Anasayfa / Güncel Haberler / TAŞELİ YÖRESİNDEN DİYARBAKIR A BİR GELİN GİTTİ

TAŞELİ YÖRESİNDEN DİYARBAKIR A BİR GELİN GİTTİ

celalucyildiz@gmail.com

Kızımız Gülsüm, Mersin de Takı tasarım kurs öğretmenliği yaparken , oğlumuz Serhat ile tanış olur. Günler , aylar ve yıllar geçer. Düğün zamanı gelir. Geçen Perşembe günü Taşucu nda kına, cumartesi mersin de düğünleri yapıldı.

Taşeli yöresinde  bir yaşam süreci, Diyarbakır Hani yaşam kültürü ile bir araya geldi. Sevgi, hoş görü içinde birlikte halaylar çekildi, mengiler oynandı. Eh kızımız halk oyuncusu olunca , arkadaşları geldiler Silifke kaşık oyunlarından ; sallama, zeybek, yayla yolları oyunlarını oynadılar.

Taşucu, Kırtıl, Silifke de dostları geldiler. Diyarbakır, Mersin den hısımları geldiler. Seka İlkokulu bahçesinde kına da birlikte oldular. Kınası yakıldı. Anne anne döndü usta ona kına ağıdı yaktı. GRUP NAZ VE sanatçı Ümit Halit Üçyıldız kına da coşku  verdi. Mengiler, kaşık oyunları , şıkırdım oyunları onların sazında, sözünde dillendi.

Cumartesi günü Silifke çalgıları eşliğinde evden kızın kuşağını kardeşi İlksoy bağladı. Evden çıkarken göz yaşları başladı. Oyun oynandı. At yerine taksiye binip, Mersin e doğru yola çıkıldı.

Akşam Karaduvar da yer alan Buse Düğün salonunda hısımlar bir araya geldi, düğün dernek başladı. Halaylar, halaylar. : Esmen, Ağır Dezise, Keşo, Şebbo, Ayşe şa, Cıda halayları bütün detayları ile ortaya çıktı. Halay başlayınca sandalyeler boşaldı. Yaşlısı , genci ortaya çıkınca, heyecan, coşku ortaya çıktı.

Kız evi ortaya çıkınca, Mengiler oynandı. Silifke kaşık oyunları, şıkırdım havaları, her şeyden öteye Ham Çökelek oyunu eksiksiz oynandı.

Taner Kızılay, Erdal Dilbirin usta bir sanatçılar. Diyarbakır yöresi onların dilinde güzeldi. Türkçe, Kürtçe yumuşak bir dilde, oyuncular ,oynadıkça coştular. Bir kültür yumağı kaynaşması oluverdi.  

Bir şeyler oluyordu. Bir şeyleri gördük. Irkçılık duyguları bir kenara itilmişti. Hısım olmuşlardı. Hoş görü ortaya çıkınca güzellikler renk, renk oldu.

İki akşam boyunca hep sevgi dili vardı. Örnek bir davranış ortaya çıktı. Tüm ülkede bunları yapabilsek, ötekileştirmeden birlikte yaşamayı denesek. Savaş olmadan, barış içimde sevgi yumaklarını örebilsek.

Şimdi onlar ata bindiler, İzmir Kemal Paşa ya doğru yola çıktılar. Ekmek nerde ise vatan orada …mutluluklar diliyoruz. Sağlık içinde, sevgi her zaman, sağlık her zaman egemen olsun.

 

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir