gelişmesine, aydınlığına katkı sunacak öğrenciler yetiştirmek için çalışırdı. Sistem üretime ve aydın bir nesil yaratmaya yönelik kuruluydu. İlkokulda nöbet tutulmaya başlanırdı. Sınıf atladıkça sınıf sorumlusu, sınıf abisi, ablası, nöbetçi, okul başkanı gibi sorumluluklar verilirdi. Sınıf başkanları seçilirdi. Demokrasi bilinci daha küçücük çocukların algılarında yer eder, içselleştirilirdi. İş ve resim atölyeleri olurdu. Ders dışında herkesin bir uğraşı vardı. Kimi resim yapar, kimi bir müzik aleti çalar, kimi sporla uğraşırdı. Malzemesi olmayanlara ücretsiz malzeme temin edilirdi. Her şey imece usulü ile gerçekleşirdi. Aramızdan sanatçılar, sporcular, çok başarılı doktorlar çıktı. Ortak paydamız ülkemize, cumhuriyete, adalete olan inancımızız ve vicdanlı nesiller olarak Türkiye’nin üretimine dahil olmamızdı. AKP bu sistemi ve bu nesli sevmedi ve eğitim sistemini giderek neoliberal bir politika programı ve muhafazakar dini bir ideoloji doğrultusunda şekillendirmek üzere sistemi defalarca değiştirdi. Eğitimi toplumu dönüştürmek üzere siyasi bir araç olarak kullandı. 1950’lerden itibaren erken Cumhuriyet dönemi hükümetlerinin gerçekleştirdiği seküler eğitim reformları kademeli olarak tersine çevrildi ve AKP döneminde eğitim politikaları neoliberalizm, muhafazakarlık ve İslamcılıktan müteşekkil bir sentezle şekillendi.

Bugün geldiğimiz noktada pandemi koşullarında AKP’nin  eğitim sisteminde uzaktan eğitim görecek ancak evinde televizyon olmayan 912 bin 94 ve internet erişimi olmayan 3 milyon 648 bin 376 öğrenci varlığı göz ardı edildi. Aynı zamanda Milyonlarca öğrenci bugün ders başı yapacakken Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu. Her ne kadar Milli eğitim Bakanı bunu olumlu bir haber olarak algılasa ve “talepte sıçrama” ile açıklasa da çöken sadece eba sistemi değildi. Çöken eğitim sistemiydi, adaletti, çöken hakkaniyetti, ekonomiydi. Çöken eğitimi çökerten kafa idi.

 

Çok Okunan Haber

SESLİ İLAÇ

Müzik, tek başına bir eğlence ve sanat formu olarak yaygınlığı yanında, işitsel olanağa sahip her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir