Türkiye Suriyeli diplomatları sınır dışı etti

Türkiye Suriyeli diplomatları sınır dışı etti

Avrupa’nın ardından Türkiye de Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararı aldı.
Bugüne kadar adeta pamuk ipliğine bağlı olan Türkiye Suriye ilişkisi de resmen koptu. Türkiye, Suriye’nin Ankara’daki Maslahatgüzarı ve büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi.
7 ÜLKE DÜN SINIR DIŞI KARARI ALMIŞTI
Avustralya, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin yanı sıra İtalya, İspanya ve Kanada da, Hula kasabasındaki katliam nedeniyle Şam üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Suriyeli büyükelçi ve diplomatları sınırdışı etme kararı almıştı.
BM OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANMAYI PLANLIYOR
BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye’nin Hula ilçesinde geçen hafta yapılan katliamın ardından olağanüstü toplantı düzenlemeyi planlıyor. BM İnsan Hakları Konseyi’nin merkezinin bulunduğu Cenevre’deki yetkililer, AP’ye yaptıkları açıklamada, 47 üyeli Konsey’in özellikle Türkiye, Katar ve ABD’nin çağrısıyla Cuma günü toplanmayı planladığını belirtti. Yetkililer, Konsey’de, katliamın kınanması, Suriye hükümetinden insani görevliler ve bağımsız müfettişlerin çalışmalarına izin verilmesi çağrılarında bulunulan kararın görüşülmesinin beklendiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM