Anasayfa / Güncel Haberler / TOPLUMA UYUM YASASI

TOPLUMA UYUM YASASI

Her insanın düşünce ve davranışları farklıdır. Dünyada hiçbir insanın sesi, huyu, karakteri, sîması, parmak izi, bir diğerine benzemediği gibi, inanç ve düşünceleri de benzemez. Bu farklılık sebebiyle; meydana gelebilecek olumsuzlukların giderilmesi için, tarafların bir noktada buluşmaları, başka bir ifade ile müsamahalı olmaları gerekmektedir.Başka türlü hiç kimseye sonsuz yaşam yolunda gerçek yolu gösteremeyiz.

 

 

Hepimiz insan içinde büyür ve her zaman yine insanlarla birlikte yaşarız. Mademki; hayat, tek başına değil, toplum içinde sürdürülecektir. O halde, diğer insanlarla, sevgi temelinde iyi ilişkiler içinde bulunmak gerekir. Bu, huzurlu ve mutlu olmanın da temel şartıdır. Hayat dönemeçlerinde her insan tökezleyip düşebilir. Kendimize ve çevremizdekilere sevgiyle bakabildiğimiz sürece, hem düştüğümüz yerden kalkmasını bilir, hem de hayat yolculuğuna güçlü bir şekilde devam ederiz.

 

 

Ülke zaten uzun bir zamandır süregelen ve bu dayanışma döneminde bile devam eden ve de virüsten daha beter olan bir tehlikeyle karşı karşıya.

Bu tehlikenin adı kutuplaşma, karşıdakini düşman görme, ona tamamen kapalı olma,tami özetle sevgisizliktir.Kişinin ortaya atığı fikri veya öneriyi değerlendirmek, anlamaya çalışmak ve yararlı yönlerini almak yerine, fikir sahibine saldırmak, sadece o söylediği için, şahsa saldırarak, söylenen fikri yok saymak sevgisizliktir.

 

 

Toplumun seven ve sevilen insanları, evrensel anlayışı benimsemiş, güzel ahlâklı ve engin hoşgörüsü olan insanlardır. Bu, olgunluğun göstergesidir.

Hoşgörülü insan; sövene dilsiz, dövene elsizdir. O,tüm insanlığa hatta evrene aynı gözle bakar. Böyle insanlar bilirler ki; sevgide, kâinatın güzelliği gizlidir.

Hoşgörüden kusurları büyütmeden örtmek, yapılan iyilikleri başa kakmamak, karşılık beklememek, mazluma yardımcı olmaktır. Kendisi için hoşlanmadığı bir şeyi başkalarına reva görmemek, eliyle ve diliyle hiçbir insanı incitmemektir. Sevginin temelinde bu yatar.

 

Karşılaştığımız olaylar, her zaman bizim istediğimiz şekilde gelişmez. Zaman zaman bir takım terslikler, olumsuzluklar bizi hayli sıkıntıya sokar. Böyle durumlarda sonsuz olan sevgiyi ön plana getirerek, temkinli ve hoşgörülü bir şekilde olayları tahlil ettiğimizde mutlak kazançlı çıkacağızdır. Aksine, hiddet ve öfke ile olayların üzerine gidildiğinde, hiçbir menfaat sağlamayacağı gibi, daha çok problemlerle karşılaşmak mümkün olabilir. Sevgi Sabırlıdır,Sevgi Şefkatlidir.Sevgi Kıskanmaz, Övünmez, Böbürlenmez.Sevgi Kaba Davranmaz.

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

Çok Okunan Haber

Miyase İlknur’dan flaş iddia: Cumhur İttifakı’nın Abdullah Gül planı

Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Abdullah Gül’ün Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olacağına yönelik iddiaları Cumhur İttifakı’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir